Dánsko v poslední době aktivně posiluje svou vojenskou přítomnost v Grónsku v reakci na rostoucí strategický význam Arktidy. Nedávný přílet stíhacích letounů F-16AM Královského dánského letectva (RDAF) do oblasti západního pobřeží ostrova a návštěva vesmírné vojenské základny Pituffik jasně dokládají závazek Dánska dlouhodobě prosazovat a upevňovat svou suverenitu v regionu.
Setkání pilotů F-16 s personálem americké základny Pituffik
Dne 25. června 2025 dva dánské letouny F-16AM spolu s doprovodným strojem CL-604 Challenger uskutečnily krátkou dvouhodinovou návštěvu vojenské základny Pituffik (dříve známé jako Thule Air Base). Během návštěvy měli piloti a velitel dánského stíhacího letectva, Niels Andersen, možnost seznámit se s operacemi základny a setkat se s tamním personálem americké Vesmírné síly (U.S. Space Force). Základna Pituffik je nejsevernější americkou vojenskou instalací v Arktidě a hraje klíčovou roli v satelitním sledování, protiraketové obraně a dalších vesmírných operacích. Přejmenována byla v roce 2023 na počest grónského kulturního dědictví.
Logistická podpora a důležitá role letounu CL-604 Challenger
Cestu stíhaček mezi Dánskem, Kangerlussuaqem a Pituffikem logisticky zabezpečil tankovací letoun A330 MRTT francouzského letectva (FASF). Letoun stejného typu zároveň zůstal v oblasti po celou dobu dánské mise. Přítomnost francouzského letounu dále potvrzuje pevnou spolupráci členských zemí NATO a společné odhodlání ke kolektivní bezpečnosti v Arktidě.
Kromě francouzské podpory sehrál klíčovou roli také letoun CL-604 Challenger – vojenská varianta obchodního letounu Bombardier řady Challenger 600. RDAF jej pravidelně využívá při hlídkovacích operacích a letech v polárních oblastech, zejména díky schopnosti bezpečně operovat i ze štěrkových a nezpevněných přistávacích drah.
Zvyšující se strategická důležitost Grónska v kontextu geopolitiky
Posílení dánské vojenské přítomnosti přichází v období sílícího geopolitického zájmu o arktickou oblast. V minulosti již byla zaznamenána podobná vojenská cvičení spojenců NATO na území Grónska, včetně rozmisťování amerických stíhaček F-16 z Aljašky v rámci operací NORAD na začátku roku 2025 jako reakce na zvýšenou aktivitu ruského letectva poblíž Arktidy.
Přetrvávající zájem o Grónsko ze strany Spojených států v minulých letech – zejména kontroverzní myšlenka prezidenta Donalda Trumpa o možné koupi Grónska – vedl dánské představitele k opakovanému zdůrazňování teritoriální integrity a suverenity nad tímto strategicky důležitým územím.
Modernizace letiště Kangerlussuaq a příprava na letouny F-35
Pro zajištění efektivní obrany Grónska zahájilo Dánsko modernizaci důležitého letiště Kangerlussuaq. Renovace zahrnuje infrastrukturu potřebnou pro provoz moderních letounů F-35A, včetně modulových kontejnerových souprav pro piloty a technický personál, které byly nedávno pořízeny od Německa. Tyto úpravy výrazně posílí schopnost Grónska hostit nejmodernější bojové letouny NATO a zajistí lepší připravenost na budoucí obranné operace v regionu.
Vrtulníky EH-101 a fregata Niels Juel – další pilíře dánské vojenské přítomnosti
Vedle nasazení stíhacích letounů doplnila dánská armáda svá aktiva v oblasti Grónska rovněž dvěma vrtulníky EH-101, které během sedmnáctihodinového letu překonaly vzdálenost 2 000 námořních mil z letecké základny Karup do hlavního města Nuuk. Přítomnost posílila také moderní dánská fregata Niels Juel.
Francouzsko-dánská aliance potvrzuje sílu spojenecké spolupráce v Arktidě
Spolupráce s Francií nekončí pouze u logistické podpory stíhacích letounů F-16. Francouzské vzdušné síly letos trénovaly také operace ze základen v Kanadě a Grónsku s využitím transportních strojů Airbus A400M, což představuje další důkaz posilujícího se diplomatického a vojenského spojení v rámci Aliance NATO napříč evropskými státy. Francie pokračuje v prohlubování spolupráce v severních oblastech, jak potvrzují její pravidelné vojenské aktivity i diplomatické návštěvy nejvyšších představitelů.
Dánsko upevňuje svůj vliv v Arktidě
Probíhající nasazení letounů F-16 společně s modernizací letišť a další vojenské infrastruktury tvoří jasný signál, kterým Dánsko potvrzuje své odhodlání bránit vlastní suverenitu a dlouhodobý vliv ve strategicky důležité oblasti Arktidy. V kontextu narůstajících geopolitických zájmů spojenců i soupeřů se jedná o důležitý krok k zajištění dánské bezpečnosti a kolektivní obrany NATO.
Zdroje: The Aviationist, Militarnyi, News.Az