Námořnictva Francie a Spojených států provádějí společnou certifikaci, která umožní francouzským stíhačkám Rafale tankovat palivo americkým letounům typu F/A-18 Hornet, Super Hornet a EA-18G Growler. Tento důležitý projekt má zásadní význam pro rozšíření operačního dosahu a zlepšení spolupráce spojeneckých vzdušných sil.
Zlepšení interoperability v oblasti vzdušného tankování se stává stále důležitějším prvkem společných vojenských operací. Umět sdílet palivo mezi stíhačkami různých spojeneckých zemí přináší strategickou výhodu především při operacích daleko od domácích základen nebo během mezinárodních misí početných koalic.
Certifikace letounů Rafale pro tankování amerických Hornetů právě probíhá v USA
Testovací lety jsou aktuálně realizovány společným týmem francouzského Centra pro experimentální letectví námořnictva (CEPA/10S) a americké jednotky VX-23, specializované na zkoušky a hodnocení letadel. Cílem je oficiálně certifikovat palubní stíhačky Rafale M francouzského námořnictva pro vzdušné tankování amerických F/A-18 variant C/D, E/F Super Hornet a EA-18G Growler.
Testovací mise probíhají na americké námořní základně NAS Patuxent River v Marylandu již od začátku dubna 2025. Záběry zveřejněné přes platformu DVIDS ze dnů 1. dubna a 28. dubna 2025 potvrzují aktivní průběh letových certifikačních zkoušek mezi Rafale a americkými F/A-18.
Interoperabilita mezi Rafale a F/A-18 není novinkou, společné tankování bylo plánované delší dobu
Myšlenka, že Rafale bude tankovat americké Hornety, má své kořeny a byla v plánu již určitou dobu. Poprvé skutečná demonstrace této schopnosti úspěšně proběhla během velkého společného cvičení Pacific Steller v únoru 2025 ve Filipínském moři. Zde došlo k prvnímu zdokumentovanému skutečnému tankování amerického F/A-18F Super Hornet francouzským Rafale M. Tato událost, součást širšího multinárodního cvičení, zdůraznila technickou proveditelnost takové „vzájemné“ interoperability.
Navíc vzájemná spolupráce v oblasti palivové podpory stíhaček mezi armádami Francie a Spojených států existuje řadu let. Již v březnu 2015 během nasazení nad Perským zálivem poskytl americký F/A-18E palivo francouzským strojům Super Etendard a Rafale M.
Rafale M jako palubní tankovací letoun francouzské flotily
Palubní stíhačky Rafale M pravidelně operují z letadlové lodi FNS Charles de Gaulle a v souladu s jejich všestranností plní i roli palubních tankerů. V této konfiguraci Rafale nese čtyři vnější přídavné palivové nádrže – dvě po 2 000 litrech a dvě o objemu 1 250 litrů. Zároveň je vybaven moderním tankovacím modulem označovaným jako NARANG („nacelle de ravitaillement nouvelle génération“, tedy „tankovací pod nové generace“). Tento pod vyvinula společnost Safran na základě předchozích zkušeností s Etendary a Super Etendary. NARANG získal certifikaci již v lednu 2021 a během operačního nasazení byl od té doby užíván více než 250 letových hodin, včetně bojového nasazení během mise Clemenceau.
Díky rafinované palubní konfiguraci mohou Rafale M spolehlivě prodlužovat dolet svých kolegů během operačních misí a současně zajišťovat bezpečnostní rezervu paliva pro palubní letouny čekající na přistání.
Širší kontext: Zvyšování interoperability v rámci NATO
Francouzsko-americká iniciativa je součástí širších snah členských zemí NATO zkvalitnit interoperabilitu a standardizaci postupů. Podobně probíhají i jiné integrační projekty, jako je například zapojení jednotky NATO MMU (Multinational Multirole Tanker Transport Unit) s letouny Airbus A330 MRTT. Tyto snahy posilují možnosti aliančních sil pružně spolupracovat napříč národními vzdušnými flotilami a v konečném důsledku zvýšit strategickou flexibilitu spojeneckých vzdušných operací.
Praktický význam společného tankování pro operační nasazení spojeneckých námořních letounů
Schopnost vzájemně tankovat palivo výrazně rozšíří operační možnosti a strategickou flexibilitu spojeneckých vzdušných sil. Toto rozšíření interoperability by mohlo prakticky znamenat možnost společných operací stíhaček z palub zahraničních letadlových lodí, podobně jako v roce 2020, kdy americká námořní pěchota nasadila své F-35B na palubě britské HMS Queen Elizabeth.
Silná spolupráce Francie a USA pro lepší připravenost spojeneckých vzdušných sil
Současné testy a certifikace Rafale pro tankování amerických stíhaček F/A-18 předznamenávají další posun v praktických schopnostech aliančních vzdušných sil operovat jako jednotný celek. Tyto iniciativy jasně ilustrují význam kvalitního partnerství a technické spolupráce mezi spojeneckými vojensky pokročilými národy.
Zdroj: The Aviationist