Dny NATO včera navštívilo 54 000 lidí, program dnes pokračuje

22.09.2013

Slavnostním průletem strojů Armády České republiky s Ozbrojenými silami Slovenské republiky a následným oficiálním zahájením začaly v sobotu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Z pozemních exponátů lákal podle očekávání nejvíce Ruslan, letovému programu dominovalo akrobatické vystoupení tureckých pilotů.

V jedenáct hodin proletěly nad letištěm společně taktické letky Česka a Slovenska. Průletu se účastnily české vrtulníky Mi-24 a Mi-171 společně se slovenskou helikoptérou Mi-17. Nad plochou mošnovského letiště se objevila také dvojice českých letounů L-39 Albatros s jedním slovenským strojem stejného typu. Slovenský MiG-29 doprovodily dvě české stíhačky JAS-39 Gripen a v průletu nechyběly ani české bitevníky L-159 ALCA a transportní letoun CASA C295M. Unikátní formace vznikla na počest dvacátého výročí existence obou samostatných států.

Již o necelé dvě hodiny později byly české gripeny opět ve vzduchu. Dva stroje simulovaly v Ostravě tankování za letu za asistence letounu KC-130 Hercules švédského letectva. Švédští piloti pak také předvedli pilotáž letounu Saab 105 a stroje AJS 37 Viggen – předchůdce gripenu.


Foto Jagello 2000

Jednou z nejočekávanějších ukázek bylo představení akrobatické skupiny Turkish Stars, která se do Mošnova vrátila po dvou letech. Piloti létající na nadzvukových letounech Northrop NF-5 v Ostravě předvedli bezmála půlhodinové akrobatické vystoupení. Druhou akrobatickou formací letošních Dnů NATO je Patrulla ASPA španělského letectva, která disponuje vrtulníky EC-120 Colibri.

Statickým ukázkám dominoval letoun An-124 Ruslan, který do Ostravy přiletěl přímo z Afghánistánu. Posádka stroje navíc dvakrát během dne předvedla nakládání obrněného transportéru Pandur do trupu. Na stojánce si dále bylo možné prohlédnout například britské letouny Hawk, slovenský MiG-29, belgické stíhačky F-16 MLU nebo stroje z českého leteckého arzenálu.

Podle organizátorů zavítalo v sobotu na ostravské letiště 54 000 lidí. Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky dnes pokračují druhým dnem. Program dynamických ukázek však skončí o hodinu dříve než včera, tedy v 16 hodin.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář