Historický moment pro Česko. Balónář Aleš Kubíček je v mezinárodní Síni slávy

26.04.2024

Nejprestižnějšího ocenění, jaké lze získat ve světě balooningu, členství v Hall of Fame FAI neboli síni slávy balónového létání, se po devětadvaceti letech čekání dočkala i Česká republika. Oceněným aviatikem je Aleš Kubíček, který zanechal nesmazatelnou stopu v balónové komunitě po celém světě.

Aleš Kubíček na fotografii z roku 2006
Aleš Kubíček na fotografii z roku 2006 (Zdroj: Kubíček Factory)

Od prvního českého balónu po vzdušnou velmoc

Aleš Kubíček se do horkovzdušných balónů zamiloval v osmdesátých letech v brněnském Aviatik klubu. Se skupinou nadšených přátel zde zkonstruoval a postavil první český horkovzdušný balón: slavné šišaté OVO. K balónům se přidaly vzducholodě a koncem osmdesátých let se Kubíčkova vize proměnila do prvního velkého pasažérského balónu v Československu. To už se zabýval výrobou balónů profesionálně, zázemí našel v nedalekých Kunovicích.

Ihned po revoluci vznikla společnost Kubíček spol. s r. o, která postupně rostla a rozšiřovala svůj repertoár také na héliové poutače. V roce 2005 si firma nechala postavit vlastní továrnu na míru v Jarní ulici na okraji Brna. Součástí areálu je louka ideální na zkoušky a vzlety balónů. Právě z tohoto místa zásobuje Kubíček horkovzdušnými balóny významnou část světového trhu a také jako jediný výrobce vyrábí kompletní balóny od vyplétání košů až po šití textilií.

Aleš Kubíček na archivní fotografii (Zdroj: Kubíček Factory)

 

Na Alešovi nejvíce oceňuji jeho schopnost dávat lidem prostor pro růst a realizaci. Už od dob svého působení v Aviatik klubu vždy prosazoval individuální svobodu a věřil v sílu každého jednotlivce. Jeho důvěra v lidi byla vždy bezmezná. Obdivuji jeho odhodlání jít svou vlastní cestou,“ říká Radim Poláček, který se s Kubíčkem spřátelil na začátku osmdesátých let a následně s ním v Kubíčkově továrně od roku 1992 pracoval. „Aleši, moc ti gratuluji, že tvoje cesta došla až k těmto krásným oceněním,“ dodává Poláček.

Aleš měl nesmírný vliv na globální balónový průmysl, jehož dopad bude bezpochyby přetrvávat i do budoucna. Jeho původně skromné začátky jsou svědectvím unikátních a výjimečných schopností. My, kteří jsme součástí průmyslu horkovzdušných balónů, považujeme za obrovské požehnání a privilegium, že Aleš zvolil právě tento obor a že nám poskytl nejvyšší kvalitu balónů, jaké svět kdy viděl,“ dodává ke gratulaci Michael Bauwens z balónové komunity v USA.

Balóny jsou pro Kubíčka celoživotní koníček (Zdroj: Kubíček Facotry)

 

U balónů nezůstalo

Balóny ale nejsou jediným úspěchem Kubíčkovy firmy. Celá značka sdružuje tři brandy – Kubíček Balloons, Kubíček Visionair a Kubíček Aircraft. Mezi další produkty patří například nafukovací planety, které důvěrně znají návštěvníci Kraví hory v Brně a které mohli lidé obdivovat také na výstavě Expo v Dubaji. V ryze české firmě, kterou vlastní rodina Kubíčkova, našlo uplatnění 130 lidí. „Jsou to lidé od švadlenek a košíkářů až po konstruktéry s odborností, jakou má málokdo. Číslo zaměstnanců stále roste a všem patří velké poděkování. Bez nich by totiž firma nemohla existovat,“ říká manželka Aleše Kubíčka Naďa Kubíčková. 

Když jsme s balóny před 40 lety začínali, tak nikoho z nás ani v nejdivočejších snech nenapadlo, že vybudujeme firmu, která by se mohla posunout až na takovou úroveň,“ říká s úsměvem Kubíčková. Rodinná firma za vícejak 30 let existence vyrobila přes dva tisíce balónů a téměř dvaceti tisíci reklamními či uměleckými nafukovadly.

Smysl balooningu? Spojení živlů

Než se Kubiček vlivem vážného poranění hlavy, po kterém obtížně komunikuje, stáhl do ústraní, v rozhovoru pro pořad České televize Před půlnocí popsal, co ho na létání balónem tolik zaujalo. „Pro mě osobně je forma balónového létání výjimečná v tom, jakým způsobem ovlivňuje balónový let chování člověka, který ho absolvuje. Udivovalo mě, proč je tolik lidí spokojených, když vidí balón na obloze a proč je tolik lidí spokojených na palubě. A všiml jsem si, že balón je postavený na hlubokých symbolech, které jsou kdesi hluboko v našem nitru, které podmiňují naše chování, aniž bychom si to uvědomovali.“

Prvním a základním symbolem je podle Kubíčka symbol země, která nás tíží a charakterizuje naše starosti. Dalším symbolem je vzduch – něco, co nás prostupuje, přesahuje. „A my potom do toho vzduchu pustíme oheň, který symbolizuje proměnu. Oheň promění vzduch, balón se zvedne.
Pak ale nastane okamžik, kdy my do toho balónu musíme vlézt. Musíme překonat strach, udělat rozhodný okamžik a přestat se bát. A když zatopíme ještě víc, stoupáme. Stoupáme pryč od našich starostí, které nás tíží. Letíme vzduchem, ale nevíme kam. Vzduch nás unáší někam a my
se mu odevzdáme. To je důležitý okamžik. Už nejsme ti hlavní, ti, co tady vládnou a rozhodují, my se odevzdáme a plujeme vzduchem. A pak musíme zpátky na zem, ke svým starostem, chození do práce… Ale, a to je to důležité, kdesi někde hluboko v nás se něco změnilo,“ řekl Kubíček, který teď sdílí světovou síň slávy s legendami balónového létání jako Joseph a Jacques Montgolfierovi, Umberto Nobile, hrabě von Zeppelin nebo Stephen Fossett.

Ke slavnostnímu předání ceny dojde na Albuquerque International Balloon Fiesta v Novém Mexiku, které se koná ve dnech 5. až 13. října 2024. V pondělí 25. března 2024 se Aleši Kubíčkovi dostalo dalšího uznání, a to ocenění za mimořádný přínos od podvýboru pro letectví a vesmírný program Poslanecké sněmovny České republiky.

Zdroj článku: Tisková zpráva Kubíček Factory

Mohlo by vás zajímat

Marek Baloun

Šéfredaktor portálu Aeroweb.cz a dlouholetý sportovní novinář. Také letecký nadšenec, který před vypuknutím pandemie Covid-19 chvíli pracoval i na Letišti Václava Havla. Absolvent mediálních studií na Metropolitní univerzitě Praha a celoživotní skaut.


Témata

Balóny


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář