Pilotní průkazy

Přehled pilotních průkazů a leteckých kvalifikací, které můžete získat

Jak se stát pilotem?

Jak získat pilotní průkaz na "malé" i dopravní letadlo? A jak vybrat správnou leteckou školu?

Jak se stát pilotem?

Učebnice pilota ONLINE

Studujte z domova kdykoliv a kdekoliv. Interaktivní a moderní učebnice pilota pro 21. století

Učebnice pilota ONLINE

Co je to pilotní průkaz?

Pilotní průkaz, pilotní licence, lidově „piloťák“, anebo taky ƒ„řidičák na letadlo“. Tím vším lze označit průkaz, který držitele opravňuje k řízení letadla. Jelikož sám pojem letadlo zahrnuje nejrůznější stroje od horkovzdušných balónů přes rogala, kluzáky, ultralighty či vrtulníky po Airbus A380, existuje i široká škála pilotních průkazů. Podrobné popisy jednotlivých pilotních průkazů najdete v kategorizovaném přehledu výše.

Od kolika let mohu mít pilotní průkaz?

Je to poněkud s podivem, ale řídit letadlo smí člověk mnohem dříve než řídit auto. Nejmladší piloti - držitelé pilotních průkazů - jsou 14 let staří, což je minimální věková hranice pro získání průkazu pilota kluzáků. Do výcviku tak mohou naskočit i 13letí kluci a dívky coby piloti-žáci.

Jaká jsou zdravotní omezení pro získání pilotního průkazu?

Obecně lze říci, že pokrok v letectví i v medicíně si jde výrazně naproti. Získat pilotní průkaz tak dnes může de facto každý průměrně zdravý člověk. Létání ale nemusí být zapovězeno ani lidem s brýlemi či vysokým krevním tlakem - pokud jsou jejich zdravotní obtíže korigovány a pravidelně kontrolovány.

Kolik lidí v Česku má v současnosti pilotní průkaz?

V rámci „sčítání pilotů“ jsme v roce 2017 provedli staticický průzkum, který odhalil, že v Česku bylo (k prosinci 2016) dosud vydáno 22 486 pilotních průkazů. To sice přesně neodpovídá na otázku, kolik je v Česku pilotů, ale jde o nejpřesnější údaj, který je možné zjistit. Úřad pro civilní letectví ani Letecká amatérská asociace (dvě organizace spravující pilotní průkazy v ČR) totiž nezná přesný počet aktivních držitelů vydaných průkazů či lidí, kteří jsou držiteli více typů pilotních průkazů zároveň.

Čím začít, když chci získat pilotní průkaz?

Je dobré si před začátkem výcviku ujasnit, jestli chcete létat jen menšími letadly pro radost či osobní potřebu, anebo se chcete létáním živit - stát se dopravním pilotem. V takovém případě lze totiž zvolit přímočařejší cestu za pilotním průkazem, více se o tom dočtete přímo v našem průvodci Jak se stát dopravním pilotem.

V každém případě vás ale na začátku výcviku čeká teoretická příprava. Tu můžete absolvovat prezenčně v některé z leteckých škol, anebo online z pohodlí domova, a to moderní a interaktivní formou přímo zde na Aerowebu. Kurz teorie pilota PPL/ULL je určený úplným začátečníkům a je nutným předpokladem, ať už se rozhodnete létat profesionálně, anebo pouze pro zábavu.