Zrestaurovaný „Jacíček“ se představí za měsíc na Aviatické pouti

03.05.2019

Letošní ročník Aviatické pouti, do něhož zbývá necelý měsíc, má ve svém programu několik premiér. Tou největší jistě bude jedinečná česká premiéra ukázky Red Bull Air Race. Příznivce historických letadel ale snad potěší pardubická premiéra cvičného stroje Jak 11 s novým display pilotem.

„Premiéru zrestaurovaného Jaku 11 jsme očekávali již v loňském ročníku, ale přes snahu provozovatele, kterým je státní podnik LOM Praha, se zálet podařil až v týdnu po loňské Aviatické pouti, proto nás pardubická premiéra čeká až při letošním devětadvacátém ročníku,“ přibližuje legendární cvičný stroj letecký publicista Petr Kolmann a pokračuje: „Letadlo má pro československé letectví velký význam, protože v 50. letech bylo v počtu 708 kusů licenčně vyráběno v Kunovicích pod označením C-11. I v porovnání s téměř čtyřmi tisíci originálních Jaků 11 vyrobenými v Sovětském svazu je to úctyhodné číslo.“

Jak 11 se představí na Aviatické pouti 2019 s novým předváděcím pilotem
Jak 11 se představí na Aviatické pouti 2019 s novým předváděcím pilotem

„Na letadlech C-11 se vycvičilo množství československých pilotů a ti, když dnes vidí krásně zrekonstruovaný letoun patřící do sbírek Vojenského historického ústavu Praha, velice hezky vzpomínají na své letecké začátky a pěkné létání s tímto výkonným cvičným strojem. Nejen výkony a rychlost, ale i charakteristický zvuk hvězdicového motoru a nezaměnitelné tvary připomínající druhoválečnou stíhačku, dělají z historického letadla C-11/Jak 11 divácky vyhledávaný skvost leteckých dnů,“ doplňuje pan Kolmann.

„Na Jacíčka, jak mu s láskou říká, přeškolil v letošním roce legendární pilot Vladimír Peroutka nového display pilota, kterým se stal Tomáš Bruštík z pardubického Centra leteckého výcviku. Tak se máme jistě na co těšit, protože již při nácvicích Tomáš ukazuje, že se s historickým Jakem dobře sžívá,“ doplňuje Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Vedle dalších zajímavých letadel bude 1. a 2. června pro návštěvníky pardubického letiště připraven i pestrý pozemní program s rozmanitou paletou atrakcí, dětských soutěží a ukázek veteránů, vojenské, policejní a hasičské techniky.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář