Do Kunovic se vrací Military den. Přiletí historická letadla i gripeny

11.08.2023

Letecké muzeum v Kunovicích společně se Slováckým aeroklubem Kunovice a městem Kunovice 19. srpna po pětileté pauze opět uspořádá Military den – akci s vojenskou a leteckou technikou pro malé i velké. Probíhat bude v areálu muzea a aeroklubu od 10 do 17 hodin.

Na akci nebudou chybět ani historická letadla
Na akci nebudou chybět ani historická letadla (Zdroj: Radek Filípek)

Letos se návštěvníci budou moci těšit například na armádní víceúčelový vrtulník Mi-171 nebo na historické letouny jako C-106 „Basa“, Tatra T-101, či Piper L4 a další. Chybět nebudou ani prezentace leteckých výrobců a provozovatelů z Kunovic.

Historická letadla nemohou na takovéto akci chybět (Foto: Radek Filípek)

 

„Lidé se budou moct podívat, jaká letadla se v Kunovicích vlastně vyrábí a jaké stroje tu létají,“ vysvětluje ředitel Leteckého muzea v Kunovicích a zároveň pořadatel akce Martin Hrabec s tím, že kromě statických ukázek se můžou lidé těšit i na vyhlídkové lety a děti na oblíbená šlapací letadýlka a získat na ně pilotní průkaz. Akci oživí také průlet stíhacích gripenů.

Představí se i pozemní technika. Přiveze ji jak armáda, tak třeba kluby vojenské historie. A na své si přijdou i ti, kteří dávají přednost civilním vozům. Své stroje totiž ukážou i příslušníci integrovaného záchranného systému a klub s legendárními „kačenami“ – citroeny 2CV.

Před pěti lety byla součástí dne i historická bojová ukázka s využitím pozemní techniky (Foto: Radek Filípek)

 

V Kunovicích se budou prezentovat také další muzea. „Účast už nám přislíbili kolegové z Technického muzea v Brně či ze Soukromé letecké sbírky Malohostovice,“ říká Hrabec. Jedno z vystavených letadel, stroj C-106, zase bude reprezentovat Vojenský historický ústav, Letecké muzeum Kbely a podnik LOM Praha, kteří jej společně provozují.

„Už delší dobu jsme chtěli našim návštěvníkům nabídnout nějakou větší akci a teď konečně nastala příležitost. Vzhledem k tomu, že na předchozích ročnících jsme přivítali tisíce lidí, budeme rádi, když i letos přijde co nejvíce návštěvníků,“ říká Hrabec. Úspěchu Military dne může napomoci i příznivé vstupné. Pro všechny návštěvníky totiž bude pouze dobrovolné.

Více informací naleznete v našem kalendáři akcí.

Plakát akce (Zdroj: Letecké muzeum v Kunovicích)

 

Mohlo by vás zajímat

Marek Baloun

Šéfredaktor portálu Aeroweb.cz a dlouholetý sportovní novinář. Také letecký nadšenec, který před vypuknutím pandemie Covid-19 chvíli pracoval i na Letišti Václava Havla. Absolvent mediálních studií na Metropolitní univerzitě Praha a celoživotní skaut.


Témata

Letecká muzea


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář