Nejnovější příspěvky k článkům

RE: RE: RMZ

26.01.2022 v 15:59 Prostorů TRA GA ve FIR Praha bude jako hub po dešti

Martine, samozřejmě máte pravdu, že i při nevědomosti o existenci prostoru TRA GA bych měl být na spojení s řízeným letištěm v prostoru kterého je TRA GA zřízen. Já v tom ale i tak vidím problém. Osobně jsem až doteď nepoužíval žádnou navigační aplikaci. ČR mi připadá tak malá, že mi to připadá zbytečné. Také ji mám za ty cca dvě desítky let docela prolétanou. Také odhaduji, že ne všechny aplikace poskytují za letu zcela správné a přesné informace o prostorech. Některé určitě ano, ale myslím, že se moc nespletu tvrzením že zvláště na ty bezplatné se v tomto moc spolehnout nelze.Takže pokud udělám navigační přípravu jen podle mapy (dejme tomu té oficiální ICAO), a pak mi řídící za letu sdělí informaci o aktivaci nějakého TRA GA (jak jsem vyrozuměl tahle informace může mít velmi krátkou expiraci - tedy alespoň dle toho, co se o aktivaci píše v AIPu) zvýší tím automaticky stres a prostor pro chybu na palubě. Na mapě hranice takového prostoru nenajdu, takže se jen dohaduji, kde se vlastně vůči hranicím TRA GA nacházím a kde bych případně měl přeladit z frekvence Radio zpět na věž nebo radar.

Usnadnění práce které zvyšuje rizika

26.01.2022 v 13:08 Prostorů TRA GA ve FIR Praha bude jako hub po dešti

Podle mého názoru se aktivaci TRA GA zvyšuje riziko kolize, protože provozovatel stanoviště Poskytování informací známému provozu nedisponuje technickým vybavením, aby byl schopen podávat pilotům informace o provozu, které dříve dostávali. Dalekohled radar nenahradí. Znám to z LKLT, LKCM a teď už se budu bát skoro všude.Chápu, že ti, kdo spravují řízené prostory, si chtěli usnadnit situaci tím, že přestanou řešit amatérské piloty, kteří nemají jinou možnost, jak se dostat na letiště, než průletem přes jejich výsostné území. Koho má bavit, otravovat se stovkou průletů prostory, jakými jsou LKKB nebo LKTB, když "jejich" pohybů jsou jen desítky, že?

RE: RMZ

26.01.2022 v 11:58 Prostorů TRA GA ve FIR Praha bude jako hub po dešti

Vzhledem k tomu že TRA GA jsou zřizované v prostorech třídy C a D tak i kdyby jste o nich nevěděl tak pořád budete s někým na spojení. Buďto to bude příslušné stanoviště RADIO nebo řídící který vám o prostoru řekne. Pokud tam poletíte bez spojení tak si kolegujete o problém a to minimálně kvůli způsobům aktivace/deaktivace. Co osobně nechápu je výjimka pro padáčkáře u Ostravy. Jak mohl někdo dovolit aby se v RMZ pohybovali bez rádia? Podle mě by minimálně ručku na příposlech mít měli. Jinak bych ty TRA GA taky nejraději viděl na ICAO mapě (a v navigační databázi).

RMZ

26.01.2022 v 10:27 Prostorů TRA GA ve FIR Praha bude jako hub po dešti

V článku je napsáno, že všechny prostory TRA GA jsou zároveň RMZ. No nakonec jsem to našel, ale pokud si někdo z ŘLP myslí, že při definici TRA GA odvedli solidní práci, tak já mám názor přesně opačný. Celé mi to připadá odfláknuté. Krom toho, že v oficiální letecké mapě nejsou tyto prostory uvedené, je celkem obtížně dohledatelná informace o RMZ. Jelikož prostory nejsou zakresleny v ICAO mapě, informace o nich bych tedy logicky hledal ve VRF příručce spolu s informacemi o dotčených letištích. Tam není o RMZ ani slovo. Stejně tak ve VFR příručce v části VFR-ENR 1.1.2.6. V AIPu ENR 5.5.5 rovněž ani slovo. Jediné, kde jsem to našel je AIP ENR 5.5.5.5 (tabulková část) v posledním sloupci označeném jako "poznámky". Vždy jako poznámka na konci pod odkazy na jiné části AIPu a VFR příručku. Skoro mám pocit, že tvůrci vlastně ani moc nechtěli, aby se tahle informace k pilotům dostala. Jako by vlastně ani tvůrce nepovažoval za nutné, aby pilot při průletu aktivním TRA GA prostorem byl s někým na spojení.

RE: maxa

26.01.2022 v 1:11 Malacky si vybraly svou daň

Veru, to je pekna sprostost s tou municiou. V tom priestore maximalne tak dubaky a suchohriby  rastu na jesen... Cest jeho pamiatke!

RE: ICAO mapa

25.01.2022 v 22:52 Prostorů TRA GA ve FIR Praha bude jako hub po dešti

Tezko rict, tentokrat uz to ale budou prodavat jako set s pastelkama :D

ICAO mapa

25.01.2022 v 9:31 Prostorů TRA GA ve FIR Praha bude jako hub po dešti

A proc nejsou tyto prostory i ICAO mape? A bude tam letos CTR Namest? ;)

Super

25.01.2022 v 8:05 Prostorů TRA GA ve FIR Praha bude jako hub po dešti

No príma, aby se v tom prase vyznalo...

RE: Podařilo se

24.01.2022 v 21:42 FlyZolo: Povedlo se! Teenagerka sama obletěla svět jakožto nejmladší pilotka v historii

Hlavně letět to celý za VFR, v ultralightu, to klobouk dolu hlavně pro toho kdo to plánoval ...

Podařilo se

24.01.2022 v 9:11 FlyZolo: Povedlo se! Teenagerka sama obletěla svět jakožto nejmladší pilotka v historii

Je to úspěch, navíc letět s ultralightem nad Beringovou úžinou a Sibiří v zimě je hrdinství. Naštěstí byli všichni rozumní a radši odložili let, když nepřálo počasí. A pro letoun je to výtečná reklama.