Walter Extra ukázal nový akrobatický letoun z uhlíkových vláken

24. 7. 2019 3 příspěvky

Výrobce akrobatických letounů, společnost Extra Aircraft, představil v rámci leteckého festivalu AirVenture 2019 svůj nový model Extra NG. Ten je, na rozdíl od svých předchůdců, vyroben za použití kompozitních materiálů.

„Dlouho jsem se zdráhal vyrábět kompozitní trupy, protože opravdu oceňuji chování trubkových trupů, pokud jsou vystaveny částečnému překročení limitů. V příhradových trupech máte nadbytečnou bezpečnost, a to je pro mě velmi důležité,“ řekl zakladatel Extra Aircraft, Walter Extra. Výhody kompozitních materiálů však předčily dosavadní příhradovou konstrukci a ve spolupráci s italskou firmou pro průmyslový design vznikl nový model Extra NG.

Představení Extry NG

Nová Extra má trup i křídla vyrobené z uhlíkových vláken. Na rozdíl od příhradové konstrukce nyní trup nabídne více prostoru a komfortu pro posádku. Především díky absenci trubek tak vzniklo mnoho místa v oblasti loktů a kabina se již od pohledu jeví mnohem prostornější. Ke většímu pohodlí v kabině přispívá také luxusní kožený interiér a dsiplej Garmin G3X.

Interier nové Extry

O pohon se bude starat motor společnosti Lycoming s označením AEIO-580 B1A. Šestiválec nabízející výkon 315 koní bude doplněn o třílistou kompozitní vrtuli Muhbauer. Extra se i u tohoto modelu snaží držet filozofie, podle které by pilot měl pouze dolévat palivo, kontrolovat olej a dostavit se vždy na 50hodinové prohlídky.

Certifikace od EASA se očekává v nejbližších týdnech a prodejní cena je stanovená na 450 000 dolarů (cca 10 300 500 Kč).

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Extra NG

24. 7. 2019 v 15:49 Ivo

Bohužel načasování je v nejméně vhodné době, ukončením seriálu Red Bull Air Race tak zaniká jedna z nejprestižnějších prezentací.

Odpovědět

RE: Extra NG

24. 7. 2019 v 15:59 Adam Zuska

To bych jako velký problém neviděl. V rámci RBAR nacházely Extry uplatnění „pouze“ v kategorii Challenger Cup, a to zejména proto, že Extry nejsou primárně závodní speciály jako Zivka, ale akrobatické letouny. A letecká akrobacie snad jen tak nezanikne... :)

Odpovědět

RE: RE: Extra NG

24. 7. 2019 v 17:27 Ivo

Jinak musím před tímto érem smeknout, měl jsem tu čest zaletět s Petrem Kouřilem v jeho Extra 330LC akrobatickou sestavu a G jsou šílené.

Odpovědět

Přidat komentář