Menší CTR Ruzyně ve prospěch Kladna bude platit už od nového roku

14. 10. 2019 3 příspěvky

AKTUALIZOVÁNO Řízení letového provozu (ŘLP) České republiky podalo podnět ke změně horizontálních hranic řízeného okrsku (CTR) Ruzyně ve prospěch prostoru ATZ letiště Kladno (LKKL). Vyplývá to z opatření obecné povahy, které zveřejnil Úřad pro civilní letectví (ÚCL) na své elektronické úřední desce. Zatímco původní návrh účinnosti této změny byl 26. březen 2020, ŘLP ještě dodatečně požádalo o posunutí data účinnosti, a to k 2. lednu 2020. ÚCL tuto připomínku zapracoval a schválil.

Prostor ATZ letiště Kladno těsně přiléhá k prostoru tuzemského největšího mezinárodního letiště a tvoří jakousi „výseč“ v jeho CTR. Podle nové úpravy by se měla severní hranice této výseče posunout mírně na sever a jižní část cca o 750 metrů na jih. To by mělo přispět k minimalizaci pohybů v CTR ze strany letounů na jihozápadním okruhu kladenské dráhy 12/30.

Změna CTR Ruzyně
Navrhovaná změna horizontálních hranic CTR Ruzyně ze současných červených bodů na nové, modré / Foto ÚCL

Na základě výstupů z hodnocení bezpečnosti změny provedeným ŘLP nebyla vyhodnocena žádná nebezpečí, která by bránila vydání OOP, stojí v textu odůvodnění.

Opatření obecné povahy mělo původně platit od 26. března 2020, kdy vejde v platnost větší balíček změn leteckých dat AIRAC. ŘLP však následně vyhodnotilo potřebu změny jako urgentnější.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

okruhy LKKL

11. 9. 2019 v 22:57 Piggy

V článku se píše o "minimalizaci pohybů v CTR na jihozápadním okruhu".

Rozumím tomu dobře, že OBA kladenské okruhy budou ZCELA mimo CTR (a pod TMA I), takže by neměly vůbec zasahovat do řízeného prostoru?

Odpovědět

LKLT

28. 9. 2019 v 13:29 Paul

To by byla vec, kdyby nekoho napadlo neco podobneho v mistech leveho okruhu 05 na LKLT. Driv se tam litalo ruzynskym prostorem normalne, poslednich par let jen v dobe pritomnosti AFISaka v Letnanech, jinak je to regulerni naruseni CTR LKPR, Kbelak neupozorni, az kdyz jste tam. A kdo si tam jeste nehrabnul kridlem, at zvedne vyskovku...

Odpovědět

RE: LKLT

29. 9. 2019 v 11:27 Tom

Pri současných plánech miliardářů na výstavbu tzv. vládní čtvrti a s přihlédnutím k tomu, kdo vlastní LKLT tam brzy uz žádné problémy s CTR LKPR nebudou. Bohužel...

Odpovědět

Přidat komentář