Trumpovo prohlášení v Kataru nastínilo budoucnost amerických stíhacích letounů: Přijde dvoumotorová F-55?

16.05.2025

Prezident USA Donald Trump během návštěvy v Kataru představil možnou budoucnost amerických stíhacích letadel, zahrnující nový model F-55 s dvojicí motorů. Toto prohlášení okamžitě vyvolalo spekulace o skutečné připravenosti a potřebných technologických inovacích.

Trumpovo prohlášení v Kataru nastínilo budoucnost amerických stíhacích letounů: Přijde dvoumotorová F-55?
Trumpovo prohlášení v Kataru nastínilo budoucnost amerických stíhacích letounů: Přijde dvoumotorová F-55? (Zdroj: F-35)

Během návštěvy Kataru dne 15. května 2025 vzbudil prezident USA Donald Trump velký zájem veřejnosti, když během snídaně s představiteli amerického obranného a leteckého průmyslu představil plány na modernizaci současných bojových letadel a zmínil také dosud neznámý typ označený jako F-55.

Podle jeho slov by měla být tato novinka výrazně zdokonalenou verzí známé jednomotorové stíhačky F-35 Lightning II, ovšem již se dvěma motory. "F-35 aktuálně prochází menšími modernizačními úpravami, ale současně pracujeme i na modelu F-55 – to už bude pořádný skok vpřed… Bude mít dva motory, protože se mi jednomotorové letouny nelíbí," uvedl Trump.

Prezidentův výrok však okamžitě vyvolal vlnu spekulací. Podobný model dosud nebyl zmíněn v žádných veřejně dostupných dokumentech ani plánech Pentagonu a pravděpodobně by si vyžádal rozsáhlé konstrukční úpravy současného draku letounu F-35. To by bylo velmi složité a ekonomicky náročné řešení.

Překlep, anebo záměr: Co se vlastně skrývá za názvem F-55?

Experti připomínají situaci z roku 2018, kdy prezident Trump tehdy chybně označil letoun prodaný do Norska jako "F-52", ačkoliv šlo ve skutečnosti o 52 kusů letounu F-35. Nelze tedy vyloučit, že se i tentokrát jednalo pouze o chybu v pojmenování.

Na druhou stranu může výroba dvoumotorového modelu skutečně vycházet z nedávných komentářů prezidenta a výkonného ředitele společnosti Lockheed Martin Jima Taicleta. Již v dubnu se totiž zmínil o technologickém potenciálu letounu F-35: "Pracujeme na tom, abychom převzali pokročilé prvky z programu NGAD a začlenili je do existujících letadel F-35 a F-22. Získáme tak bojově vysoce schopné stroje za výrazně lepší cenu."

Tyto úvahy naznačují, že nový model by mohl být postaven právě na základech upraveného designu F-35, ovšem s vyšším výkonem a vyšší mírou přežití díky dvěma motorům.

Modernizace letounu F-35 jako klíč k udržení náskoku USA

F-35 již dnes prochází soustavnými modernizacemi, zejména v rámci bloku 4 (Block 4/Technology Refresh 3). Nové upgrady zahrnují lepší avioniku, zbraňové systémy a schopnosti síťového propojení. Trump během setkání zdůraznil, že právě modernizace stávající flotily letadel F-35 je klíčovou prioritou Pentagonu.

Prohlášení ohledně F-55 však také přichází v době Trumpových kontroverzních výroků na adresu spojenců z NATO. Ty vyvolaly mezi evropskými uživateli stroje F-35 určité obavy, zda nebude program v budoucnu politicky ohrožen.

F-22 Raptor Super: prodloužení dominance špičkového letounu

Dalším významným oznámením se stal plán na vylepšení osvědčených stíhaček 5. generace F-22 Raptor na verzi označovanou "Super". Raptor, dosud považovaný za nejmodernější bojový letoun USA, projde zásadní modernizací, jež prodlouží jeho operační schopnosti do doby, než bude plně nasazena nová generace bojových letadel NGAD nesoucí označení F-47.

NGAD (F-47): Skutečná budoucnost stealth technologií již na obzoru

Největší pozornost odborníků však připoutal program NGAD s označením F-47. V tomto ostře sledovaném projektu vyhrál společnost Boeing, která porazila hlavního konkurenta, firmu Lockheed Martin. Podle slov generálporučíka Davida Deptuly má jít o nejzásadnější obranné rozhodnutí vlády prezidenta Trumpa, protože právě stíhačka F-47 NGAD má v budoucnosti zajistit vzdušnou převahu Spojených států.

Čína jako soupeř: riziko ukradených technologií

Donald Trump také připomněl riziko čínské průmyslové špionáže. Čínský stroj J-20 podle jeho slov vycházel právě z ukradených konstrukčních plánů amerického F-22. "Nemohou však tak snadno zkopírovat naše motory a technologie, proto zůstáváme stále napřed."

Výzvy a perspektivy vojenského letectví USA

Současná prohlášení z Kataru jasně ukázala strategický záměr amerického letectva: maximalizovat výkon a bojovou hodnotu stávajících špičkových strojů, současně však pracovat na nové platformě, která zajistí vzdušnou dominanci i v budoucích desetiletích.

Ať už se ukáže F-55 jako skutečný projekt, či jde jen o prezidentovu rétorickou nepřesnost, jedno je jisté – Spojené státy nepolevují ve snaze udržet si klíčový technologický náskok nad soupeři, především vůči Číně.

Zdroje: Aviationist, Defense One, Fortune, Business Insider

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář