Pořadatelé Dnů NATO oznamují první zahraniční účastníky pro rok 2022

21.02.2022

Pořadatelé Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR tradičně v zimních měsících oznamují první potvrzené zahraniční účastníky. Švýcarské letectvo vyšle na premiérové ostravské vystoupení svou přední akrobatickou skupinu – Patrouille Suisse.

Historie skupiny se píše již do roku 1964. Na českém nebi se skupina naposledy ukázala v rámci Dnů otevřených dveří letiště Čáslav v roce 2017. Piloti Patrouille Suisse létají na strojích F-5E Tiger II s nátěrem v národních barvách.

Foto: natodays.cz
Foto: natodays.cz

Lehký stíhací letoun F-5 byl vyvinut společností Northrop a byl vyráběn ve dvou verzích – F-5A Freedom Fighter a modernizovaný F-5E Tiger II. Dohromady bylo vyrobeno 2 600 kusů letounů F-5 všech verzí a jejich export směřoval především do zemí NATO. Letoun F-5 byl nasazen do výzbroje celkem 26 států, přičemž v aktivní službě je v některých z nich do dnes. 

„Švýcarské letectvo si na Dnech NATO vybudovalo díky atraktivním dynamickým ukázkám výbornou pověst, naposledy k ní přispělo vystoupení vrtulníku Super Puma“ komentoval zprávu prostřednictvím webových stránek dnů NATO předseda organizujícího sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Foto: natodays.cz
Foto: natodays.cz

Návštěvníci se také budou moct jako minulý rok setkat se zástupci litevského letectva. To je na Dnech NATO již tradičním hostem, který svou účast potvrzuje pravidelně s velkým předstihem. Tento rok z Litvy přiletí turbovrtulový taktický transportní letoun C-27J Spartan a dvoumotorový víceúčelový vrtulník AS 365N3+ Dauphin. Opačný směrem se letos v rámci mise Baltic Air Policing vydají české Gripeny.

22. Dny NATO v Ostravě & 13. Dny Vzdušných sil AČR se opět uskuteční pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana, a to v termínu 17. a 18. září 2022 na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář