Po dvou předchozích neúspěšných testech se společnost SpaceX intenzivně připravuje na devátý pokusný start své masivní kosmické rakety Starship ve spojení se zesilovačem Super Heavy. Start aktuálně plánovaný nejdříve na 22. května 2025 proběhne pod označením Flight 9. Místem startu bude odpalovací zařízení Orbital Launch Mount A v prostorách základny Starbase v jižním Texasu.
Co čekat od devátého startu Starship?
Kombinace rakety Starship a prvního stupně Super Heavy svými rozměry téměř dosahuje výšky Velké pyramidy v egyptské Gíze. Přesné cíle aktuální mise SpaceX zatím nezveřejnila, pravděpodobně však půjde mimo jiné o další pokus zachytit při návratu první stupeň rakety (Super Heavy) za pomoci speciálních ocelových „klíšťat“ (tzv. chopsticks). Tento manévr firma úspěšně provedla již na startech č. 7 a 8.
Rovněž lze očekávat další zážeh motoru horního stupně (Starship) po dosažení suborbitální dráhy. Schopnost znovuzapálení motorů již společnost úspěšně ověřila během testu Flight 6 a jedná se o klíčovou technologii pro variantu Starship HLS (Human Landing System), která má v rámci mise Artemis III dopravit astronauty NASA na povrch Měsíce.
Nedávné komplikace a současný stav vyšetřování
Testovací program Starship letos zasáhly dva problematické lety, k nimž došlo v lednu a březnu. Oba pokusy skončily výbuchy, což způsobilo omezení v okolní letecké dopravě a přimělo americký úřad FAA (Federal Aviation Administration) vydat varování pro letadla v okolí kvůli padajícím troskám. Tyto události vedly k zastavení dočasných letů Starship a vyšetřování pod dohledem FAA.
Zajímavostí je, že povolení FAA pro let č. 8 bylo vydáno ještě před dokončením vyšetřování incidentů předchozích startů. Mimořádné šetření úřadem FAA bylo definitivně uzavřeno až později, konkrétně 28. března.
Pokud uspěje recyklace, čeká nás kosmická revoluce
Klíčovým aspektem celého programu Starship je vysoká znovupoužitelnost obou stupňů raketového systému. Společnost SpaceX již předvedla několik úspěšných přistání a opětovných zážehů motorů hlavního stupně Super Heavy. Prokázání technické a ekonomické životaschopnosti opakovaného použití rakety totiž může radikálně zlevnit vesmírné starty a otevřít cestu k pravidelným misím k Měsíci, Marsu i dál.
Pokud se SpaceX podaří reálně prokázat kompletní návratovou techniku pro oba stupně, vznikne tím zcela nová éra dostupného vesmíru – cíle, který Elon Musk dlouhodobě označuje za prioritu celého svého úsilí.
Environmentální schválení umožní více startů ročně
Přípravy na rozšíření tempa testovacích letů Starship jsou v plném proudu. Americký úřad FAA nedávno zveřejnil finální posouzení vlivu na životní prostředí, které schvaluje navýšení ročního počtu vzletů ze současných pěti až na pětadvacet. SpaceX má tak nyní zelenou, aby ze svého texaského zařízení postupně zvyšovala frekvenci testovacích misí.
Současně probíhá výstavba nové startovací infrastruktury i na slavném Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Startovací komplex si zde však před svým uvedením do provozu vyžádá vydání dokumentu EIS (Environmental Impact Statement), který detailně posoudí environmentální dopady startů rakety Starship v této lokalitě.
Starship na Měsíci: Intenzivní příprava mise Artemis III
SpaceX plánuje během příštích dvou let významně zintenzivnit zkoušky Starship tak, aby mohla splnit ambiciózní plány NASA. Již v roce 2025 má systém Starship v rámci testů prokázat připravenost k budoucí pilotované měsíční misi. Nepilotovaný demonstrační let Starshipu k Měsíci je aktuálně plánován nejdříve na polovinu roku 2027. Pokud vše půjde podle plánů, potom následně varianta Starship HLS poslouží právě jako přistávací modul (Human Landing System) pro program Artemis – největší ambici NASA od dob programu Apollo.
Důležitým bodem příprav je také dopravní logistika. Podle současného odhadu NASA bude nutné provést velké množství (až šestnáct) misí pro dopravu paliva na oběžnou dráhu, kde vznikne orbitální zásobovací stanice. Elon Musk je optimističtější – podle něj by mohlo stačit osm zásobovacích letů Starshipu.
Zdroje: FlyingMag, FAA, SpaceX