Po období intenzivního obchodního napětí mezi Spojenými státy americkými a Čínou, které vyústilo v zákaz dodávek letadel Boeing čínským aeroliniím, dochází konečně k zásadnímu obratu. Podle zprávy agentury Bloomberg ze dne 13. května 2025 čínské úřady oznámily tamním leteckým společnostem, že dodávky letadel vyrobených v USA mohou být obnoveny.
Čína znovu povolila dodávky letadel Boeing po uvolnění celních bariér
K tomuto kroku došlo krátce poté, co obě země sjednaly dočasnou dohodu, která výrazně snižuje vzájemné celní sazby.
Dohoda o snížení tarifů – nová naděje pro obchod i letecký průmysl
Na základě této dohody Spojené státy snížily průměrné clo na dovoz čínských produktů ze 145 % na 30 %. Čína zase recipročně snížila tarify na americké výrobky ze 125 % na pouhých 10 %. Toto dočasné opatření bude platné po dobu 90 dní a vztahuje se k většině produktů dovážených oběma zeměmi. Výjimkou je jen několik položek, které jsou stále předmětem pokračujících vyjednávání mezi oběma stranami.
Obě velmoci tak vysílají signál, že jsou ochotny ke kompromisům a usilují o postupnou deeskalaci zničující obchodní války, která vyvrcholila na jaře roku 2025.
Obchodní válka a její tvrdý dopad na společnost Boeing
Obchodní krize odstartovala 2. dubna 2025, kdy Spojené státy oznámily rozsáhlé zvýšení cel vůči řadě zemí, včetně Číny. Zatímco mnoho zemí se obávalo další eskalace a zdrželo se odvetných opatření, Čína reagovala zavedením vlastních tarifních opatření vůči americkým dovozům. Tato opatření silně zasáhla společnost Boeing, která tradičně představuje symbol amerických technologií a vývozu.
Během krize musel Boeing mimo jiné vrátit do USA několik letounů určených původně právě pro čínské zákazníky. Dne 20. dubna 2025 se například letadlo Boeing 737 MAX registrace N230BE vrátilo ze specializovaného centra v čínském Čou-šanu (Zhoushan) zpět na základnu Boeing Field v Seattlu. K podobné situaci došlo i u dalšího letounu 737 MAX 8 registrace N242BE, původně určeného pro čínskou leteckou společnost Xiamen Airlines. Zájem o odmítnutá letadla mezitím projevila například aerolinie Air India.
Vyhlídky společnosti Boeing na čínském trhu
Krátkodobá dohoda s omezenou platností dává americkému výrobci letadel naději na stabilizaci trhu a řešení problémů spojených s dodávkami i reputací firmy. Klíčová však bude schopnost obou zemí uzavřít v následujících třech měsících dlouhodobou, trvalou smlouvu, která by zajistila stabilní a předvídatelné obchodní vztahy.
Význam uvolnění tarifů pro globální letecký průmysl
Pokrok v jednání mezi Spojenými státy a Čínou by mohl pozitivně ovlivnit nejen Boeing, ale i celý světový letecký průmysl. Stabilizace obchodních podmínek by mohla podpořit zotavení odvětví a vést ke zvýšení důvěry investorů, přepravců i koncových zákazníků.
Zdroje: Aerotime, Bloomberg