Rekordní let papírové vlaštovky trval téměř půl minuty

02.01.2010

Nový rekord v délce letu papírové vlaštovky - letadélka nahlásil do Guinnessovy knihy rekordů japonský inženýr Takuo Toda, a to 26,1 sekundy. Toda je na házecí letadélka specialista a drží i absolutní světový rekord u vlaštovky vylepšené lepicí páskou. Ten je ještě delší a činí 27,9 sekundy.

Celopapírové letadélko (vlaštovka) bylo dlouhé 10 centimetrů a Toda ho hodil k rekordnímu plachtění uvnitř hangáru Japonských aerolinií na tokijském letišti Haneda. Inženýr Toda je vedoucím japonské společnosti letounů origami a je prý nepřekonatelný ve skládání papírových letounů. V souladu s tradičními pravidly starého japonského umění origami používá při vytváření modelu jediný list papíru - bez použití řezu či lepidla.

Autor rekordu měl pro úspěch s papírovou vlaštovkou všechny předpoklady, protože je kromě technického vzdělání navíc i šéfem Japonské asociace origami letadélek. Origami, čili skládačky z papíru, mají v zemi vycházejícího slunce dlouhou tradici, Japonci dokáží s papíru vymodelovat skládáním téměř vše.
Todu rekord těší, ale už se znovu chystá na jeho překonání, protože jeho cílem je pokořit hranici 30 sekund.

Zdroje: www.ct24.cz; www.novinky.cz

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář