„Distanční“ letecký den. Dny NATO budou, diváci je však nenavštíví

04.06.2020 2 171 přečtení

Jubilejní dvacáté Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky budou mimořádné. Navzdory koronavirové krizi nabídne tradiční největší bezpečnostní show v Evropě živý program. Organizátor jej nicméně divákům zprostředkuje díky zatím blíže neurčeným technologickým nástrojům.

Jako jedna z mála akcí tohoto typu v Evropě zůstávají Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky pevně zakotveny v kalendáři leteckých akcí, který jinak koronavirová krize a mimořádná opatření k zabránění šíření nákazy zcela rozbourala.

O víkendu 19. a 20. září tak na Letišti Leoše Janáčka Ostrava nabídnou distančně divákům atraktivní dvoudenní program dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. „Po intenzivních jednáních s hygieniky a epidemiology jsme našli způsob, jak akci uskutečnit v maximální podobě a přitom respektovat všechna nařízení a kritéria pro zabránění šíření koronaviru,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci organizuje.

Dny NATO v Ostravě 2020 proběhnou, ale bez diváků
Dny NATO v Ostravě 2020 proběhnou, ale bez diváků / Foto Dny NATO

Dvacátý ročník tak bude v celé řadě ohledů výjimečný. Program se v co největší možné míře zaměří na dynamické ukázky. Těmi chtějí organizátoři připomenout hned několik důležitých výročí; kromě 75 let od ukončení druhé světové války také 15 let letounů JAS-39 Gripen v českých službách. „Navíc budeme mít tu čest, že se přímo na naší akci odehraje oficiální poděkování příslušníkům bezpečnostních sborů a Integrovaného záchranného systému za nasazení během koronavirové krize,“ dodal Pavlačík.

Klíčové poslání a smysl akce podle něj zůstává neměnný. Tedy ukázat široké veřejnosti vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Zároveň si ale organizátoři plně uvědomují závažnost bezprecedentní situace.

„Jako celá řada jiných akcí na světě, bohužel nejsme ani my schopni umožnit vstup návštěvníkům přímo na místo. V rámci technologických možností uděláme maximum, abychom zprostředkovali co nejdokonalejší zážitek, jako byste na místě byli,“ řekl Pavlačík. I tak ovšem letos půjde o jedinou akci tohoto druhu ve střední Evropě. Jak dodal, bezpečnost návštěvníků, účastníků, spoluorganizátorů a partnerů vždy byla, je a bude na prvním místě žebříčku.

Speciální partnerskou zemí akce bude výjimečně Česká republika oproti původně ohlášenému Švédsku, které se ujme role v roce 2021. Vzhledem k upravenému formátu se tak nepředstaví technika na statických ukázkách. S představiteli letectev, jež tuto formu již potvrdili, bude organizátor jednat o možných alternativách.

„Současná situace má vliv i na počet aktivních zahraničních demo teamů, kdy zrovna včera oznámil zrušení celé sezóny britský Typhoon Display Team. Věříme, že i tak nabídneme tradiční atraktivní program dynamických letových a pozemních vystoupení. Veškeré informace o účastnících, českých i zahraničních, budeme průběžně upřesňovat dle vývoje a dostupných informací,“ uzavírá Pavlačík.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář