Ministerstvu dopravy USA se nelíbí, že by lidé mohli za letu telefonovat

16.12.2013 974 přečtení

Postupné uvolňování pravidel pro používání osobní elektroniky (PED) na palubách dopravních letadel ve Spojených státech i v Evropě nevzbuzuje všude takové nadšení, jaké dali najevo častí cestující a značná část veřejnosti například v diskusích na sociálních sítích. Americké ministerstvo dopravy totiž vyjádřilo své pochybnosti nad možností cestujících za letu telefonovat a uvažuje o vlastním zákazu.


Foto Apex.aero

Problém se netýká ani tak používání PED přístrojů k práci, poslechu hudby či sledování filmů - které je nově možné i během pojíždění, vzletu a přistání, ale konkrétně možnosti telefonování během letu, o kterém se uvažuje jako o dalším postupném kroku. V USA tomu momentálně brání především stále platné nařízení Federální komise pro komunikace (FCC), která však již oznámila, že otevře veřejnou diskusi k odstranění tohoto zákazu.

Podle včerejšího prohlášení amerického ministra dopravy Anthonyho Foxxe se ovšem zdá, že budoucnost telefonování v letadlech není zdaleka tak jistá. "V posledních týdnech jsme slýchali řadu pochybností ze strany aerolinek, cestujících, palubních průvodčích, členů Kongresu a dalších lidí, kteří nejsou nápadem telefonování během letu nijak nadšeni - a své pochybnosti mám i já," přiznal ministr a doplnil, že jeho resort může v krajním případě přijít s vlastním zákazem.

Takový plán se nesetkal s pochopením předsedy FCC Thomase Wheelera. "Jsem ten poslední na světě, kdo by chtěl během letu poslouchat hovory cizích lidí," poznamenal Wheeler, "ale je třeba brát v úvahu technologický pokrok. Případné telefonování za letu by mělo ministerstvo řešit v mezích technických pravidel, nikoliv pravidel užívání. A pokud to technologický problém není, vláda by neměla podobným způsobem zasahovat."

Mohlo by vás zajímat

Témata

EASA


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář