Michiganská výzva autonomních dronů: přelomová soutěž prověří hranice bezpilotních technologií

21.05.2025

V květnu 2025 se v Michiganu uskuteční unikátní soutěž autonomních dronů Uncrewed Triple Challenge, která představí možnosti bezpilotních technologií v náročných reálných podmínkách. Soutěž kromě technologické demonstrace přiláká účastníky z různých amerických států i ze zahraničí, což dokládá její globální význam.

Michiganská výzva autonomních dronů: přelomová soutěž prověří hranice bezpilotních technologií
Michiganská výzva autonomních dronů: přelomová soutěž prověří hranice bezpilotních technologií (Zdroj: Michigan National Guard)

V květnu 2025 se v americkém státě Michigan uskuteční první ročník unikátní soutěže „Uncrewed Triple Challenge“, která představí špičkové technologie autonomních dronů a jejich schopnosti v reálných podmínkách. Organizátory této státem podporované akce jsou Michigan Economic Development Corporation (MEDC), ministerstvo dopravy státu Michigan (MDOT), místní ministerstvo pro vojenské a veteránské záležitosti a Národní garda Michiganu. Soutěž přilákala týmy nejen ze sedmi dalších států USA, ale také ze tří zahraničních zemí.

Tři výzvy bez lidského zásahu: po vodě, ve vzduchu a po souši

Soutěžní týmy musí autonomně přepravit náklad o hmotnosti přibližně 4,5 kg (10 liber) přes tři různá prostředí – po vodě, ve vzduchu a po zemi, a to bez jakéhokoliv lidského zásahu. Soutěž začíná na vodní hladině zátoky Thunder Bay poblíž města Alpena. Autonomní vodní systémy zde musí doručit balík v přístavu a bezpečně se vrátit zpět na břeh. Následuje plně autonomní překládka na dron – jakýkoliv lidský zásah znamená penalizaci.

Vzdušná etapa, nejdelší a nejnáročnější část soutěže, měří zhruba 58,5 námořních mil (cca 108 km) a vede z Alpeny do vojenského výcvikového prostoru Camp Grayling Joint Maneuver Training Center. Drony musí překonat městské i venkovské prostředí, vyhýbat se překážkám a udržovat různé letové hladiny. Organizátoři připravili i dvě nouzová přistávací místa pro případné doplnění paliva, výměnu baterií nebo preventivní přistání.

V Camp Graylingu předají drony náklad autonomnímu pozemnímu vozidlu, které musí dorazit do cíle na Parade Field po přibližně 23,5 míle (38 km) dlouhé trase. Kromě hlavní ceny pro nejrychlejší tým budou uděleny také ceny za nejlepší výkon ve vzduchu a za nejefektivnější autonomní překládku nákladu.

Široké spektrum partnerů: od průmyslu po stát

Soutěže se účastní týmy ze soukromého sektoru, univerzit, armády i státních institucí. Význam akce podtrhuje také zapojení Federálního úřadu pro letectví (FAA) a amerického ministerstva obrany (DoD). Tato spolupráce odráží snahu státu Michigan stát se lídrem v oblasti dronů a autonomních systémů.

Strategický význam zdůraznila guvernérka Whitmerová

Michiganská guvernérka Gretchen Whitmerová při slavnostním zahájení zdůraznila široké možnosti využití testovaných technologií – od vojenských po civilní aplikace. „Technologie, kterou dnes představujeme, lze využít například při doručování léků do odlehlých oblastí nebo při přepravě klíčového vybavení ve výrobních procesech. Tyto inovace šetří čas, peníze a životy,“ uvedla.

Michigan jako centrum inovací

Michigan má dlouhou historii v oblasti inovací, zejména v automobilovém, leteckém a obranném průmyslu. Ve státě působí přes 4000 firem z těchto odvětví (např. GE Aerospace, BAE Systems) a zaměstnávají téměř 63 000 odborníků. Mezi nedávné projekty patří:

  • Advanced Aerial Innovation Region (AAIR) – testovací zóna v Detroitu zahájená v roce 2023;

  • „Drone Park“ na letišti Battle Creek Executive Airport – investice ve výši 7 milionů dolarů;

  • Program pokročilé letecké mobility – zahrnující investici 6,25 milionu dolarů do čtyř strategických projektů, včetně doručování nákladu z lodí či léků pomocí dronů ve spolupráci s firmami jako Skyports a Beta Technologies.

Přínos pro regionální ekonomiku a technologický rozvoj

Soutěž „Uncrewed Triple Challenge“ je součástí širší strategie, která má posílit postavení Michiganu jako centra autonomních technologií a přilákat nové investice, vytvořit pracovní místa a podpořit ekonomický růst.

Unikátní dronová soutěž otevřena i veřejnosti

Již 20. května 2025 bude mít veřejnost výjimečnou příležitost vidět autonomní drony v akci. Na vybraných veřejných stanovištích budou moci diváci sledovat jednotlivé fáze soutěže a na vlastní oči poznat špičku současných bezpilotních technologií.

Zdroje: Flying Magazine, MEDC Michigan

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář