Zemřel Eugen Cernan, poslední muž na Měsíci s českými kořeny

17.01.2017 4 příspěvky

Zemřel Eugen Cernan, poslední muž na Měsíci s českými kořeny
Zemřel Eugen Cernan, poslední muž na Měsíci s českými kořeny (Zdroj: Aeroweb.cz)

V pondělí v noci přišla další smutná zpráva – odešel za svými předky muž, který jako poslední pozemšťan zanechal své stopy na měsíčním povrchu. Muž, který tam s sebou vzal i československou vlajku. Čechoameričan Eugen Cernan. Bylo mu 82 let.


Eugen Cernan v r. 1972, jako velitel kosmické lodi Apollo 17

Zbývá už jen málo mužů, kteří tvořili dějiny úžasné epochy dobývání vesmíru šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Jsou to osmdesátníci a Cernan svým odchodem na věčný výlet do kosmu tak nějak symbolicky uzavírá epochu prvních expedic na Měsíc, program Apollo.

Není to tak dlouho co jsme se loučili s Johnem Glennem, který jako první Američan obletěl Zemi. První muž na Měsíci, Neil Armstrong ukončil svou pozemskou pouť v roce 2012 ve věku 82 let. Nyní ho následoval „Gene“ Cernan, muž, který jako velitel Apolla 17 uzavřel etapu lunárních expedic. Bohužel se nedočkal jejich obnovení, byť si to moc a moc přál. Ti chlapi, kteří v minulém století usedali do těsných kabin kosmických lodí, to nedělali jen proto, že to byla výzva, ale s přesvědčením, že činí jen první kroky, že po přistání na Měsíci přijde na řadu permanentní stanice a pak, pak přeci Mars!

Eugen je příkladem splněného „amerického snu“. Jeho pradědeček Václav Cihlář byl jihočeský podruh a zemřel jako žebrák na tuberkulózu. Eugen se narodil už v Chicagu, kde ostatně žila početná česko-slovenská menšina. Jeho dědeček se jmenoval Štefan Čerňan, babička Anna za svobodna Lučanová. Pocházeli z Vysoké nad Kysucou v dnešním okresu Čadca. Tak jako mnoho Evropanů odešli i Čerňanovi do Ameriky a usadili se v Chicagu. Zde se jim narodil syn Andrew, který si později vzal za manželku dívku českého původu, Rosalii Cihlářovou. Její rodiče, František Cihlář a Rosalie Peterková, pocházeli z Bernartic na Písecku, a proto má slavný astronaut česko-slovenské kořeny.

Mimochodem Cernan rodiště svých prarodičů několikrát navštívil. Když v listopadu 2011 letěl armádním vrtulníkem navštívit vesničku Bernartice, stroj se zřítil. Osazenstvo zachránila autorotace vrtule, ale část posádky byla těžce zraněna. Cernan a náš kosmonaut Vladimír Remek vyvázli s lehčími zraněními a americký astronaut se pak jen usmíval, že už přežil druhou leteckou havárii…

Zubatá s kosou se mu opravdu dlouho vyhýbala, i když mu několikrát dýchala na krk. Například při jeho prvním letu v kabině Gemini 9 v červnu 1966, kdy jako třetí člověk v historii vystoupil do volného vesmíru s rozvrhem na dvě hodiny. Mimo jiné měl vyzkoušet i létající křesílko – AMU. To však už nezvládl. Jeho výlet byl bez předchozích zkušeností (Ed White byl v kosmu asi 20 minut) tak namáhavý, že když se zcela vyčerpán vracel do kabiny, musel jej jeho velitel Tom Stafford v podstatě násilím vtáhnout do lodi s rizikem, že to buď skafandr nebo muž nevydrží…


Původně se Stafford a Cernan měli spojit s adapterem ATDA – ale jak je vidět na snímku, s tímto „krokodýlem“ bylo to nereálné…

Gene byl na pokraji sil. Před očima mu tančily skvrny a celým tělem prostupovala neskutečná, bodavá agonie. Nemohl nabrat vzduch do plic, byl na pokraji bezvědomí. „Když o tom přemýšlím dnes, vstávají mi vlasy hrůzou na hlavě a děkuji Bohu, že jsem z té zkušenosti vyvázl živý,“ píše Cernan ve svých memoárech.

I přes tuto drsnou zkušenost se Cernan vydal do vesmíru ještě dvakrát – na palubě Apolla 10, kdy v lunárním modulu Snoopy poletovali se Staffordem nad měsíčním povrchem jen ve výšce 15 kilometrů, ale přistát nesměli. Sestupu na lunární povrch se dočkal až při letu posledního Apolla k Měsíci – Apolla 17, kdy tam spolu s geologem Harrisonem Schmittem strávili 22 hodin a podnikli tři výpravy mimo lunární modul. A mimo jiné si riskli i malou rallye s tzv. lunar-roverem…


Eugen Cernan na roveru u lunárního modulu Challenger v kráteru Taurus-Littrow

Cernan se už do vesmíru nepodíval. Ale zdá se, že jeho myšlenky vždy do hvězdných dálek mířily. I při své poslední návštěvě Prahy v roce 2008 nabádal mladé lidi: „Miřte na Měsíc – a určitě skončíte někde mezi hvězdami…“


Gene Cernan před rokem, v únoru 2016 u soulodí Apollo/Saturn v NASA’s Johnson Space Center v Houstonu při natáčení dokumentu Poslední muž na Měsíci

Cernan jako řada jeho kolegů těžce nesla, že se kosmický výzkum „zaseknul“ na oběžné dráze Země a stále šilhal po Marsu. Věřil, že se tam lidé vypraví do roku 2025. A ani nevylučoval, že jej lidstvo v budoucnu osídlí. „Někteří naši potomci usoudí, že bude stát za to, aby se tam usadili, vypraví se tam dobrovolně,“ řekl při své poslední návštěvě v ČR. „A potom se budou podobně jako já, Cernan, vracet se na Zemi hledat tady své kořeny, stopy svých prarodičů…“

Jedna z posledních legend zlaté éry kosmonautiky v pondělí, 16. ledna, odešla za prarodiči. Eugen Cernan ale zanechal svoji památku nejen na Zemi, ale i na Měsíci v podobě přistávací sekce lunárního modulu Challenger. Najdete ho v údolí Taurus-Littrow v měsíčním Mare Serenitatis.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Komentár k článku: Zemřel Eugen Cernan, poslední muž na Měsíci s českými kořeny

19.01.2017 v 8:51 Karol Michalik

Rád by som podotkol, že podľa dostupných informácií(napr.Wikipedia)mal Eugen Černan slovensko-české korene. I slovenský rozhlas uviedol slovenské a české korene. Citujem wikipédiu: "Cernan was born on March 14, 1934, in Chicago, Illinois, the son of Rose (Cihlar) and Andrew Cernan. His father was of Slovak descent and his mother was of Czech ancestry." "Eugene Andrew Cernan sa narodil 14. marca 1934 v Broadview na predmestí Chicaga. Jeho starí rodičia, Štefan a Anna Čerňanovci, pochádzali z obce Vysoká nad Kysucou a v roku 1903 odišli s tisíckami iných vysťahovalcov do USA. Usadili sa v Chicagu a o rok neskôr sa im narodil syn Andrew. Keď vyrástol, vzal si za manželku dievča českého pôvodu Rozáliu Cihlářovú a spolu s ňou mal syna Eugena." Takže žiadny "Čechoameričan". Ale rodený Američan. Letu zdar, pane! Karol Michalik

Odpovědět

slovensko-česká nepřesnost

20.01.2017 v 9:00 JelCZin

Podle komentáře Karola Michalika jsou kořeny sovensko české. To je ale značně zavádějící. Ze slováka jsou kořeny pouze čtvrtinové. Logicky, pokud jeho matka byla českého původu a otec československého, byl slovák pouze jeden jeho prarodič. Tudíž se můžeme bavit pouze o tom, že byl česko/československého původu. To je nezvratitelný fakt. Souhlasím ovšem stím, že to byl Američan. Narodil se tam. Ale českého původu a byl na to hrdý. Čest jeho památce.

Odpovědět

RE: slovensko-česká nepřesnost

20.01.2017 v 19:18 RV

Tomu nerozumím. Otec byl přeci slovenského původu, oba rodiče Cernanova otce byli Slováci. Takže půl na půl. Jinak polovičním Čechem po matce je i Jim Lovell a čtvrtinovým po dědovi John Blaha ze Space Shuttle, takže česká stopa v NASA je celkem zřetelna

Odpovědět

Nepresnost

20.01.2017 v 22:06 K. Michalik

V prvom rade oceňujem redakciu, že uverejnila môj príspevok. Nesnažil som sa zavádzať, vychádzal som len z faktov dostupných v médiách. Podľa článku v technet.idnes.cz "Zemřel Eugene Cernan. Poslední muž, který kráčel po Měsíci" je Eugene Cernan československého pôvodu a ďalší citát z uvedeného článku: O sobě hrdě prohlašoval: „Já jsem napůl Čech a napůl Slovák!“ Zdroj: http://technet.idnes.cz/astronaut-eugene-cernan-posledni-muz-mesic-fk4-/tec_vesmir.aspx?c=A170116_213741_tec_vesmir_kuz

Odpovědět

Přidat komentář