V rámci širšího federálního balíčku pro dopravu, bydlení a městský rozvoj schválila americká FAA rozpočet 23,3 miliardy dolarů (přes 540 miliard Kč), což je o 2,3 miliardy dolarů více než v předchozím fiskálním roce. Rozpočet představuje strategickou investici do bezpečnosti, efektivity a dlouhodobé udržitelnosti amerického leteckého systému.
Posílení řízení letového provozu
Z celkového balíčku poputuje 10,368 miliardy dolarů na oblast řízení letového provozu (ATC). Hlavní prioritou je nábor 2 500 nových letových dispečerů. FAA tím reaguje na dlouhodobý nedostatek personálu, který vedl ke zvýšené pracovní zátěži a zpožděním v hustě využívaných oblastech, zejména na východním a západním pobřeží USA.
„Tato investice není jen o číslech – je to klíčový krok ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu v našem národním vzdušném prostoru,“ uvedla zástupkyně FAA pro správu lidských zdrojů v ATC divizi.
Modernizace infrastruktury a systémů
Dalších 5 miliard dolarů bude alokováno na modernizaci letecké infrastruktury a zavádění pokročilých technologií pro správu letového provozu. To zahrnuje i pokračující rozvoj systému NextGen (Next Generation Air Transportation System), jehož cílem je postupné nahrazení radarového řízení letů digitálními datovými toky a satelitní navigací.
Rozpočet rovněž zahrnuje prostředky pro bezpečnostní výzkum, zlepšení kybernetické odolnosti a podporu technologií pro bezpilotní prostředky (UAS) a pokročilou leteckou mobilitu (AAM), což jsou oblasti, které rychle rostou i v Evropě.
Mezinárodní dopady
Rozvoj americké letecké infrastruktury a personální posílení FAA může mít významné dopady i na mezinárodní spolupráci. Očekává se hlubší koordinace s evropskou agenturou EASA, zejména v otázkách harmonizace předpisů, datového propojení řízení letového provozu a integrace nových leteckých technologií.
Změny v americkém systému mohou ovlivnit i globální standardy provozu, což podtrhuje nutnost pozorného sledování vývoje nejen mezi odborníky, ale i evropskými provozovateli a školami.
Signál o prioritách
Rozpočet FAA pro rok 2026 je víc než jen účetní položka – je to signál, že letectví zůstává klíčovým pilířem americké infrastruktury a že budoucnost vidí ve vyšší bezpečnosti, digitalizaci a personální stabilitě. V době, kdy i Evropa řeší problémy s nedostatkem dispečerů a stárnoucí infrastrukturou, může být americký přístup inspirací – nebo alespoň varováním, co příliš dlouhé odkládání investic přináší.
Zdroj: Aerotime