Nejnovější příspěvky k článkům

Nechapu

Včera v 23:16 Vertiport není heliport!

Já nevím ale cestování eVTOLem rozhodne nevyjde na par korun. Bude to dosti srovnatelné s vrtulnikovou dopravou. Takže jak říká kolega, ve Vídni mixerem jste za 30min. Popřípadě si pronajmete jeta a můžete letět z Kunovic. No a pokud na to nemáte pak si zvykejte na cestování autem, protože VTOL vyjde podobně :D

RE: Postavte heliport, ne vertiport.

Včera v 19:49 Vertiport není heliport!

Zbytek úvahy se mi zdá trochu podobný myšlené teoretické snaze prosadit v ČR odbočování vpravo na červenou (jako v USA) tím, že budu vytrvale jezdit na semaforech na červenou vpravo a budu čekat, že se tomu legislativa přizpůsobí.Jak píše kolega výše, legální cesty existují už teď, to že jsou drahé asi nebude ve vašem případě problém. On ten bizjet může čekat i v Kunovicích, nebo se po Evropě dá cestovat třeba vrtulníkem. 

RE: Postavte heliport, ne vertiport.

Včera v 17:18 Vertiport není heliport!

Autonomni VTOL urcite ma budoucnost. V Brne je to asi opravdu boure ve sklenici vody, pokud se ale podivate na mapu LA, nebo NY, tam to asi muze mit dobry use-case. Pokud to bude litat v nejakych vyclenenych koridorech.  Porovnejte treba https://skyvector.com/?ll=34.02092480174918,-118.41498351330281&chart=114&zoom=7 a  https://aim.rlp.cz/ais_data/aip/data/valid/a2-tb-vfrc.pdf , hlavne tedy ta meritka :) Pokud si nad LA namaluji nejake U-Space, ta mapa to ani nepozna a bude to rychla cesta jak prelet nad aglomeraci ktera ma velikost z Brna do Jihlavy (mozna az do Vlasimi;) A, mimochodem, eVTOL mozna nemusi byt ciste na baterky ;)  

Boeing

Včera v 11:47 Americké letectvo zařízlo projekt next-gen průzkumných helikoptér

Z toho mi vychází, že Boeing musí být fakt hodne ve s*ačkách kvuli dopravním letadlům a vláda ho nemůže nechat padnout...

RE: A co letiště v Českých Budějovicích ?

Včera v 11:05 Karlovarské letiště zaznamenalo v roce 2023 nárůst cestujících, ten zajistily charterové lety

Treba je to sranda na druhou?... Treba si Josef dela srandu a my to nechapeme ;) Ze se letiste "spikne" s leteckym dopravcem se opravdu muze stat jen u nas ;)

RE: RE: RE: RE: nehoda VT 116

25.02.2024 v 20:47 ÚZPLN vydal vyšetřovací zprávu o nehodě kluzáku VT 116

Při přeškolování na VT 16/116 jsem od instruktora dostal mimo jiné informaci o účinnosti brzd a pak jsem si to při jednom z přeškolovacích letů na VT 16 vyzkoušel. Přiletěl jsem cca 200m před hranu letiště ve výšce 150 m, vysunul naplno brzdy a uvedl do střemhlavého. 140 to fakt nepřekročilo. Ve správném okamžiku jsem začal vybírat a vyšlo to přesně na plynulé vybrání, podrovnání, dosednutí a zastavení asi 250 m od začátku dráhy. To však bylo v roce 1980, kdy tyto mašiny byly ještě v kondici. Klíčem k úspěchu však byl správný okamžik začátku vybírání střemhlavého, což tady však prozrazovat raději nebudu, aby někoho tenhle extrém nenapadlo taky vyzkoušet.

Postavte heliport, ne vertiport.

25.02.2024 v 10:44 Vertiport není heliport!

A víte, že tím vrtulníkem byste byl na tom Schwechatu za 30 minut taky? To byste ale nesměl stavět vertiport, ale heliport ;). A pro ty pány, které zmiňujete, může nakonec už dnes čekat v Brně nebo v Praze natankovaný jet. Ty tři kilometry betonu, co tam mají, vás už potom vezmou kamkoli. eVTOL je hezká inovativní hračka, která má ale do reálného provozu hooooodně daleko a kdo ví, jestli čekání na ní nebude čekání na Godota. A zrovna pro Vás nic průlomového nepřinese - všechny problémy, co jste popsal, můžete řešit už dnes dostupnou technologií. Levněji, bezpečněji a legálně, takže se nestane, že budete investovat miliony abyste (alespoň jednou) letěl. Načerno. 

RE: Diskuze

23.02.2024 v 20:55 ÚZPLN vydal vyšetřovací zprávu o nehodě kluzáku VT 116

Vzpomněl jsem si, kdysi jsem byl na věži, ve vzduchu jediný větroň (Blaník) na okruhu, nějak se mi nezdálo jak letí, sahal jsem po mikrofonu, ale napadlo mě, že tam sedí někdo kdo by si s tím měl umět poradit a když mu budu do toho kecat tak ho akorát rozptýlím. Dopadlo to tak, že při přistání zavadil křídlem o zem a udělal hodiny, snad letadlo ani nebylo poškozené. Co by se stalo, kdyby instruktor dívence do toho nekecal? Že by dívenka přistála až v půlce letiště?

Separace křídel

23.02.2024 v 9:35 Ve francouzských Alpách havaroval Pilatus

https://aviation-safety.net/wikibase/235448Zde je nehoda PC-12 z roku 2020, při které došlo k separaci obou křídel:Konstruktřéři PC-12 to vymysleli dobře. Při nehodě dojde k separaci křídel, ve kterých jsou palivové nádrže, a posádka má větší šanci uniknout případnému požáru.