Velká Británie a Německo vyvíjejí novou přesně naváděnou raketu s dosahem až 2 000 km

22.05.2025

Velká Británie a Německo společně vyvíjejí novou přesně naváděnou raketu s dosahem až 2 000 km. Tento projekt je součástí širší iniciativy na posílení evropské obranyschopnosti a ekonomiky.

Velká Británie a Německo vyvíjejí novou přesně naváděnou raketu s dosahem až 2 000 km
Velká Británie a Německo vyvíjejí novou přesně naváděnou raketu s dosahem až 2 000 km (Zdroj: Marine Nationale)

Přelomová spolupráce v rámci dohody Trinity House posílí evropskou obrannou schopnost

Velká Británie a Německo oznámily záměr společně vyvinout nový typ přesně naváděné rakety pro zásahy na dlouhé vzdálenosti. Raketa s plánovaným doletem okolo 2 000 km vzniká díky unikátní britsko-německé spolupráci v rámci tzv. dohody Trinity House. Toto oznámení proběhlo během prvního ministerského zasedání Rady Trinity House v Berlíně 15. května 2025. Německý ministr obrany Boris Pistorius na schůzce hostil svého britského protějška Johna Healeyho.

Dohoda Trinity House – nová éra bezpečnostní spolupráce v Evropě

Dohoda Trinity House, uzavřená v říjnu 2024, je významnou bilaterální dohodou mezi Londýnem a Berlínem. Jejím cílem je nejen posílit bezpečnost Evropy a strategickou autonomii obou zemí, ale také podpořit domácí ekonomiku a tvorbu pracovních míst prostřednictvím projektů v oblasti obranného průmyslu. Podle britského ministra obrany Johna Healeyho je dohoda „významným impulzem pro zvýšení společné obrany Evropy, zejména na pozadí zhoršené bezpečnostní situace kolem války na Ukrajině.“ Na konkrétní výsledky této dohody poukazují již nyní první projekty, jako jsou opatření na posílení obranyschopnosti východního křídla NATO či společný nákup vojenské techniky.

Technické parametry nové rakety zatím zůstávají otázkou

Ačkoli konkrétní technické informace o nové raketě zatím nebyly zveřejněny, předpokládá se, že vzniká v rámci širší evropské iniciativy nazvané European Long-Range Strike Approach (ELSA). Iniciativa byla zahájena v červenci 2024 Francií, Německem, Itálií a Polskem, a později se přidaly i Velká Británie a Švédsko. Cílem této iniciativy je vybavit Evropu nezávislou kapacitou dálkových pozemních raketových systémů, schopných překonat protivzdušnou obranu protivníka. Evropské země v současnosti disponují převážně letecky či námořně odpalovanými řízenými střelami kratšího doletu, jako je britsko-francouzská raketa Storm Shadow či německá Taurus KEPD 350, obě s dosahem kolem 500 km. Nová raketa by tedy znamenala významný technologický krok vpřed.

Projekt přinese ekonomické příležitosti i další společné zakázky

Vedle vývoje nového raketového systému zahrnuje spolupráce i společný nákup torpéd Sting Ray pro nově pořizovaná námořní hlídková letadla Boeing P-8 Poseidon britského i německého letectva. To nejen posílí námořní obranu obou zemí, ale také přinese ekonomické zakázky britskému obrannému průmyslu. Dohodnut byl rovněž německý nákup mostních systémů Dry Support Bridge od společnosti KNDS UK. Výroba těchto pokročilých vojenských mostů podpoří zaměstnanost zejména na severozápadě Anglie.

Budoucnost schopností NATO – cesta k vyšší samostatnosti Evropy

Vývoj rakety s dosahem až 2 000 kilometrů je klíčovým krokem k vytvoření samostatné evropské obranné kapacity. Tato nová raketa pomůže NATO významně rozšířit schopnost zasahovat strategická a logistická centra protivníka na větší vzdálenosti bez nutnosti nasazení pilotovaných letounů, vystavených působení nepřátelské protivzdušné obrany. Britsko-německou raketu pravděpodobně vyvine a vyrobí evropský raketový gigant MBDA, který již zmínil možnost adaptace námořní střely MdCN (Missile de Croisière Naval) na pozemní odpalovací platformy. Tento systém vyhovuje dosahovým požadavkům iniciativy ELSA a mohl by se stát jedním z preferovaných řešení.

Zdroje: The Aviationist, UK Defence Journal, Army Recognition

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář