ATR ČSA se vracelo do Budapešti kvůli požáru motoru po vzletu

03.10.2013 1 492 přečtení

Letoun ATR 72-500 registrace OK-YFT Českých aerolinií se včera ráno potýkal s požárem motoru po vzletu. Při odletu z dráhy 31R budapešťského letiště Ference Liszta (LHBP) posádka vyhlásila stav nouze a zažádala o okamžité vektorování na přistání. Stroj dosedl v pořádku po dalších asi deseti minutách, nikdo nebyl při incidentu zraněn a celá událost se obešla i bez asistence záchranných složek.


Zvukový záznam vyhlášení stavu nouze / Airportal.hu

Posádka letu OK787 na pravidelné lince do Prahy vyhlásila mayday ve fázi po vzletu, zhruba ve výšce 3 000 stop nad mořem. Ze záznamu komunikace vyplývá, že posádka bezprostředně před deklarováním stavu nouze uhasila levý motor a dým následně pronikl i do kabiny cestujících. Řídicí letového provozu okamžitě nařídil stroji klesat do 2 500 stop a zahájil vektorování zpět na dráhu 31R. Letoun bezpečně přistál se všemi 33 cestujícími a čtyřmi členy posádky.

Ze záznamu komunikace je též patrné, že posádka postupovala v souladu s provozní příručkou, když nefunkční pohonnou jednotku Pratt & Whitney PW127 vypnula a nadále pokračovala v letu na jeden motor. Letoun je momentálně stále na ploše budapešťského letiště, kde jej prohlížejí mechanici ČSA.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář