EASA chce zjednodušit předpisy pro GA, ÚCL proto sbírá reálná data o provozu

17.08.2015

EASA chce zjednodušit předpisy pro GA, ÚCL proto sbírá reálná data o provozu
EASA chce zjednodušit předpisy pro GA, ÚCL proto sbírá reálná data o provozu (Zdroj: Aeroweb.cz)

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) pokračuje ve své snaze zjednodušit pravidla týkající se všeobecného letectví (GA). Český Úřad pro civilní letectví coby člen speciální pracovní skupiny sice disponuje základními údaji o počtu letadel a průkazů způsobilosti, nemá však k dispozici informace o „reálném stavu“ v GA. Úřad proto vyzval na svých stránkách všechny české provozovatele letadel GA k dobrovolnému vyplnění dotazníku, který mu poskytne řadu cenných údajů.


Plán EASA na proměnu pravidel všeobecného letectví

Cílem průzkumu by mělo být sestavit plán všeobecného letectví a zmapovat jeho bezpečnost na území starého kontinentu, včetně vytvoření „mírnějších, jednodušších a lepších pravidel.“

EASA si proto vytyčila mimo jiné i tyto cíle:

  • Změny základních nařízení EASA – upravit definice, klíčové články a základní požadavky, aby umožňovaly přiměřenější a flexibilnější přístup k úpravám bezpečnostních nařízení
  • Pravidla létání podle přístrojů – posoudit stávající bezpečnostní nařízení z pohledu technických možností a poskytnout pilotům GA snadnější přístup ke kvalifikaci EIR (lety za IFR)
  • Rozšířit možnosti pilotního výcviku – zohlednit stávající požadavky na členy leteckých posádek při zjednodušení výcviku soukromého pilota mimo schválené tréninkové organizace (ATO)
  • Údržba letadel – zjednodušit stávající pravidla údržby lehkých letadel a převést více pravomocí na pilota, vlastníka, nezávislého mechanika a střediska údržby
  • Jednodušší certifikace – „drasticky“ zjednodušit proces certifikace malých letadel GA zavedením snadnějšího procesu pro jejich uznání systémem EASA

Za další snížit potřebné náklady na certifikaci, dokonaleji sledovat data GA pro zachycení aktuálních trendů a celkově zredukovat poplatky ve všeobecném letectví. Cílem je rovněž rozšířit komunikaci se všemi zúčastněnými stranami a zlepšit výcvik personálu v tomto duchu.

EASA spolupracuje s národními úřady a ty dále se svými občany. Jako jazyk dotazníku si proto zvolíme češtinu. Po určení způsobu vlastnictví letadla nás agentura vyzve k rozepsání se o kategoriích našich letadel a jejich vybavení. Další otázky se týkají státní příslušnosti strojů a jejich náletu. Dotazník následně zakončí otázka ohledně našeho postoje k životnímu prostředí.

Změny, které hodlá agentura touto iniciativou nastartovat, by měly vejít v platnost do konce roku 2018.

Dotazník pro provozovatele najdete ZDE!

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář