Plzeň - Líně: Den otevřeného Hangáru 3

6. 5. 2023 probíhá

Letiště Plzeň - Líně, Hangár 3
https://www.classictrainers.cz/cs/akce/

Můžete se těšit na několik novinek. V prostorách hangáru uvidíte takřka kompletní dochované artefakty letounů B-17 Flying Fortress sestřelených 17. dubna 1945 nad Plzní. Před hangárem si prohlédnete výstavu Jeepů, Dodge a výstavu o letcích RAF, USAAF a Luftwaffe.

Letecké muzeum a vzdělávací centrum Hangár 3 v Plzni Líních je iniciativou spolku Classic Trainers z.s., který jako servisní organizace zastřešuje sbírku letuschopných exponátů a sdružuje majitele těchto letounů, kteří jsou zároveň jeho klíčovými členy.

Základem sbírek jsou letuschopné letouny Boeing B75 Stearman, North American Harvard Mk.IIa, Pilatus P2-05, Stinson AT 19B / Reliant Mk.III, Sokol M1D, Zlín Z526M, Fairchild F 24 – UC 61K Argus III a Bü 133C Jungmeister majitele Stephena Steada z Classic Aircraft Displays. Jako zvláštní hosté jsou v muzeu během sezóny umístěny krátkodobě i letouny ze sbírek Točná Vintage Aviation.

Významnou součástí muzea je sekce, která  přibližuje historii plzeňského letectví od konce 19 století do současnosti. Zvláštní pozornost je věnována historii Západočeského aeroklubu , činnosti plzeňských letců v RAF , 5. stíhacímu leteckému pluku a leteckým událostem na plzeňsku a jejich artefaktům z konce války 1945.

Spolupracujeme s Plzeňským krajem, městem Plzeň, Západočeskou univerzitou, VHU Praha, LOM Praha a ministerstvem Obrany ČR.


Další události v kategorii "Letecké dny a festivaly"