AIR TEAM - avionika a přístroje pro létání
Facebook Twitter Google+ YouTube RSS E-mail

Navždy odletěl Georgij Grečko, Remkův kolega ze Sojuzu 28

11. dubna 2017
Autor: Stanislav Kužel, celkové hodnocení článku: 3
Klíčová slova: Rubrika: Krátké zprávy


Ještě minulý pátek 7. dubna jsme s kolegou Juliusem Cackou na pardubické KosmoNews Party plánovali, že se s ním za pár týdnů v Praze sejdeme. V sobotu ráno přišla smutná zpráva – konstruktér kosmických lodí a milovník sci-fi a dobrého piva, vesmírný parťák Vladimíra Remka, kosmonaut Georgij Michajlovič Grečko, odlétl na poslední cestu, odkud není návratu. Za pár týdnů by mu bylo 86 let.


Kosmonaut Grečko v nejlepších letech – před letem na Saljut 6

S Žorou Grečkem jsme se seznámili ještě před jeho startem k družicové stanici Saljut 6. To už měl za sebou první pobyt ve vesmíru – v lednu až únoru 1975 spolu s Alexejem Gubarevem strávil necelých 30 dní na stanici Saljut 4. A netušil, že jej tak brzy čeká další start, který jej přimíchá do první mezinárodní posádky obývající kosmické těleso. A podivoval se nad tím, že i nám, novinářům zabývajícím se kosmonautikou, jsou jména našich kosmonautů Remka a Pelčáka (tehdy v přípravě ve Hvězdném) utajována.

Petrohradský rodák (*1931) se záhy po studiu techniky dostal do konstrukční kanceláře Sergeje Koroljova, slavné OKB-1. A podílel se už na vývoji prvního Sputniku, později kosmických lodí. A vzpomínal, že sice už měli na výpočty první sovětský elektronkový počítač, ale raději vše počítali na speciálních počítadlech s barevnými kuličkami – tzv. sčotech, protože tomu monstru příliš nevěřili…

Z jara 1960 mladý konstruktér přednášel kosmonautům z prvního oddílu raketovou techniku a také při zkouškách prověřoval jejich znalosti. Nicméně jim záviděl lety do kosmu a když konečně technici přesvědčili Hlavního konstruktéra, že mohou též létat, byl v roce 1966 spolu s několika dalšími „civily“ zařazen do oddílu kosmonautů. Dokonce byl zařazen do posádek k obletu Měsíce a k přistání na jeho povrchu.

Po zrušení lunárního programu v roce l971 byl zařazen do programu Sojuz-Saljut, ale na let si musel počkat do onoho ledna 1975. Mezitím se např. s dalšími nadšenci vydal i na expedici na Sibiř, k Podkamenné Tunguzce, kde hledali zbytky tzv. Tunguzského meteoritu. Co kdyby to byla mimozemská kosmická loď, říkali si…

Podruhé se Grečko dostal do kosmu spíše náhodou. Viktor Kovaljonok a Valerij Rjumin v Sojuzu 25 se v říjnu 1977 nedokázali spojit se stanicí Saljut 6 a zdálo se, že problém je v hlavní spojovacím uzlu stanice. Záložní posádka velitele Romaněnka byla místo maroda Alexandra Ivančenka doplněna o Grečka i proto, že jako erudovaný inženýr dostal za úkol prověřit a opravit spojovací uzel. Sojuz 26 se připojil k servisnímu, druhému uzlu stanice na zádi motorické sekce a koncem prosince vystoupil Grečko do volného prostoru a za půldruhé hodiny uzel zprovoznil. Díky tomu se mohly k Saljutu 6 vypravit nákladní lodě Progress a návštěvní posádky, nejprve Sojuz 27 (Džanibekov/Makarov) a v březnu 1978 i první mezinárodní expedice s velitelem A. Gubarevem a československým kosmonautem Vladimírem Remkem. To rok před tím, při našem prvním setkání, Žora netušil… Díky tomu se dostal i do tehdejšího Československa a zalíbilo se mu zde.


Mezinárodní čtveřice na stanici: z leva Remek, Gubarev, Grečko a Romaněnko

Grečko pak startoval do vesmíru ještě jednou jako palubní inženýr Sojuzu T-14 s V. Vasjutinem a A. Volkovem, a to ve věku 54 let, čímž se stal na 13 let nejstarším sovětským kosmonautem, pobývajícím (tentokráte jen týden) v kosmu.

V roce 1986 ukončil svou kariéru kosmonauta a po krátkém působení v konsorciu Eněrgija vedl v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd laboratoř výzkumu zemské atmosféry kosmickými prostředky.

Naposledy jsme se s Georgijem Grečkem sešli na pražském setkání kosmonautů z celého světa - tzv. Účastníků kosmických letů v roce 2009. Přibral, prošedivěl, ale pořád to byl onen bodrý chlapík, co miloval popularizaci vědy, vesmír i sci-fi a české pivo.


Autor s Georgijem Grečkem v Praze 2009

Bohužel, do Prahy už nepřiletí. Zradilo ho srdce. A nedočká se tak vytoužené chvíle, kdy chtěl sledovat, jak první vyslanci Země dělají první kroky po rudném povrchu Marsu…Jak oznámkujete tento článek?

Aktuální skóre: 3

Jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

+
1
2
3
4
5
-


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů
Celkem 0 příspěvků. Dodržujte prosím tato jednoduchá pravidla.


Přidat vlastní zkušenost

Přečtěte si prosím pravidla pro příspěvky

Jméno: Předmět příspěvku:

Ochrana proti spamu - připočtěte k číslu 13 pětku a výsledek zapište do tohoto políčka:

   Adresa autora: 54.167.44.3 xxx
Dobrá rozhodnutí se rodí ze zkušeností. Bohužel zkušenosti se většinou získávají špatnými rozhodnutími.
pramipexol generico ogvitaminerfolie.site pramipexol 1 mg precio
saroten overdosis kforgiftning.site saroten 40

Přehled leteckých simulátorů v ČR

 

Máte připomínku nebo námět k Aerowebu?
Budeme potěšeni za každý váš námět nebo připomínku. Stále je co zlepšovat :-)


Číslo publikace ISSN 1801-6847. Copyright (c) 2005-2014 Aeroweb.cz. All rights reserved.
Server provozuje společnost Mavisys, s.r.o.