Nejnovější příspěvky k článkům

EcoJet

30.05.2023 v 15:03 Bombardier přechází do další fáze vývoje letounu EcoJet

Nezbývá, než drže palce :) Přikládám další informativní video: https://youtu.be/RSg8uH23F90

RE: RE: Zuri????

29.05.2023 v 17:22 Michal Illich: Zuri otevře možnosti, které letadla nemají a mít nebudou

V reálu ovšem taková turbína neexistuje. Ale to nevadí, pam Illich umí "odpovědět".

Chyby v článku

27.05.2023 v 23:32 BOHEMIA B 5, první motorové letadlo vyrobené v České republice po roce 1918

To nebylo první letadlo po vzniku České republiky, protože ta naštěstí tehdy a ještě dlouho neexistovala, ale Republiky československé. Nestálo koruny české, ale Koruny československé!!!

RE: RE: RE: RE: Všem tápajícím k RE: RE: RE: Elektrické napětí a proud...

25.05.2023 v 15:14 Michal Illich: Zuri otevře možnosti, které letadla nemají a mít nebudou

Hezký den, Ale máte pravdu, že oproti konvenčnímu letadlu budeme dražší -- tam ale zase otvíráme možnosti propojit i místa, kde není velké letiště.ohledně ceny a náročnosti: naopak, vůči komerčním helikoptérám (jejichž mise bude Zuri schopné nahradit) budeme výrazně levnější a energeticky šetrnější. To díky křídlům. Baterie: Zuri počítáme nad současnými bateriemi, nepotřebujeme se dočkat technologického průlomu. Turbogenerátor: Plánujeme použít přímo letecký turbogenerátor od světoznámé firmy, který používá turbínu z helikoptér, tedy velmi dobře optimalizovanou na vysoký výkon a nízkou hmotnost.

RE: Zuri

25.05.2023 v 15:07 Michal Illich: Zuri otevře možnosti, které letadla nemají a mít nebudou

Souhrnně k tomuto vláknu: - ano, na reálnosti (využívání stávajících technologií) si dáváme celkem záležet - ano, dobře popsaná výhoda elektromotorů: lehké, malé, možno umístit kamkoliv - problémy s elektroinstalací u elektromobilů: jako majitel první Tesly S v ČR bych si tohle dovolil rozporovat: elektromobily nepotřebují ani zdaleka takovou údržbu jako konvenční auta - ať se to týká elektroinstalace nebo obecně -  bezpečí: právě v tom co jmenujete: redundance na úrovni jak pohonných jednotek, tak "počítačů" - výhody oproti vrtulníkům: nižší cena než komerční vrtulníky, řádově tišší chod, redundance  

RE: Zuri????

25.05.2023 v 15:01 Michal Illich: Zuri otevře možnosti, které letadla nemají a mít nebudou

Hezký den, Neboli stavíme na současných technologiích, nepotřebujeme technologický průlom.zdroj energie už existuje, jde u turbínu - variantu takové, která se posledních 20 let používá v helikoptérách. MI

RE: RE: RE: Všem tápajícím k RE: RE: RE: Elektrické napětí a proud...

25.05.2023 v 13:31 Michal Illich: Zuri otevře možnosti, které letadla nemají a mít nebudou

Děkuji Vám pane Zejdo za uklidnění ve věci vzdělávání Vašich žáků. Dovolil bych si s Vámi přece ještě jednou polemizovat a snad se už příště udržím a tím pádem je to nyní naposledy. Elekřině a věcí kolem ní vůbec nerozumím, není mi sympatická, tudíž jsem v tomto oboru čistý analfabet na to abych  s kýmkoliv vdl odbornou debatu. Stačilo trochu vyhledávat abych si na Vaše teze udělal vlastní názor. V aerodynamice se necítím také moc zdatný - v tomto oboru mám znalosti pouze na úrovni dvou semestrů na VŠ (aerodynamika nízkých a vysokých rychlostí). Takže jen v podstatě úvod do problematiky. " znamená, že minimálně tomuto opravdu, ale opravdu nerozumíte.....třeba oblíbený 1,5. Znamená volně přeloženo: Sice jsme to spočítali, trvalo to dlouho , zahrnuli jsme do výpočtu vše co známe, udělal jsme počítačové simulace, ale stejně se to pokazilo a životnost byla nepředpokládaleně nízká. Tak jsme to o polovinu zesílili....Čemu jsem ale jakž takž v životě porozumněl je problematika výpočtů pevnosti leteckých konstrukcí, se kterou jsem strávil nemalou a krásnou část svého profesního života a mohu Vás zcela ubezpečit, že tvrzení věta: " Takto se věc nemá. Součinitel bezpečnosti 1,5 opravdu nevyjadřuje skutečnost, že bychom potřebovali 50%-ní rezervu, protože nevíme, jak to spočítat a tím pádem by se nám to rozsypalo pod zadkem. Tento součinitel bezpečnosti vyjadřuje rozdíl mezi provozním a početním zatížením. Při té první úrovni (provozním zatížení) nesmí při pevnostní zkoušce dojít (po odlehčení) k plastickým deformacím, při početním, nesmí dojít ke zlomu (po dobu 3 s), tedy ke ztrátě integrity konstrukce. Pomíjím zcela, že do toho plantáte životnost a problematika únavy je další kapitola sama pro sebe. Abych předešel nedorozumnění - netvrdím, že při výpočtech nemůžeme udělat chybua že jsou vždy 100%-ní. Ale většinou je to chyba (nebo nevědomost či nezkušenost) daného výpočtáře, ne oboru jako takového. I když ten se stál zdokonaluje a vyvíjí. Listvo zcela jistě pamatuje ve své historii několik osobností, které vynikly ve vícero oborech. Hrozně bych Vám přál, abyste patřil mezi ně, ale zatím to bohužel vypadá, že nový da Vinci nebudete. V této debatě, místo toho, abyste nás pochybovače přesvědčil nějakou konkrétní odpovědí na konkrétní otázky, které padly, jen celou debatu rozmělňujete a kladete jen další a další otázky. Když dojdou argumenty, máme si to sami najít a nastudovat. Ale taková je dnes doba, nejste sám. 

prukazy

25.05.2023 v 12:05 Pozor na změnu na ÚCL: pilotní průkazy se už nevydávají na počkání

Ano, na pockani to bylo velice prijemne. Ale v posledni dobe jsem se na UCL citil jako na oddeleni cizinecke policie. Takze mozna by nam nejake posily mohli poslat z Ciny nebo jine krajiny z ktere se u nas skoli piloti. Takze chyba pouze na strane UCL to uplne nebude.

RE: RE: RE: Všem tápajícím k RE: RE: RE: Elektrické napětí a proud...

25.05.2023 v 11:20 Michal Illich: Zuri otevře možnosti, které letadla nemají a mít nebudou

Já bych se vrátil v debatě raději k projektu "elektrifikovaného konvertoplánu" Zuri. Zajímalo by mne, jestli tohle bude mít své zákazníky. I když předpokládám, že si to majitel dopředu rozmyslel, že to není jen rozmar milionáře, který se cestou kolem světa nudil a vadilo mu, že musí čekat na letadlo. Ale pořád mám pocit (samozřejmě nepodložený jakýmikoliv výpočty), že tento způsob létání bude extrémně drahý, energeticky náročný, letadlo nebude nijak výrazně rychlejší, než stávající známé konstrukce, zato bude obsahovat řadu prvků snižujících bezpečnost letu.  Baterie jistě v budoucnu čeká razantní vývoj a zvýšování kapacity a tento projekt s tím počítá, ale čert ví, kdy to bude. Aby tento předpoklad nebyl na podobné bázi, jako pana Zejdy doufání v objevení jiného principu létání. Zatím se tedy patrně předpokládá zcela pragmatická výroba elektřiny přímo na palubě letadla turbínou. To bude zajímavé konstrukční cvičení - turbosoustrojí úspěšně pohánějí lokomotivy - tam se na nějaký ten gram, ale nehledí. U letadla to bude úplně jiná věc. To není jen zvětšení jednotky APU. Nebude to ani jednoduché, ani levné, ani lehké, a čert ví, jak spolehlivé to bude. Takže asi pěkná hračka pro miliardáře, kteří se nebojí - třeba sedět mezi palivovými nádržemi obklopenými vodiči, kterými protékají vysoké proudy. Už jen odstínit všechna ta elektromagnetická  pole bude zajímavé (vím, že podobné věci už létají - takže to nějak jde, ale je otázka jaké mají výkony).

vyborne

25.05.2023 v 9:01 Pozor na změnu na ÚCL: pilotní průkazy se už nevydávají na počkání

Chudáci úředníci, museli by více pracovat (i tak nevím co dělají) tak si raději dají pohodičku. však si ti pitomci přijedou znova. Tomuhle se říká služba veřejnosti placená z našich daní.  Zajímavé je že u LAA to jde i poštou, datovkou apod. Zkrátka když se che tak to jde, ale tady prostě někdo nechce.....