ÚZPLN zveřejnil rozbor bezpečnosti za třetí čtvrtletí letošního roku

25.10.2021

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) vydal minulý týden formou prezentace tradiční rozbor, ve kterém prezentuje výsledky provozní bezpečnosti v civilním letectví za třetí čtvrtletí letošního roku.

Z popsaných incidentů kategorie letadel do 5 700 kg MTOW vyniká tragická nehoda Cessny 152 z 9. září, která se odehrála v rámci navigační soutěže Memoriál Zdeňka Běhounka. O příčinách nehody se vyšetřovatelé prozatím nezmiňují, ukázalo se však, že všichni soutěžící měli vědomě vypnutý odpovídač sekundárního radaru.

Zaujme také například událost s dobrým koncem, která postihla vrtulník Robinson R22 24. září u SLZ plochy Jeneč. „Volná ocelová přezka bezpečnostního pásu se dostala za letu do prostoru pod vyústění trubkového nástavce pro připojení páky kolektivu a zablokovala pohyb kolektivu směrem dolů,“ uvádí vyšetřovatelé, co znemožnilo pilotovi snížit rychlost a výšku letu.

Za třetí čtvrtletí bylo v rámci systému podávání hlášení oznámeno celkem 386 událostí, což představuje meziroční nárůst o 10,6 % oproti stejnému období minulého roku.

Vývoj počtu hlášených událostí za třetí čtvrtletí roku 2021 / Graf ÚZPLN
Vývoj počtu hlášených událostí za třetí čtvrtletí roku 2021 / Graf ÚZPLN

Co do četnosti výskytu leteckých nehod se během třetího čtvrtletí událo celkem deset leteckých nehod, z nichž byly dvě fatální. ÚZPLN registruje za uplynulé období tři nehody letounů včetně dvou fatálních nehod, pět nehod kluzáků a dvě nehody systémů dálkově řízených letadel. Dále byly evidovány také tři případy vážných incidentů.

ÚZPLN v rozboru mimo jiné uvádí, že za uplynulé období obdržel cekem šest oznámení od posádek tuzemského provozovatele o útoku laserovým paprskem ve FIR Praha.

Rozbor bezpečnosti za 3Q najdete na webu ÚZPLN

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář