David Černý se stal juniorským mistrem světa v přesném létání

01.08.2006

Český pilot David Černý získal tento týden ve francouzském Troyes titul juniorského mistra světa v přesném létání. V absolutním pořadí šampionátu se mezi svými zkušenějšími konkurenty umístil na 12. místě, což je podle trenéra reprezentačního týmu Miloše Fialy jedno z nejlepších umístění juniora v historii mistrovství světa.

David Černý se stal juniorským mistrem světa v přesném létání (Zdroj: Aeroweb.cz)

Davidovi je 24 let. Je obchodním pilotem, studuje ČVUT dopravní fakultu a je členem aeroklubu Liberec. Létá od roku 2000, soutěžně od roku 2002. Celkem má nalétáno 460 hodin.

Celkovězískal český tým stříbrné medaile a obhájil tak umístění z posledního MS před dvěma lety v dánském Herningu.

První byli stejně jako v Dánsku Poláci. Bronzové medaile si odnesli domácí Francouzi.V individuální soutěži se Čechům nepodařilo obhájit umístění z posledního MS, kde získal Petr Opat stříbro. Letos byl až šestý. Nejlepší Čech Jiří Filip skončil těsně pod medailovým stupínkem. Na čtvrtém místě ho od medaile dělily jen čtyři trestné body. Jeho bratr Michal skončil pátý.

Mistrovství světa ovládli Poláci, kteří obsadili všechny tři stupně vítězů, prvenství obhájil Krzysztof Wieczorek. Trofej za přesné přistání získal Jihoafričan Ron Stirk, nejlepší z Čechů Jiří Filip skončil v přistáních na šestém místě.

V přesném létání soutěží letci v co nejpřesnějším letu po předem zadané trati.

Za letu musí vyhledat podle fotografií objekty a znaky, které jsou na zemi složeny z plachet. Za každý nenalezený objekt dostanou 20 trestných bodů. Na různých místech na trati pak jsou tajné časové branky. Za každou sekundu, o kterou jimi letadlo proletí dřív, nebo později, dostane pilot tři trestné body. Na přesnost také přistávají.

Na MS v přesném létání navázalo MS v letecké rallye, což je obdobná soutěž dvoučlenných posádek.

Potrvá do 31. července. V rallye zaznamenali Češi před dvěma lety v Herningu vůbec nejúspěšnější šampionát v historii. Získali zlaté medaile v týmech a v soutěži posádek obsadili hned dva nejvyšší stupínky.

Výsledky - přesné létání:

1. Wieczorek 224 trestných bodů, 2. Darocha 262, 3.Skretowicz 281 (všichni Pol.), 4. J. Filip 285, 5. M. Filip 305, 6. Opat 340, ...12. Černý 439, 19. Jakeš 541, 21. Kadlec 593, 23. Fiala 687, 31. Rajdl 946 (všichni ČR)

Družstva: 1. Polsko 767, 2. ČR 930, 3. Francie 1268, 4. JAR 2598, 5.

Rakousko 2878, 6. Británie 3133.

Zleva: Michal Filip, Petr Opat, Jiří Filip a trenér Miloš Fiala

Stupně vítězů: zleva Miloš Fiala, Petr Opat, vzadu Michal Filip a před ním jeho mladší bratr Jiří.

Opět stupně vítězů: zleva Miloš Fiala, Petr Opat, vzadu Michal Filip a před ním jeho mladší bratr Jiří.

Nový juniorský mistr světa David Černý se salátovou mísou nad hlavou.

Stupně vítězů v přesném létání na MS ve francouzkém Troyes, český tým na stříbrném stupni.