V noci z 16. na 17. května 2025 zasáhlo město London ve státě Kentucky ničivé tornádo, při kterém podle Národní meteorologické služby dosahoval vítr rychlosti až 265 km/h. Síla tornáda odpovídá stupni EF4, což obvykle znamená vážné škody, rozmetání staveb a ohrožení lidských životů.
Masivní poškození letiště London-Corbin Airport (LOZ)
Ničivé povětrnostní podmínky postihly také místní letiště London-Corbin (LOZ). Areál, který slouží místnímu letectví i komunitě již více než 70 let, utrpěl těžké škody. Tornádo zcela zničilo dva hangáry a dalších šest budov vážně poškodilo. Vzletová a přistávací dráha byla pokryta troskami z blízkých městských částí. Na jejich odstranění a obnovení provozuschopnosti letiště nyní intenzivně pracují složky Dopravního úřadu ve spolupráci s úřady okresů Whitley a Jackson a místními dobrovolníky.
Bezprostřední reakce komunity pomohla obětem
Tornádo způsobilo nejen materiální škody, ale vyžádalo si nejméně 28 lidských životů napříč státy Kentucky, Missouri a Virginie. Nejvíce obětí (celkem 19) bylo zaznamenáno právě ve státě Kentucky. Obyvatelé Londonu se okamžitě zapojili do odklízecích a záchranných prací – spolu s dobrovolníky třídili trosky, hledali osobní cennosti obětí a poskytovali humanitární a logistickou podporu potřebným.
Zřízení nouzového centra na letišti London-Corbin, ztráta vrtulníku Air Evac Life Teamu
V reakci na katastrofu zřídily místní úřady a záchranné složky přímo na letišti krizové centrum. Odtud se koordinují humanitární a sanační práce. Regionální letiště Lake Cumberland zároveň zahájilo finanční sbírku na podporu obnovy poničené infrastruktury letiště London-Corbin. Výrazně zasažen byl i Air Evac Life Team, který přišel o svůj hangár i záchranný vrtulník. Tato ztráta nyní vážně omezuje schopnost poskytování rychlé zdravotnické pomoci v regionu.
Zničená historická letadla týmu Lima Lima Flight Team, další provozovatelé zůstali ušetřeni
Mezi zničenými stroji bylo i několik historických letounů Beechcraft T-34 Mentor patřících letové skupině Lima Lima Flight Team. V době katastrofy se na letišti nacházelo deset těchto strojů, z nichž část byla zcela zničena. Společnost London Aviation, která rovněž působí na letišti, uvedla, že její hangáry a letadla tornádo nezasáhlo. Firma vyjádřila solidaritu s postiženými a dodala, že materiální škody, byť bolestné, nelze srovnat s tragickou ztrátou lidských životů a domovů spoluobčanů.
Meteorologové varují – další bouře jsou na obzoru
Národní meteorologická služba (NWS) upozorňuje, že oblasti Mid-South, údolí Tennessee a dolní tok řeky Ohio jsou nadále velmi ohroženy silnými bouřkami, nárazovým větrem a dalšími možnými tornády. V současnosti žije přes dvacet milionů Američanů v oblastech, pro něž platí varování před extrémními povětrnostními jevy.
Úřad pro mimořádné situace státu Kentucky zároveň varoval, že počasí očekávané 20. května 2025 může být opět nepříznivé a potenciálně zasáhne i regiony, které se z předchozí katastrofy ještě nestačily vzpamatovat.
Specifické lokální podmínky zvyšují riziko extrémních bouří
Nedávná ničivá tornáda nejsou ve Spojených státech výjimečná – zapadají do dlouhodobějšího vzorce extrémního počasí, který postihuje region Středozápadu a jihovýchodních států. Tyto oblasti, často označované jako součást tzv. „Tornado Alley“, jsou dlouhodobě náchylné k častému výskytu silných až devastujících tornád, což klade vysoké nároky na regionální plánování krizových zásahů a prevenci katastrof.
Zdroje: AeroTime, NWS, FAA, EASA