Dodávky GA letounů meziročně stouply, vrtulníky si pohoršily

22. 5. 2019

Asociace výrobců všeobecného letectví (GAMA) zveřejnila statistiku dodaných letadel za první čtvrtletí letošního roku. Podle zveřejěných dat vzrostl celosvětový počet dodávek letounů oproti stejnému období loňského roku o 14,5 %. Naopak letadla s rotujícími nosnými plochami si pohoršila bezmála o pětinu.

Nejvíce si celosvětově polepšily letouny s pístovými motory (nárůst o 24 %), z toho jednomotorových bylo dodáno o 32,1 % více (52 kusů), naopak vícemotorových o 10,5 % méně (pokles o čtyři kusy). Jednomotorové turbovrtulové letouny zaznamenaly nárůst dodávek o 5,3 % (pět kusů) a vícemotorové nárůst o 15 % (tři kusy). Celkově byly turbovrtulové letouny o 7 % úspěšnější s nárůstem dodávek o osm kusů. Business Jety si v dodávkách polepšily o 6,8 % (devět kusů).

Letadla s rotujícími nosnými plochami vybavená turbínou si pohoršila o 22,4 % (30 kusů) a pístová o 14,3 % (11 kusů).

Specificky letouny vyráběné v Evropě oproti loňskému prvnímu kvartálu zaznamenaly nárůst dodávek o 17,8 % (21 kusů). Pístové letouny se prodávaly o 20,4 % (19 kusů) úspěšněji, naopak dodávky turbovrtulových letounů klesly o 13 % (tři kusy). Business Jetů se prodalo sedm, zatímco ve stejném období minulého roku se prodaly pouze dva kusy.

Společnost Cirrus Aircraft, která v minulém roce ovládla trh, zaznamenala meziroční pokles o 4,8 % (čtyři kusy).

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář