Zázračné přežití v bolivijské Amazonii: cestující strávili 36 hodin mezi aligátory po havárii letadla

14.05.2025

Skupina cestujících přežila 36 hodin mezi nebezpečnou faunou po havárii letadla ve bolivijské Amazonii. Dramatické okamžiky záchranné operace a příběhy přeživších odhalují význam spolupráce a odhodlání v krizových situacích.

Zázračné přežití v bolivijské Amazonii: cestující strávili 36 hodin mezi aligátory po havárii letadla
Zázračné přežití v bolivijské Amazonii: cestující strávili 36 hodin mezi aligátory po havárii letadla (Zdroj: Avio News / YouTube)

Koncem dubna 2025 obletěl svět dramatický příběh havárie lehkého letounu Cessna 172M Skyhawk, který se zřítil do bažinaté oblasti v Amazonském pralese na území Bolívie. Stroj, registrovaný jako CP-1099, zmizel z radarových obrazovek 29. dubna během rutinního letu z Baures do Trinidadu. Krátce před ztrátou kontaktu pilot ohlásil závažné technické obtíže a letadlo následně havarovalo do odlehlé bažiny.

Na palubě bylo celkem pět osob – pilot, tři ženy a jedno dítě. Kvůli nepříznivému počasí a těžkému terénu se pátrání rychle změnilo v závod s časem.

Letoun Cessna Skyhawk – spolehlivý partner, ale bez imunity vůči extrémním podmínkám

Cessna 172M Skyhawk platí za jeden z nejpopulárnějších modelů v oblasti všeobecného letectví. Tento jednomotorový letoun se často využívá ke školení pilotů, rekreačním výletům a lehké osobní dopravě. Přestože se jedná o velmi spolehlivý stroj, náročné tropické podnebí přináší technická rizika, která mohou vyústit až v kritické situace, jak ukázal právě tento případ.

Rozsáhlá záchranná operace – bolivijské úřady v souboji s časem a přírodou

Okamžitě po zmizení letounu zahájily bolivijské úřady rozsáhlou záchrannou akci koordinovanou Ministerstvem obrany a Viceministerstvem civilní obrany za účasti Bolivijského letectva (FAB). Speciálně vyškolené jednotky spolu s místními záchranáři a společností Bolivian Air Services Company (ESABOL) provedly důkladné letecké i pozemní průzkumy.

Letadla 72. vzdušné skupiny Bolivijského letectva vykonala dva průzkumné lety trvající dohromady více než šest hodin nad pravděpodobnou oblastí nehody. Díky tomu se podařilo určit přibližnou polohu havarovaného stroje.

Úspěch přinesl až rychlý zásah záchranářského vrtulníku EC-145, vybaveného jeřábem a zvláštní technikou, který vzlétl brzy ráno 2. května 2025 ze základny v Santa Cruz de la Sierra. Především však nález urychlili místní rybáři, kteří jako první spatřili přeživší, volající z trosek o pomoc.

Těžkých 36 hodin v bažině – aligátoři, hadi a hmyz ohrožovali přeživší

Všech pět cestujících přežilo celých 36 hodin uvězněných v bažinatém terénu plném agresivních aligátorů, jedovatých hadů a nebezpečného hmyzu. Přímořené oběti nalézaly útočiště přímo na vraku letadla, kde byly zachyceny na dramatických videozáběrech kolujících sociálními sítěmi.

Jedna z žen měla naštěstí s sebou tapiokovou mouku, jejíž výživová hodnota se ukázala jako klíčová pro jejich přežití. Po záchraně prošli všichni členové letadla odborným ošetřením – zdravotníci řešili především dehydrataci, drobné chemické popáleniny a další drobná zranění způsobená pobytem v divočině.

Význam včasné koordinace záchranných operací a ponaučení pro obecné letectví

Tato nehoda a následná záchrana ukazují důležitost včasné reakce, koordinovaného úsilí záchranářských složek i místních obyvatel. Znovu se ukázalo, jak zásadní roli hraje připravenost úřadů a dostupnost příslušné techniky v extrémních podmínkách amazonského prostředí. Událost také připomíná všem pilotům i provozovatelům rizika spojená s létáním v náročném tropickém klimatu a zdůrazňuje důležitost odpovídající přípravy i bezpečnostních opatření pro případ mimořádných situací. Příběh pěti šťastlivců je také působivým svědectvím síly lidské vůle, odvahy a schopnosti přežít v těch nejnepřátelštějších podmínkách.

Zdroje: AeroTime, Aviation24, ABC News

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář