Incident v Baltském moři: Ruský Su-35 krátce narušil estonský vzdušný prostor

16.05.2025 1 příspěvek

Ruský stíhací letoun Su-35 narušil vzdušný prostor Estonska během kontroly tankeru porušujícího sankce, což vyvolalo mezinárodní reakce. Incident je součástí narůstající agresivity Ruska v regionu Baltského moře.

Incident v Baltském moři: Ruský Su-35 krátce narušil estonský vzdušný prostor
Incident v Baltském moři: Ruský Su-35 krátce narušil estonský vzdušný prostor (Zdroj: TASS)

V oblasti Baltského moře došlo 13. května 2025 k výraznému zvýšení napětí poté, co ruský stíhací letoun typu Su-35 Flanker narušil estonský vzdušný prostor. Estonská vláda označila tento incident za „nebezpečný akt ruské agrese“, jehož cílem bylo narušit kontrolu podezřelého ropného tankeru porušujícího západní sankce.

Estonská inspekce tankeru podezřelého z porušování sankcí

Konflikt odstartovalo rozhodnutí estonského námořnictva prověřit tanker M/T Jaguar, plující pod vlajkou Gabonu a provozovaný indickou společností Gatik Ship Management. Zmíněná společnost již dříve figurovala v aktivitách směřujících k obcházení sankcí a nelegálnímu obchodu s ruskou ropou. Loď směřující do ruského přístavu Primorsk estonská pobřežní hlídka zastavila poblíž ostrova Hogland (rusky Gogland), na okraji estonské výlučné ekonomické zóny (EEZ).

Inspekční akci vedl estonský pobřežní hlídkový člun EML Raju, který byl podporován hlídkovým vrtulníkem Leonardo A139 a průzkumným letounem M-28 Skytruck. Posádka tankeru však odmítla spolupracovat a pokračovala v cestě směrem do ruských vod, proplouvajíc přitom estonskou EEZ bez řádné kooperace.

Ruský Su-35 zasahuje do průběhu estonské inspekce

V průběhu incidentu se na scéně objevil ruský bojový letoun Su-35. Podle potvrzení estonského ministerstva obrany stíhač narušil estonský vzdušný prostor poblíž poloostrova Juminda na dobu kratší než minutu, a to bez předchozího letového plánu, bez zapnutého odpovídače a bez jakéhokoliv rádiového kontaktu s místním řízením letového provozu. Jeho přítomnost byla estonskou vládou označena za cílený akt, jehož záměrem bylo narušit námořní kontrolní operaci Estonska.

NATO reaguje na provokaci ruského letounu

V reakci na incident NATO okamžitě vyslalo portugalské stíhačky F-16 ze základny Ämari v rámci mise Baltic Air Policing. Jejím úkolem bylo monitorovat další pohyb podezřelých plavidel a letadel v oblasti. Hned druhý den po incidentu estonské ministerstvo zahraničí předvolalo chargé d’affaires ruské ambasády v Tallinnu, aby mu předalo oficiální protestní nótu kvůli porušení vzdušného prostoru a narušení suverenity Estonska.

I přes krátkou konfrontaci pokračoval tanker Jaguar bez přerušení ve své cestě a kolem půlnoci místního času dorazil do ruského přístavu Primorsk.

Nebezpečná síť ruské „flotily duchů“

Tanker M/T Jaguar patří k ruské „flotile duchů“ (angl. ghost fleet), což je neoficiální síť stárnoucích tankerů používaných k obcházení západních sankcí. Plavidla této stínové flotily často plují pod vlajkami cizích zemí, jako například Gabonu či Panamy, a bývají bez známých vlastníků, bez pojištění a s neprůhlednou dokumentací přepravovaných komodit. Běžnou praxí těchto lodí je také vypínání transpondérů a čeření vody různými klamnými manévry, jako je předání ropy mezi plavidly přímo na otevřeném moři.

Jaguar, původně označovaný jako Argent či Primo Stealth, je již delší dobu spojován s aktivitami této stínové sítě a britská vláda na něj již dříve uvalila sankce. Podle analytické zprávy Kyjevské ekonomické školy (Kyiv School of Economics) čítá tato flotila po celém světě asi 430 lodí. Evropská unie v návaznosti na podobné incidenty a poznatky 14. května přijala nový balíček sankcí, který se týká asi dvou stovek lodí a několika desítek s nimi spjatých subjektů napomáhajících obcházení existujících opatření.

Ruská hrozba překračuje hranice Ukrajiny, varuje estonský ministr zahraničí

Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna po incidentu během jednání ministrů NATO v turecké Antalyi zdůraznil, že Estonsko jednalo v plné shodě s mezinárodním právem, když se zcela legálně pokusilo kontrolovat neregistrovaný a nepojištěný tanker spojený s obcházením sankcí. „Rusko reagovalo nebezpečně agresivním způsobem a vyslalo stíhačku doprovázet tanker, přičemž došlo k narušení estonského vzdušného prostoru. Tento incident je dalším důkazem, že ruská hrozba není omezena jen na válku na Ukrajině, ale jde mnohem dále,“ uvedl Tsahkna.

Širší kontext narůstající agresivity Ruska v Baltském moři

Událost z května 2025 není izolovaným jevem, ale součástí širší problematiky stupňujících se ruských provokací směrem k NATO. Podobně vypjaté situace se odehrály již dříve: v listopadu 2024 ruské námořní plavidlo odpovědělo vzplanutím světlic na pokus německého vrtulníku o kontrolu a o několik měsíců později, v březnu 2025, pak ruská loď použila radar řízení palby proti francouzskému průzkumnému letounu během rutinní mise NATO.

Zdroje: AeroTime, Kyiv School of Economics

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Estonci selhali

Dnes v 13:19 Radek

Měli se na loď vysadit, zkontrolovat a zadržet/zatknout, pokud by našli rozpory v dokumentech. Vždyť ta loď nebyla ruská. V přístavu pak jednat, co dál.

Odpovědět

Přidat komentář