Táborské letiště hostilo plachtařské mistrovství republiky

08.06.2021

Táborské letiště hostilo plachtařské mistrovství republiky (Zdroj: Aeroweb.cz)

Od soboty 22. května do pátku 5. června se na letišti Tábor (LKTA) konalo Mistrovství České republiky v bezmotorovém létání, které bylo zároveň předzávodem Plachtařského mistrovství světa juniorů 2022 (JWGC). Na nebi nad Táborem se vznášely letouny se závodníky takřka z celé Evropy.

O titul mistra republiky v plachtění soutěžící soupeřili ve třech kategoriích. V Klubové třídě (starší kluzáky) se utkalo 16 pilotů, ve 15m kombinované třídě (kluzáky s rozpětím do 15 metrů) létalo také 16 soutěž a ve Volné třídě (kluzáky bez omezeného rozpětí) soutěžilo 19 pilotů.

Hned z počátku soutěže počasí bezmotorovému létání moc nepřálo a první kluzáky byly ve vzduchu až čtyři dny po začátku soutěže. Počasí v následujících dnech už bylo termickému létání více nakloněno a létalo se téměř všechny závodní dny. Klubovou třídu ovládl Toby Freeland z Anglie, který soutěžil s kluzákem ASW20, s celkovými 6 518 body. 15m kombinovanou třídu vyhrál Petr Koutný s LS8 (6 225 bodů) a ve Volné třídě s kluzákem JS3 18M zvítězil Roman Mraček s dosaženými 6 274 body.