Výpadek na pražském letišti Václava Havla nebyl ojedinělý

16.06.2022

Pražské letiště zažilo ve středu 15. 6. po poledni výpadek systému pro řízení provozu Top Sky. Zhruba na půl hodiny tak musely být zastaveny všechny plánované odlety. V průběhu odpoledne systém postupně nabíhal a do plánovaných kapacit se měl vrátit v průběhu noci. 

Dnes dopoledne ŘLP uvedlo, že testuje provedené opravy a dodalo: „Po jeho včerejším (středečním) výpadku budeme naše kapacity postupně navyšovat s ohledem na odstraňování identifikovaných závad.“ Poruchu se tedy očividně nepodařilo přes noc zcela opravit. 

České sdružení řídících letového provozu CZATCA k záležitosti vydalo informaci, že šlo již o třetí výpadek letos zavedeného systému Top Sky, přestože výrobce Thales před týdnem konstatoval, že příčina dvou předchozích je již známa a chyba odstraněna dodanou opravou. „CZATCA od začátku výcviku a implementace nového systému Top Sky upozorňuje na nedostatečnou provozní připravenost a otestování tohoto systému, projevující se velkým množstvím chyb a nežádoucích projevů, což velmi komplikuje řídícím letového provozu práci,“ dodává sdružení.

Novou generaci systému Top Sky používá ŘLP od letošního roku. Systém od francouzské společnosti Thales používají dále například v Rakousku, Dánsku nebo Švédsku. V případě dalších výpadků tak visí ve vzduchu příslušné právní kroky a případné finanční vyrovnání vůči poskytovateli systému.   

Shodou okolností došlo ve stejný den k výpadku systému švýcarského poskytovatele Skyguide. Celý vzdušný prostor Švýcarska byl z bezpečnostních důvodů ráno uzavřen. Dle mluvčího společnosti došlo k hardwarovému problému, nikoliv ke kyberútoku.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář