Trumpova administrativa slibuje zásadní modernizaci řízení letového provozu po incidentu v Newarku

08.05.2025

Trumpova administrativa oznámila zásadní modernizaci systému řízení letového provozu po výpadku na letišti Newark Liberty. Incident vyvolal potřebu zvýšení investic a technologického pokroku v oblasti leteckého provozu.

Trumpova administrativa slibuje zásadní modernizaci řízení letového provozu po incidentu v Newarku
Trumpova administrativa slibuje zásadní modernizaci řízení letového provozu po incidentu v Newarku (Zdroj: Aeroweb.cz)

V reakci na nedávné technické potíže, které zasáhly řízení provozu v oblasti letiště Newark Liberty, oznámila Trumpova administrativa závazek k zásadní transformaci amerického systému řízení letového provozu. Informoval o tom ministr dopravy USA Sean Duffy s odkazem na výpadky komunikačních linek na stanovišti Philadelphia Terminal Radar Approach Control (TRACON).

Incident v Newarku vedl ke zpožděním a rušení letů

Výpadek, který nastal 28. dubna 2025, způsobil, že řídící provozu v TRACONu dočasně ztratili přístup k důležitým systémům pro koordinaci příletů a odletů letadel směřujících na mezinárodní letiště Newark Liberty (EWR). Tato událost měla za následek četná zrušení a zpoždění letů.

"Hlavní komunikační linka přestala fungovat a bohužel selhala i záložní linka. Zhruba na třicet sekund jsme tak ztratili spojení s řízením letového provozu v Newarku," shrnul incident ministr dopravy Duffy 6. května v rozhovoru pro Fox News. Tento rozhovor později zveřejnil na platformě X.

Následkem uvedeného výpadku bylo k 7. květnu 2025 zrušeno již 41 letů a dalších devět mělo zpoždění. "V případě takového incidentu je naší nejvyšší prioritou bezpečnost cestujících. Proto snižujeme hustotu provozu, dokud nejsme přesvědčeni, že veškeré systémy opět fungují spolehlivě," dodal Duffy.

Dlouhodobé zanedbávání infrastruktury a řízení letového provozu

Během tiskové konference v Bílém domě ministr Duffy uvedl několik vládních zpráv z posledních čtyř let, podle nichž řízení letového provozu v USA čelí hlubokým systémovým problémům. Zdůraznil, že předchozí administrativa schválila balíček infrastruktury v historicky rekordní výši 1,2 bilionu dolarů, ale na samotnou modernizaci řízení letového provozu bylo určeno jen 5 miliard dolarů. Z této částky byla navíc skutečně investována pouhá miliarda dolarů.

Duffy kritizoval bývalé vedení za to, že preferovalo jiné politické agendy před klíčovými investicemi do systémů řízení letového provozu, a obvinil jej z nedostatečného řešení dlouhodobých problémů.

Posílení personálu a zjednodušení náboru nových řídících pracovníků

Trumpova administrativa nyní plánuje razantní zvýšení počtu operátorů a modernizaci pracovních podmínek pro řídící provozu. "Společně s prezidentem Trumpem jsme odhodláni vyřešit kazící se situaci jednou provždy," napsal Duffy na sociální síti X.

Ministerstvo dopravy již spustilo 1. května 2025 novou iniciativu, zaměřenou na posílení personálních kapacit. Federální úřad pro letectví (FAA) díky tomu plánuje jen letos přijmout minimálně 2 000 nových řídících letového provozu. Součástí programu je také zvýšení základního platu pro nové uchazeče na FAA Academy o 30 % a celkové zjednodušení náborového procesu, jehož délka se snížila z osmi na pouhých pět kroků.

Přechod od radarového k modernímu satelitnímu systému

Ministr Duffy zároveň přislíbil technologický skok spočívající v zavedení nejmodernějších počítačových systémů, které mají zabránit opakování podobných incidentů, jaký se stal na letišti Newark Liberty. Současně vyjádřil kritiku stávajícího systému NextGen, který byl dlouhodobě terčem diskusí kvůli zastaralé technologii, vysokým nákladům a nedostatečnm výsledkm. Trumpova administrativa plánuje zefektivnit řízení vzdušného provozu postupnm přechodem z tradičního radarového systému právě na řízení založené na satelitních technologiích.

Zvýšení rozpočtu FAA pro bezpečnější a efektivnější provoz

V rámci připravovaného státního rozpočtu administrativa navrhla navýšení financování FAA o dalších 359 milionů dolarů (přibližně o 3 procenta). Celkový rozpočet Federálního úřadu pro letectví by tak činil přibližně 13,8 miliardy dolarů. Tyto prostředky mají urychlit modernizaci řízení letového provozu a realizaci dalších klíčových opatření, jež mají zajistit bezpečnost a spolehlivost letecké dopravy.

Nutná transformace k zajištění budoucnosti amerického letectví

Plánované změny v oblasti řízení letového provozu představují důležitý krok k modernizaci amerického vzdušného prostoru. Vzhledem ke stále rostoucímu objemu leteckého provozu je nezbytné posílit jak technologické systémy, tak personální kapacity, aby bylo možné zajistit bezpečný a efektivní chod celého systému i v příštích letech. Oznámené kroky budou bedlivě sledovány odborníky i veřejností, která očekává, že administrativa dostojí svým slibům a zajistí kvalitní řízení letového provozu.

Zdroje: AeroTime, Fox News

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář