Britské královské letectvo (RAF) oficiálně převzalo do výzbroje 2. května 2025 nové bezpilotní prostředky StormShroud, které představují zásadní posun v oblasti elektronického boje. Drony StormShroud, vybavené sofistikovaným elektronickým bojovým systémem BriteStorm od společnosti Leonardo, vycházejí z osvědčené platformy Tekever AR3 a mají potenciál přinést revoluční změny ve vedení vzdušných operací.
Platforma Tekever AR3 – ověřená spolehlivost z Ukrajiny
Základní platformu pro nový prostředek RAF tvoří dron Tekever AR3 od britsko-portugalské společnosti Tekever. Tento malý bezpilotní systém má za sebou intenzivní operační nasazení na Ukrajině od počátku ruské invaze v roce 2022, kde již tyto drony nalétaly více než 10 tisíc operačních hodin.
BriteStorm – špičková technologie elektronického rušení z dílny Leonardo
Klíčovou součástí nových dronů je elektronický bojový systém BriteStorm, který vznikl ve společnosti Leonardo se sídlem ve Velké Británii. Jeho výhodou je minimální rozměr, nízká hmotnost (pouhých 2,5 kg) a nízká energetická spotřeba, což ideálně odpovídá požadavkům na kompaktní bezpilotní prostředky. Díky integrovaným modulům pro příjem a vysílání signálů je schopen efektivně rušit široký frekvenční rozsah od pásem A po J. Vývoj tohoto systému začal již v roce 2017 a navazuje na úspěšný produkt BriteCloud, který získal velký úspěch i jako obranný prvek amerických F-35.
Operační nasazení StormShroud – ochrana pilotovaných bojových strojů
Primárním účelem dronů StormShroud je zvýšit ochranu a přežití bojových letadel s posádkou – konkrétně stíhaček Eurofighter Typhoon a F-35B Lightning II – tím, že na sebe poutají pozornost nepřátelských radarů, které narušují či ruší. Prostředky budou startovat ze země pomocí přenosných katapultových systémů. Platforma AR3 od společnosti Tekever nabízí i konfiguraci umožňující vertikální vzlet a přistání (tzv. VTOL), ta však v případě StormShroud prozatím implementována nebyla.
Autonomní kolaborativní platformy – budoucnost leteckých misí RAF
Britské královské letectvo označuje nový typ dronových systémů jako „Autonomous Collaborative Platforms“ (ACP), tedy autonomní spolupracující platformy. StormShroud je prvním z chystané širší rodiny ACP, v budoucnu by měly následovat další, větší drony s letovými výkony srovnatelnými dokonce i s doprovázenými stíhacími letouny.
Operační a výrobní zázemí pro StormShroud
StormShroud bude provozovat 216. peruť RAF, která byla reorganizována jako bezpilotní jednotka v roce 2020. Přestože ještě v roce 2024 oficiálně žádné podrobnější testy s drony neproběhly, počítá RAF do začátku operačního nasazení s celkem 24 drony tohoto typu. Společnost Tekever v současnosti produkuje stovky dronů platformy AR3 ročně a je připravena výrazně zvýšit výrobní kapacity v rámci nových kontraktů.
Strategický a ekonomický význam pro Spojené království
Ačkoliv má firma Tekever sídlo v Portugalsku, její britské provozy již poskytují práci 200 vysoce kvalifikovaným odborníkům na několika pracovištích ve Spojeném království. Kontrakt na StormShroud umožní další rozvoj výrobních a servisních kapacit v Británii, přičemž se plánuje vytvoření až 1000 dalších pracovních pozic při celkovém objemu investic kolem 400 milionů liber během příštích pěti let. CEO společnosti Tekever Ricardo Mendes k tomu uvedl: „Náš závazek vůči Spojenému království není jen průmyslovou expanzí. Je strategickou vizí, která má umístit Británii do klíčové pozice při transformaci obranných schopností EU díky rychlému a flexibilnímu nasazování moderních technologií schopných držet krok s novými hrozbami.“
StormShroud jako důležitý milník RAF
Uvedení dronů StormShroud s elektronickým bojovým kompletem BriteStorm představuje významný milník v modernizaci vzdušných sil RAF. V následujících letech lze očekávat, že autonomní spolupracující drony tohoto typu výrazně zvýší schopnost Velké Británie obstát i v těch nejnáročnějších bojových podmínkách.
Zdroje: The Aviationist, Royal Air Force