Turbovrtulový motor H80 získal typové osvědčení pro ruský trh

01.11.2012 993 přečtení

Nový turbovrtulový motor H80 českého výrobce GE Aviation získal typové osvědčení od ruského Mezistátního leteckého výboru (MAK). Osvědčení umožňuje vstup nového motoru na ruský trh.


Turbovrtuový motor H80 / foto GE Aviation

Motor již dříve získal osvědčení například ve Spojených státech amerických, Brazílii a také obdržel osvědčení od Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Přesto je schválení motoru v Rusku pro GE Aviation velmi důležitou událostí.

Motor H80 je přímým následovníkem rozšířeného českého turbovrtulového motoru Walter M601. Stejně jako jeho předchůdce bude H80 montován do L-410 Turbolet jehož hlavním odbytištěm ve světě je právě Rusko.

Hlavní předností motoru H80 oproti staršímu M601 je prodloužení životnosti mezi generálními opravami, která činí 3 600 letových hodin nebo 6 600 cyklů. Navíc odpadá nutnost kontrolovat palivové trysky a horké části motoru.

Motor nebude létat pouze na českém Turboletu. Jako první jej do vínku dostane zemědělský letoun Thrush 510G. Dále se také usiluje o možnost použít H80 na letounech Beechcraft C90 King Air.

Mohlo by vás zajímat

Témata

L 410


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář