Hawker Hurricane NN-D po 3 letech zpět v ČR

10.05.2025

Letecké muzeum na Točné přivítalo do svého hangáru po dvouleté renovaci stroj Hawker Hurricane NN-D. Je jediným letounem v České republice poté, co předchozí Hurricane byl zničen při tragické nehodě v r. 2022 na leteckém dni v Chebu.

Představení letounu se symbolicky podařilo v roce, na který připadá výročí 85 let od bitvy o Francii a Británii a 80 let od konce 2. světové války. Prototyp Hawker Hurricane vzletěl před 90 lety.

Slavnostní akt proběhl za přítomnosti rodinných příslušníků letců 310. perutě a také britského velvyslance, pana Matta Fielda. Ve svém proslovu vyjádřil mj. dík generálu Emilu Bočkovi, který dříve, než se stal stíhacím pilotem, byl v r. 1940 leteckým mechanikem 312. stíhací perutě a staral se o právě o Hurricany. Vzpomněl na československé členy RAF, kteří bojovali za svobodu, vyzdvihl jejich nezdolnou odvahu, neústupnou odhodlanost a oddanost službě.

Britský velvyslanec v ČR Matt Field a Čeští RAFáci (Foto: Ilja Petřík)
Britský velvyslanec v ČR Matt Field a Čeští RAFáci (Foto: Ilja Petřík)

Pilot Jiří Horák připomněl historii tohoto konkrétního letounu. Vyroben byl v r. 1939, prošel bitvou o Francii v operaci Dynamo, poté přeletěl do Anglie, kde absolvoval bitvu o Británii. Následně do roku 1943 létal v Murmansku. Po zásahu do chladiče a nouzovém přistání ležel letoun v tundře, než byl po zhruba 50 letech zrekonstruován. První vzlet po rekonstrukci se uskutečnil v r. 1995, od té doby se letoun nacházel na Novém Zélandu. Muzeum Točná zahájilo před 2,5 roky dlouhou rekonstrukci. Současným zbarvením letoun odkazuje k 310. stíhací peruti.

Pilot Jiří Horák při svém proslovu (Foto: Richard Homola)
Pilot Jiří Horák při svém proslovu (Foto: Richard Homola)

Přítomní Čestí RAFáci – Czech RAF Crew – představili přítomným unikátní sbírku z pozůstalosti po F/Lt Bohumíru Fürstovi (stíhací pilot, účastník bitvy o Británii), zapůjčenou pouze pro tento slavnostní okamžik. K vidění byly dobové fotografie i vyznamenání.

Z pozůstalosti B. Fürsta (Foto: Lenka Vargová)
Z pozůstalosti B. Fürsta (Foto: Lenka Vargová)

Letadlo váží zhruba 4 t, jeho maximální rychlost je momentálně 580 km/h, ve vzduchu vydrží hodinu, tj. cca 350 km dolet. Osazen je motorem Rolls-Royce Merlin 35 o výkonu 1360 koňských sil. Na Točnou přeletělo ze základny v Duxfordu. Cesta domů probíhala přes Calais a Dunkerque na připomínku operace Dynamo a poté přes Německo na domovské letiště, kde přistálo zhruba týden před jeho slavnostním představením.

Po přistání na LKTC (Foto: Lenka Vargová)
Po přistání na LKTC (Foto: Lenka Vargová)

Fotogalerie: digitál Ilja Petřík, analog Richard Homola

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář