Pilotní průkazy

Přehled pilotních průkazů a leteckých kvalifikací, které můžete získat

Jak se stát pilotem?

Jak získat pilotní průkaz? A jak vybrat správnou leteckou školu?

Co je to pilotní průkaz?

Pilotní průkaz, pilotní licence, lidově „piloťák“, anebo taky ƒ„řidičák na letadlo“. Tím vším lze označit průkaz, který držitele opravňuje k řízení letadla. Jelikož sám pojem letadlo zahrnuje nejrůznější stroje od horkovzdušných balónů přes rogala, kluzáky, ultralighty či vrtulníky po Airbus A380, existuje i široká škála pilotních průkazů. Podrobné popisy jednotlivých pilotních průkazů najdete v kategorizovaném přehledu výše.

Od kolika let mohu mít pilotní průkaz?

Je to poněkud s podivem, ale řídit letadlo smí člověk mnohem dříve než řídit auto. Nejmladší piloti - držitelé pilotních průkazů - jsou 14 let staří, což je minimální věková hranice pro získání průkazu pilota kluzáků. Do výcviku tak mohou naskočit i 13letí kluci a dívky coby piloti-žáci.

Jaká jsou zdravotní omezení pro získání pilotního průkazu?

Obecně lze říci, že pokrok v letectví i v medicíně si jde výrazně naproti. Získat pilotní průkaz tak dnes může de facto každý průměrně zdravý člověk. Létání ale nemusí být zapovězeno ani lidem s brýlemi či vysokým krevním tlakem - pokud jsou jejich zdravotní obtíže korigovány a pravidelně kontrolovány.

Kolik lidí v Česku má v současnosti pilotní průkaz?

V rámci „sčítání pilotů“ jsme v roce 2017 provedli staticický průzkum, který odhalil, že v Česku bylo (k prosinci 2016) dosud vydáno 22 486 pilotních průkazů. To sice přesně neodpovídá na otázku, kolik je v Česku pilotů, ale jde o nejpřesnější údaj, který je možné zjistit. Úřad pro civilní letectví ani Letecká amatérská asociace (dvě organizace spravující pilotní průkazy v ČR) totiž nezná přesný počet aktivních držitelů vydaných průkazů či lidí, kteří jsou držiteli více typů pilotních průkazů zároveň.