Boeing plánuje převzetí Spirit AeroSystems, britský regulátor zahájil vyšetřování dopadů na konkurenci

01.07.2025

Společnost Boeing plánuje převzetí firmy Spirit AeroSystems, což může mít výrazné dopady na celý letecký průmysl. Britský antimonopolní úřad CMA nyní vyšetřuje, zda tato fúze neomezí hospodářskou soutěž.

Společnost Spirit AeroSystems staví pro Boeing 70 % konstrukce letadla 737 MAX
Společnost Spirit AeroSystems staví pro Boeing 70 % konstrukce letadla 737 MAX (Zdroj: Courtesy Spirit AeroSystems)

CMA prověřuje dopady fúze na trh

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (Competition and Markets Authority, CMA) dne 30. června 2025 formálně oznámil zahájení přezkumu plánovaného spojení společností Boeing a Spirit AeroSystems. CMA posuzuje, zda transakce odpovídá požadavkům zákona Enterprise Act z roku 2002 a zda nepovede k podstatnému omezení konkurence na jakémkoli relevantním trhu ve Spojeném království.

CMA zároveň vyzvala všechny zainteresované strany k zasílání připomínek a stanovila lhůtu pro rozhodnutí v první fázi přezkumu do 28. srpna 2025. Výsledky tohoto šetření budou klíčové pro další osud celé transakce, protože omezení hospodářské soutěže by mohlo narušit konkurenční prostředí v letectví.

Boeing nabídnul za Spirit AeroSystems 4,7 miliardy dolarů

Fúze byla oznámena v létě 2024. Boeing nabídl za získání společnosti Spirit AeroSystems částku přibližně 4,7 miliardy amerických dolarů. Spirit je jedním z předních světových dodavatelů konstrukčních dílů letadel, včetně trupových sekcí, integrovaných křídel a motorových gondol, a to jak pro civilní, tak pro vojenský sektor.

Strategické spojení má zefektivnit výrobu Boeingu

Akvizice zapadá do širší strategie Boeingu posílit svou výrobní infrastrukturu a obnovit důvěru zákazníků i veřejnosti, zejména po incidentu z 5. ledna 2024, kdy se u letounu Alaska Airlines Boeing 737-9 během letu oddělil uzávěr dveří.

Generální ředitel Spirit AeroSystems Pat Shanahan již v červenci 2024 zdůraznil, že spojení s Boeingem umožní vytvoření pružnější a efektivnější firmy, která sjednotí bezpečnostní a kvalitativní standardy.

Fúze může ovlivnit výrobu v Severním Irsku a Skotsku

Spirit AeroSystems zaměstnává stovky lidí ve Spojeném království, především v Severním Irsku (Belfast) a ve skotském Prestwicku. Místní poslanci britského parlamentu již dříve označili firmu za klíčového zaměstnavatele a důležitou součást britského leteckého sektoru. Potenciální dopady fúze na pracovní místa a výrobu v těchto lokalitách jsou proto bedlivě sledovány.

Airbus převezme část výroby Spirit AeroSystems

Spirit AeroSystems dodává komponenty nejen Boeingu, ale i jeho evropskému konkurentovi Airbusu. Obě společnosti se nyní dohodly na převodu částí výroby určené pro Airbus přímo pod jeho kontrolu, čímž má být zajištěna stabilita a kontinuita dodávek. Spirit zároveň plánuje prodat některé provozy v Belfastu, Prestwicku a malajsijském Subangu, které přímo nesouvisí s výrobou dílů pro Airbus.

Boeing i Spirit slibují důraz na bezpečnost a kvalitu

Prezident a generální ředitel Boeingu Dave Calhoun uvedl, že transakce je v nejlepším zájmu obou firem, jejich akcionářů, zaměstnanců i zákazníků. Sloučená společnost by měla sjednotit výrobní procesy, což podle něj povede k vyšší kvalitě a bezpečnosti produktů.

Také finanční ředitelka Spirit AeroSystems Irene Esteves upozornila na důležitost schválení akvizice ze strany akcionářů a zdůraznila, že po celou dobu procesu bude kladen důraz na dodržování všech bezpečnostních, kvalitativních i regulačních požadavků.

Klíčová transakce pro letecký průmysl

Plánované převzetí Spirit AeroSystems společností Boeing může mít zásadní dopad na výrobní řetězce, zaměstnanost i konkurenci v leteckém průmyslu. Výsledky vyšetřování britského CMA budou mít značný vliv na další vývoj celé transakce a s napětím je sleduje celý sektor.

Zdroje: AeroTime, Reuters, FlightGlobal

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář