Současnost a budoucnost amerického letectva očima brigádního generála Wickerta

19.05.2025

Brigádní generál Douglas Wickert poskytl pohled na současné a budoucí strategie amerického vojenského letectva, včetně vývoje nových letounů a technologií. Zmínil projekty jako F-47 NGAD, B-21 Raider a integraci AI do bojových misí.

B-21 Raider
B-21 Raider (Zdroj: Northrop Grumman)

Brigádní generál Douglas "Beaker" Wickert, velitel 412. zkušebního křídla základny Edwards Air Force Base, prezentoval své názory na aktuální i budoucí dění v americkém letectvu během rozhovoru pro podcast TALK4. Výraznou pozornost věnoval programům moderního stíhacího letounu F-47, vývoji bombardéru B-21 Raider, perspektivě letounů F-22 Raptor a pokročilé integraci umělé inteligence do bojového letectví prostřednictvím testovací platformy X-62A VISTA.

Boeing F-47 NGAD – budoucnost vzdušné dominance USA

Brigádní generál Wickert v rozhovoru poprvé oficiálně potvrdil, že letoun příští generace vzdušné dominance (Next Generation Air Dominance, NGAD) ponese označení F-47 a jeho vývoj povede společnost Boeing. "V Oválné pracovně nedávno proběhlo oznámení, že Boeing bude vyrábět tento nový stíhací letoun šesté generace označený jako F-47," uvedl Wickert.

Vývoj F-47 reaguje především na sílící snahu Číny omezovat americký přístup do oblastí v Pacifiku. Již před více než deseti lety vzniklo ze studie PCA (Penetrating Counter Air) zaměřené na překonávání moderních systémů odepření přístupu program NGAD. Podle generála Wickerta již několik let probíhají letové zkoušky prototypů šesté generace letadel, což připomíná přístup z 90. let během soutěže mezi YF-22 a YF-23.

O důležitosti programu svědčí rovněž údaje předložené Wickertem v lednu 2025: podle prognóz budou do roku 2027 v oblasti západně od datové čáry čínské ozbrojené síly výrazně převyšovat počty moderních amerických letounů. Letoun F-47 má americkým jednotkám poskytnout technologickou i operační převahu a umožnit bojovou činnost v oblastech, kde současné stroje, jako je F-35, již nemusí stačit.

Testování bombardéru B-21 Raider – budoucí páteř amerických strategických sil

Wickert potvrdil, že nová generace strategického bombardéru B-21 Raider prochází pokročilým fázím letových testů právě na základně Edwards, jediné lokalitě na světě, kde se zároveň testují všechny čtyři typy amerických bombardérů (B-52, B-1, B-2 a B-21).

Časem dojde k redukci početnosti bombardérů – americké letectvo plánuje zachovat pouze dva typy: vyzkoušený bombardér B-52 a nový B-21. Stroje B-2 a B-1 budou postupně vyřazovány, jakmile Raider dosáhne potřebné operační připravenosti.

F-22 Raptor – letoun s fenomenální ovladatelností, avšak nikoli věčný

Generál Wickert vyzdvihl mimořádné manévrovací schopnosti letounu F-22 Raptor, zejména díky vektorování tahu, ovšem současně upřesnil, že i tato pokročilá platforma bude v budoucnu nahrazena stíhacími letouny F-47. Přechod však bude obdobný jako v případě bombardérů a zabere desítky let. "F-22 bude ještě dlouho důležitou součástí jednotek Národní gardy a rovněž součástí leteckých demonstračních týmů, jako je populární Raptor Demo Team," doplnil Wickert.

X-62A VISTA – umělá inteligence jako nový partner pilotů

Nejvíce vizionářské téma rozhovoru se soustředilo na umělou inteligenci a její integraci do pilotovaných platforem. X-62A VISTA, speciálně upravený letoun F-16, slouží jako létající laboratoř pro vývoj AI systémů schopných plně autonomního vedení vzdušného boje. "Na naší škole zkušebních pilotů již nyní probíhají mise, kdy pilot předá řízení umělé inteligenci, která následně samostatně provádí výcvikové bojové manévry," uvedl Wickert.

Historické ohlédnutí: YF-23 vs. YF-22 – proč zvítězil Raptor?

Na závěr generál Wickert připomněl známou historickou soutěž mezi letouny YF-22 od Lockheedu a YF-23 od Northropu. Připustil, že YF-23 měl pravděpodobně lepší charakteristiky v oblasti stealth designu a infračervené signatury, avšak americké letectvo tehdy preferovalo Lockheed kvůli obavám z kapacit Northropu, který již měl problémy v programu B-2 Spirit. "Výběr YF-22 umožnil Northropu soustředit síly na dodání bombardéru B-2, který již překročil rozpočet a zaostával v časovém plánu," shrnul generál Wickert.

Zdroj: TALK4

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář