AIR TEAM - avionika a přístroje pro létání
Facebook Twitter Google+ YouTube RSS E-mail

Po obnově výroby L-159 Aero pokračuje i na Black Hawku

13. června 2017
Autor: Tomáš Doležal, celkové hodnocení článku: 3,5
Klíčová slova: Rubrika: Krátké zprávy


Společnost Aero Vodochody Aerospace minulý týden informovala veřejnost o prodloužení spolupráce s americkým leteckým výrobcem Sikorsky Aircraft Corporation, součástí skupiny Lockheed Martin, minimálně do roku 2023. Nový dodatek ke smlouvě prodlužuje kontrakt na dodávku plně sestavených kokpitů pro známé vrtulníky UH-60M Black Hawk.

Aero od roku 2011 do konce května dodalo svému zahraničnímu partnerovi již 240 těchto kokpitů. Součástí dodávky je i instalace elektrických kabelových svazků a systémů řízení. Jak naší redakci sdělila tisková mluvčí Aera Vodochody Tereza Vrublová, výroba podléhá přísnému dozoru na střeženém pracovišti, kterým je samostatná menší hala uvnitř větší haly, do které má přístup jen omezená skupina osob.


Foto Aero Vodochody Aerospace

Významnou měrou se Aero podílí také na výrobě civilní helikoptéry S-76 společnosti Sikorsky. Tato kooperace začala už v roce 2000 a pro Aero byla klíčovým projektem, i díky němu získal tuzemský výrobce následnou zakázku na Black Hawk. Aero vyrábí kompletní vrtulník S-76 připravený pro montáž cyklicky se pohybujících částí. Z 8 500 u nás montovaných dílů jich 3 700 vyrábí přímo společnost z Vododchod. Jak jsme se dozvěděli od Terezy Vrublové, ve Spojených státech jsou následně instalovány pohonné jednotky a rotory, vrtulník je nalakován a interiér upraven podle požadavků zákazníka. V době vrcholu výroby v roce 2008 putovalo z Aera za oceán více jak 50 těchto helikoptér.

Aero Vodochody se na poli mezinárodní letecké výroby nezabývá pouze vrtulníky. V květnovém článku jsme na Aerowebu psali např. o české stopě na nově uvedeném Tecnamu P2012. Výrobky tradiční české letecké společnosti s historií psanou již od roku 1919 nalezneme i na letounech Airbus, Boeing, Embraer nebo Bombardier.

V roce 2014 navíc Aero zahájilo vývoj nového proudového letounu postaveného na tradici stroje L-39 Albatros a proto pojmenovaného L-39NG. Koncem letošního května pak podepsalo s českou armádou smlouvu o upgradu letounů L-159 ALCA. Podle společnosti Aero je nový kontrakt součástí plánu na modernizaci těchto lehkých bojových letounů. V jeho rámci také ve Vodochodech letos český výrobce po 13 letech obnovil svoji výrobní linku pro L-159.Jak oznámkujete tento článek?

Aktuální skóre: 3,5

Jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

+
1
2
3
4
5
-


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů
Celkem 0 příspěvků. Dodržujte prosím tato jednoduchá pravidla.


Přidat vlastní zkušenost

Přečtěte si prosím pravidla pro příspěvky

Jméno: Předmět příspěvku:

Ochrana proti spamu - připočtěte k číslu 1 pětku a výsledek zapište do tohoto políčka:

   Adresa autora: 54.92.201.2 xxx
Učte se z chyb jiných. Nemůžete žít tak dlouho, abyste mohli udělat všechny chyby sami.
pramipexol generico ogvitaminerfolie.site pramipexol 1 mg precio
saroten overdosis saroten graviditet saroten 40
fluconazol hexal fluconazol gardnerella fluconazol 50 mg dosis

Přehled leteckých simulátorů v ČR

 

Máte připomínku nebo námět k Aerowebu?
Budeme potěšeni za každý váš námět nebo připomínku. Stále je co zlepšovat :-)


Číslo publikace ISSN 1801-6847. Copyright (c) 2005-2014 Aeroweb.cz. All rights reserved.
Server provozuje společnost Mavisys, s.r.o.