USAF zahájilo pozemní testy autonomních bojových letounů programu CCA

03.05.2025

Spojené státy americké zahájily pozemní testy nových autonomních bojových letounů YFQ-42A a YFQ-44A v rámci programu Collaborative Combat Aircraft, který je klíčovou součástí strategie Next Generation Air Dominance.

USAF zahájilo pozemní testy autonomních bojových letounů programu CCA
USAF zahájilo pozemní testy autonomních bojových letounů programu CCA (Zdroj: Air Force)

Letectvo Spojených států (USAF) zahájilo dne 1. května 2025 významnou fázi pozemních testů programu autonomních bojových letounů Collaborative Combat Aircraft (CCA). Program CCA, který představuje nedílnou součást širší strategie Next Generation Air Dominance (NGAD), je klíčovým krokem směrem k integraci autonomních technologií do operačního prostředí vzdušných sil budoucnosti.

Představení testovaných letounů YFQ-42A a YFQ-44A

Během úvodních pozemních zkoušek USAF testuje dva výrobně reprezentativní prototypy autonomních letounů – YFQ-42A od společnosti General Atomics a YFQ-44A od firmy Anduril Industries. Současné fáze zkoušek se zaměřují na ověřování pohonné jednotky, palubní avioniky, integraci autonomních řídicích systémů a ovládání z pozemního stanoviště.

Technické parametry autonomního bojového letounu YFQ-44A

Testovaný autonomní stroj YFQ-44A má délku 6,1 m a rozpětí křídel 5,2 m, přičemž maximální vzletová hmotnost činí 2 268 kg. Letoun je poháněn proudovým motorem Williams FJ44-4M s maximální silou tahu 17,8 kN (4 000 lbf).

Beale Air Force Base vybrána jako domovská základna pro CCA

V návaznosti na zahájení zkoušek bylo zveřejněno rozhodnutí o výběru základny Beale v Kalifornii jako hlavní operační základny pro vznikající jednotku CCA Aircraft Readiness Unit (ARU). Zdejší jednotka bude plnit úkol zajištění nepřetržité bojové připravenosti nových autonomních letounů, schopných být kdykoli nasazeny kdekoli po světě.

Generál David Allvin: Pozemní testy jsou zásadním krokem k prvnímu letu

Generál David Allvin, náčelník štábu U.S. Air Force, označil zahájení pozemních testů za mimořádně důležitý milník celého projektu: "Tato etapa slouží jako most mezi návrhovou fází a samotnými letovými testy. Zásadně pomáhá snížit rizika spojená s integrací jednotlivých systémů, buduje potřebnou důvěru v technologii a připravuje půdu pro úspěšný první vzlet letounů."

Pozemní testování: Ověření systému před skutečným nasazením

Důkladné pozemní testy jsou nepostradatelné pro potvrzení funkčnosti a spolehlivosti nových systémů ještě před prvním vzletem. Správnost těchto ověření je klíčová nejen pro samotný vývoj nových autonomních platforem, ale také pro plánované rozšíření bojových schopností stávajících letounů, jako jsou stroje F-22 či F-35, prostřednictvím spolupráce s autonomními letouny typu "wingman".

Významný pokrok v rozvoji bojových možností amerického letectva

Start pozemních testů programu CCA je dalším důkazem kontinuálního úsilí U.S. Air Force o rozvoj a zavádění nejmodernějších technologií. Tyto autonomní bojové letouny mají potenciál změnit operační možnosti vzdušných sil a zvýšit celkovou efektivitu budoucích bojových misí.

Doporučené vizuální materiály a fotografie

Pro ilustraci a detailní představu technických charakteristik a designu obou autonomních letounů YFQ-42A a YFQ-44A doporučujeme využít oficiální fotografie a krátké video zveřejněné USAF při zahájení testů. Podrobnější informace a další obrazový materiál jsou k dispozici na oficiálních stránkách amerického letectva.

Zdroje: The Aviationist, Oficiální stránky U.S. Air Force

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář