Jak jsem si vyrobil STOL letadlo s cestovkou 250 km/h

24.05.2022 7 příspěvků

Chtěl jsem si vyrobit celokovové, nejrychlejší možné, dvoumístné letadlo s širokou, pohodlnou kabinou a skutečnou cestovní rychlostí 250 kilometrů za hodinu, které dokáže při plné vzletové hmotnosti (MTOW 600 kg) spolehlivě vzlétnout z malé jakékoliv další plochy do 150 metrů a na stejně krátké ploše i přistát. Navíc jsem si usmyslel, že budu mít takové letadlo, které bude dostatečně tiché, aby nevzbuzovalo nežádoucí pozornost. Celková pořizovací cena nesměla být vyšší než 500 000 Kč.

Jak jsem si vyrobil STOL letadlo s cestovkou 250 km/h
Jak jsem si vyrobil STOL letadlo s cestovkou 250 km/h (Zdroj: Aeroweb.cz)

Takové zadání nesplňuje ani jeden ze světových výrobců letadel. Nebo mi to není známo. A právě proto, že to není jednoduché, předsevzal jsem si, že zadání zvládnu, byť jsem na to téměř sám.

Zkrátka, chtěl jsem si postavit kovového Sharka s vlastnostmi STOL letadla, třeba jako má Piper Cub, a maximálním pohodlím na palubě jako má Bristell, abych se necítil jako sardinka. Nejraději upravuji věci a zařízení, která mají nějakou hodnotu a které mají potenciál zvýšení této hodnoty. Je jedno, jestli jde o drak letadla, automobilový motor nebo za letu stavitelnou vrtuli.

Pro svůj záměr získání rychlého letadla, které vzlétne ze 150 metrů, jsem zakoupil pokřivenou (špatně slícovanou) stavebnici letadla NG-6 v kategorii 600 kg, která byla stavěna ještě postaru. Nebyla vyrobena systémem díra na díru. Jedno křídlo bylo zkroucené, špatně snýtované v přípravku a trup byl na dvě poloviny před stykováním.

Dvě poloviny trupu NG-6 Via před stykováním, jak nám je dovezli domů
Dvě poloviny trupu NG-6 Via před stykováním, jak nám je dovezli domů

NG-6 je velmi podobné letadlo jako Bristell nebo alespoň jako jeho rané verze. Tehdejší prodejce NG-6 nebyl schopen ani po několika letech dodat zbytek dílů, což svatosvatě sliboval pokaždé, když jsem mu volal, nebo u něj i mnohokrát fyzicky byl. Nakonec ani nebral telefony. Díly jako řízení, kabinu, podvozek, vnitřní přepážku, ostatní kompozitové díly, směrovku a celou výškovku mi nikdy nedodal. Později jsem zjistil, že to nebylo jen v mém případě. Neudělal to ani poprvé, ani naposled. Pokoušel jsem se díly sehnat jinde u prvovýrobců, kterých bylo mnoho, vždy jsem se ale dozvěděl nepublikovatelné věci a že už je nedělají, že už museli odevzdat přípravky a nedostali včas, co jim patří.

Pohoda, to dáš! Myslel jsem si...

Spoléhal jsem na to, že téměř stejné letadlo dělají i v Kunovicích v BRM Aero, kde měli velice podobné komponenty (kabina, výškovka, směrovka, koncové oblouky), avšak tam mi majitel, se kterým jsem měl jinak dobré vztahy, sdělil, že jsem si měl pořádné a kvalitní letadlo vybrat a koupit u nich. Trval na tom, že mi pro konkurenční stroj neprodá ani šroubek. Tak to jsem opravdu nečekal, i když dnes už to chápu.

Zbyly by mi oči pro pláč, kdybych to vzdal. Vždy jsem chtěl typ „Bristell“. Chtěl jsem ho pro maximální možné úžasné pohodlí na palubě, prostornou kabinu vhodnou pro dlouhé hodiny cestování, hodně vztlakové křídlo umožňující krátký vzlet, sexy tvar a konečně, protože je to nejnovější česká celokovová konstrukce.

Neměl jsem na něj, tak jsem zvolil jinou cestu a postavil velmi podobný letoun, který se jmenuje „DREAM TRAINER FZ“, neboť nemůže mít stejné jméno jako originál, NG-4 a NG-6 Via, pro několik změn níže popsaných.

Nevýhodou je, že musím každý rok na technickou kontrolu ke schválenému technikovi LAA. Musím mu však poděkovat, protože se mnou měl spoustu práce a hodně pochopení pro mé netradiční nápady. Především za to, s jakou grácií to zvládl. Jsem za něj moc rád a děkuji mu, protože se nebrání pomoci mi vybrat nejvhodnější řešení z mnoha mnou navržených variant.

Rád bych touto cestou poděkoval také jinému pánovi, který mi pomohl k nejnovější verzi výškovky, která již odolává flutteru, kovové směrovky a i s jinými díly potřebnými pro dokončení letadla. Domluvili jsme se, že ho nebudu jmenovat. Dobří lidé fandící jednotlivým stavitelům se najdou. Jsem moc rád, že takoví lidé jsou, je ale obtížné je najít.

DREAM TRAINER FZ je až na pár modifikací vlastně skoro stejný jako originál NG-6 a Bristell. Dá se říci, že jsem původní originál modifikoval a dále vylepšil pro své potřeby. Jako pilot uživatel jakékoliv krátké plochy a také jako zkušební pilot jsem cítil další možnosti zlepšení pro mé, dá se říci, specifické využití v provozu na krátké jakékoliv další ploše v blízkosti lesa dlouhé 236 metrů.

Předpokládal jsem, že do letadla zastavím svoji konverzi motoru 1.2 TSI ve verzi 2.0, kódy motorů CBZA, CBZB, CBZ, tedy celohliníkovou českou osmiventilovou, turbodmychadlem dotovanou pohonnou jednotku s přímým vstřikem paliva do válce. Motor je přečipovaný až do výkonu 140 HP a 210 Nm. Trval jsem v požadavku na velmi nízkou hlučnost pohonné jednotky a vrtule, aby zbytečně nechodily stížnosti z okolí provozu.

Na svém letadle DREAM TRAINER FZ jsem z donucení a někdy i pro své potěšení provedl tyto úpravy:

Úprava trupu pro jinou kabinu a lepší roznesení namáhání od motorového lože

Originální kabina má pod sebou rám, který je její součástí a uzavírá „loď“ trupu od požární přepážky až za kabinu. Ten jsem samozřejmě spolu s kabinou neměl a nedokázal jsem ho spolu s originální kabinou více než rok sehnat. Proto jsem musel vymyslet jiné, stejně hmotné, pevné a aerodynamické řešení.

Vytvořil jsem mělký D-profil se zahnutými konci z nerezového plechu 0,5, který nanýtován do potahového bočního plechu vyztužuje celou kabinu podélně kolem osy letadla a za kabinou tvoří bezpečnostní oblouk – rám. A je jako svařený celek spojen s jednotlivými přepážkami trupu. Navíc jsem použil na zadní stěnu trupu za kabinou pevnější ruský letecký plech 0,7 mm ze starých zásob, který roznáší bezpečnostní rám dále do tubusu trupu bez zadních oken za kabinou. Kdyby se mi letadlo snad někdy převrátilo, trup by měl být násobně tužší než originál. Je to tedy velké plus pro posádku.

Z tohoto podélného nerezového rámu je podélně vyvedeno a pronýtováno vnitřní motorové lože tvořící vnitřní příhradovinu jeklů 20 × 20 × 1,5, která také roznáší síly pro uchycení motoru 1.2 TSI s výkonem 120–140 HP a 200–210 Nm. Na této příhradovině vnitřního lože – podpory třetího bodu silentbloku vetknutého do motorové hlavy – je rovněž uloženo nožní řízení s pedály zavěšenými dolů. Roznesení sil od motoru jde tedy přes výše popsaný profil rámu až za sedadla v podélné ose letadla a vpředu u motorové přepážky jde roznesení dolů k podvozkovému tunelu přes dva nosníky. Příhradovinu jsem dimenzoval na motor s násobně vyšším výkonem, než jsem nakonec použil.

Za letu otevíratelná kabina

Rád se cítím svobodně a rád létám s otevřenou kabinou, hlavně holky to mají rády při zlaté hodince před západem slunce, což je taková až neskutečná romantika...

Proto jsem si přizpůsobil kabinu z letadla TECNAM P 2002 Sierra, která se dala koupit od italského výrobce. Tato kabina je větší a více prostornější v oblasti hlav posádky.

Úprava kabiny pro větší vnitřní prostor a jednodušší chlazení v létě. Lze létat s otevřenou kabinou! Do kabiny se vejdou dva dvoumetroví chlapi a mají více volného prostoru v ramenou a kolem hlavy.
Úprava kabiny pro větší vnitřní prostor a jednodušší chlazení v létě. Lze létat s otevřenou kabinou! Do kabiny se vejdou dva dvoumetroví chlapi a mají více volného prostoru v ramenou a kolem hlavy.

Kabinu i rám čelního štítu k ní jsem musel rozříznout, vyztužit, rozšířit a upravit. Rovněž jsem si nechal vyrobit kolejničky z materiálu 7075 na posouvání kabiny. Kolejničky jsou vsunuty do profilu rámu, který byl takto pro ně navržen. Mohu tak létat s otevřenou kabinou jako v kabrioletu. Při vzletu a přistání kabinu zavírám, neboť se za ní tvoří úplav, a zhoršil by výkony při vzletu a přistání. Cestovní rychlost s otevřenou kabinou je omezena na maximálně 140 km/h. Tato rychlost s otevřenou kabinou by mohla být i vyšší, ovšem za předpokladu, že bych speciálně dolaminoval okraje přesouvatelné kabiny, a do toho už se mi nechce investovat čas.

Větší autorita směrovky a zvýšení ovladatelnosti v kritických režimech

Z mnoha ohlasů letecké veřejnosti i z pročítání leteckých nehod mi vyplynulo, že bych u tohoto typu letadla nejspíš potřeboval o dost účinnější směrovku, která bude spolehlivě fungovat i při těch malých rychlostech kolem 85 až 100 km/h, ve kterých nutím letadlo létat na mé jakékoliv další krátké ploše s rotory od blízkého lesa a hospodářského stavení, zvláště když létám celoročně. Proto jsem si směrovku zvýšil, proložil hlavní nosník směrovky, vymodeloval další žebra a zvětšil plochu a opatřil rohovým odlehčením.

Směrovku jsem nezkoušel ve vývrtce, nemám pro takové zkoušení oprávnění a s letadlem UL je ostrý pád a vývrtka zakázána, proto vám nemohu sdělit, jak se daná úprava projevila, či neprojevila ve vývrtce. Při nízkých rychlostech bez ofukování vrtule však cítím větší autoritu směrovky, rovněž není potřeba tolik šlapat proti reakčnímu momentu při vzletu, což souvisí i s vhodně nastavenou osou motoru cca 4 stupně vpravo a 2,5 dolů ve směru letu od pilota oproti ose letadla. Další výhodou je větší ovladatelnost při otevřené kabině za letu.

DREAM TRAINER FZ s odsouvací kabinou, zvětšenou směrovkou s rohovým odlehčením, stále ještě bez kompozitových přechodů křídlo trup, koncových oblouků a aerodynamických krytů kol, které jsem nemohl sehnat
DREAM TRAINER FZ s odsouvací kabinou, zvětšenou směrovkou s rohovým odlehčením, stále ještě bez kompozitových přechodů křídlo trup, koncových oblouků a aerodynamických krytů kol, které jsem nemohl sehnat

Rychlejší manipulace se vztlakovými klapkami a větší výchylka brzdicích klapek

Vztlakové klapky byly u originálu ovládány elektricky, což je dobré „blbuvzdorné“ řešení, které v sobě zahrnuje při pomalém vysouvání současně i zvyšování odporu a vztlaku, tedy samovolné zpomalování letadla, takže nejspíš nepřekročíte rychlost pro namáhání klapek. Pro mé účely cross country létání a krátkého vzletu a přistání z malé plochy je však elektrické ovládání klapek velmi nešťastným řešením, které neumožní využít plného potenciálu jak stroje, tak i případných větších pilotních dovedností.

Ovládání klapek jsem přepracoval na ruční páku s plynulým proměnným nastavením se západkou a výchylkou klapek až k cca 45 stupňům zajištěných západkou a do další polohy cca 55 stupňů mám možnost vysunout klapky na sílu. Klapky prostě držím v poloze, kde potřebuji. Mám přímou odezvu od tlaku na klapky přes páku a cítím tak i rychlost i sílu nutnou k udržení klapek. Řešení je v určitém rozsahu 45–55 stupňů vysunutí vztlakových klapek bez západky a pouze pro soutěžní potřeby.

Ano, jistě. Takové řešení není pro „průměrného pilota“ a i zkušební pilot musí myslet na postupné cílené a velmi promyšlené snižování dopředné rychlosti při současném vysouvání klapek tak, aby nedošlo k nadměrnému namáhání konstrukce. Má to však i své nesporné výhody. Použití brzdicích klapek přes 45 stupňů a jejich následné zavření umožní ve správné výšce podrovnání cca 20 cm nad zemí okamžité prosednutí, kterému obvykle vycházím vstříc předcházejícím ještě větším úhlem náběhu, tedy přitažením výškovky. Tím se zabrzdím jako pták – ještě ve vzduchu. A po dosednutí mohu využít plný brzdný efekt, protože letadlo je už bez podstatného vztlaku.

Přistání se mi při použití těchto vychytávek může zkrátit o 50 až 70 metrů, když si hraju s vysokým úhlem náběhu v nízké výšce výdrže s ovládáním klapek. S klapkami lze čarovat a používat je i jinak.

Mohlo by vás zajímat

Témata

Ultralighty


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Tudy cesta nevede

30.05.2022 v 20:52 Ian

Je dobře,že na tento článek nikdo nereaguje.....:-)

Odpovědět

RE: Tudy cesta nevede

31.05.2022 v 10:08 Emil

... ale "vede".... to jen ty s tím máš nějaký "problém", ale jaký ???

Příspěvek p.Zejdy je naprosto v pořádku, protože:

- je tak podrobný, že ten kde něco malinko "ví" se už nepotřebuje ptát

- míra zdůrazňování "bezpečnosti" je, podle mého názoru, na potřebné úrovni

- když si v tom "dá" pan Zejda "přes hubu", poškodí jen sebe ... kde je "míra odpovědnosti" výrobců komerčních ULL létajících téměř "300" ?????

- připadne mi, že "snaha" p.Zejdy je doprovázena potřebnou odpovědností a znalostmi a ... že je to krapet jinak, než jsem se učil ve Svazarmu ? Byl výcvik ve Svazarmu ve "směru", který je správný ? Když jsem viděl plachtaře z Holandska poprvé na soustředění u nás (po revoluci), tak jsem nevěřil .... "poslední" zatáčky v 50m, tvar cosi jako rohlík ... t.zn. nic takového jako sestup na plných klapkách rovně dolů .... necvičil nás Svazarm náhodou jako "kanonefutr" do C11 ??

Jasný, když jsem zde narazil na jméno Zejda, musel jsem překonat negativní konotace spojené s tím jménem z minulosti, ale překonal jsem a .... držím panu Zejdovi palce ... :)

Odpovědět

Pěkný článek až na zbytečné Zejdoviny

01.06.2022 v 10:10 Martin

Článek je pěkně napsaný až na typické "Zejdoviny" v poslední kapitole.

> neumožní využít plného potenciálu jak stroje, tak i případných větších pilotních dovedností

Pokud se dostanu do situace že musím manipulovat se vztlakovými klapkami pod 500 ft AAL tak to není známka vyšších pilotních dovedností, ale naopak známka nestabilního (čti zpackaného) přiblížení a tím i horších dovedností pokud se mi to děje opakovaně. Správný postup je se na to přiblížení vykašlat a provést Go Around místo toho aby se to snažil za každou cenu zachraňovat.

> Ano, jistě. Takové řešení není pro „průměrného pilota“

I průměrný pilot může létat Zlíny a další letadla s manuálními klapkami včetně třeba opovrhované C150 do verze F. Létám letadla jak s elektrickými tak manuálními klapkami a rozhodně to ze mě nedělá lepšího pilota. Osobně ani mezi nimi nemám jasnou preferenci.

Ta reklama formou odkazu je taky trochu zbytečná. Údaje o motoru bez podložení daty ze stolice jsou také čistá dojmologie, ale naštěstí u tohoto článku nedochází k porovnávání s ostatními řešeními - takže zlepšení.

Pro případ argumentace pro manipulování s klapkami při přistání na krátkých plochách dodám že by mělo pro vrtulová letadla platit: LDA >= 1.43 * LDR a LDR manipulaci s klapkami neuvažuje.

Odpovědět

Lan a Martin

01.06.2022 v 14:24 Filip Zejda

 to Lan: Jsou letadla, která mají dobrý potenciál, ale výrobce je z dobrých a kolikrát i právních a i finančních důvodů neupraví tak, aby z nich bylo možné dostat maximální výkony. Problém může být v tom, že sériově vyráběná letadla se vyrábí pro "průměrné piloty" to prosím není nadávka ale definice a konstatování. Jak zní definice průměrného pilota s jistě vyhledáte ve skriptech pro zkušební piloty, nebo to sem někdo šikovný dá jako příspěvek. Tu definici si už přesně nepamatuji a nerad bych ji pomotal.  Další věc je že výrobce má snahu letadlo nemodifikovat dokud je úspěšně prodejné, nebo ho k tomu nedonutí konkurence, nebo nějaká nehoda a úřady z důvodu úspor nákladů, lidských zdrojů a vyššího zisku.

to Martin: Děkuji k konstatování o pěkném článku mimo poslední kapitolu. Mnoho pilotů ( nejen Vy) se dokáží pohoršit nad tím, proč by se  třeba vzlet, nebo přistání mohlo, nebo vůbec mělo dělak jinak, než je psáno v učebnicích a příručkách. Příručky a učebnice jsou psané pro "průměrného pilota". Opět je to tedy o definici průměrného pilota a jeho dovednostech,  kapacitě se věnovat naráz více věcem, manipulovat s přiměřeně ergonomickými prvky ovládání letadla bez zbytečných změn návyků, či postupů a bez nutnosti dalších dodatečných znalostí. Průměrný pilot není vycvičen do takové úrovně , že ( obávám se, že to někteří fyzikálně založení piloti nerozdýchají) se "čas" zpomalí a je více prostoru k vykonání více úkonů a možnostem více vnímat okolí. Některé věci se bez osobního  prožití špatně vysvětlují.  Každopádně Vaše rozhořčení chápu. Kdysi jsem byl také rozhořčen z věcí, které jsem viděl pouze z jedné strany. Také jsem začínal jako pilot ve slepé důvěře v přístroje a  známé  a naučené fyzikální děje... a všechno ostatní jsem vytěsňoval a nevěřil.

K výkonu motoru. Výkon lze naladit různě. Asi nejlepší bude když se podíváte na stránky některých úpravců vozidel, kde je motor 1.2 TSI,  EA111 8v,  CBZB uváděn jako načipovaný. ( Vidíte tady by se hodil odkaz, bylo by to jednodušší Viďte? - ale Vy ho považujete za reklamu.) Bylo by nad rozsah článku tam dávat grafy  úprav z brzd. Od té doby uběhlo i dost času, jsou tedy navíc i známé  životnosti těchto úprav.

 

Odpovědět

RE: Lan a Martin

02.06.2022 v 0:42 Martin

Předně děkuji za odpověď. Mé "rozhořčení" pramení z určité implikace z:

> Příručky a učebnice jsou psané pro "průměrného pilota"

Z čehož by se dalo usuzovat že "nadprůměrný pilot" příručku dodržovat nemusí. Tak nějak doufám že to tak myšleno nebylo, ale takový to dělá dojem. Pokud byste to tak doopravdy myslel tak se v tomto zásadně neshodnem. Za mě je POH/AFM svatý a výjma nouze by se překračovat neměl. To co podle mě odlišuje podprůměrného/průměrného/nadprůměrného pilota je jistý safety margin. Tedy oproti čerstvému pilotovi bude mít zkušenější menší šanci že se dostane do problému a o trochu lepší šanci na to se z toho dostat - tedy pokud mu to nestoupne do hlavy a bude dělat co má. Příručka ale platí pro oba a oba by se jí měli snažit dodržovat spolu s SOP. Pokud se dostanu do situace kdy budu potřebovat "pokročilé techniky", tak už jsem něco zvoral a nechal jsem to zajít dál než jsem měl. To je alespoň můj názor.

Osobně to abych zvládal v letadle víc věcí na jednou byla jedna z motivací proto si udělat IR(A).

Ad motor: Nebojíte se u řady EA111 mechanismu napínáku rozvodového řetězu a chybějícího dochlazování turba oproti řadě EA211?

Odpovědět

RE: RE: Lan a Martin

02.06.2022 v 10:56 Emil

To Martin:

Je mi jasné, že "to myslíte dobře", ale kdyby se "svatě" dodržoval POH/AFM (btw. musel jsem googlit co to vlastně je :) ) ... tak jak by se létalo "přistání" na navigačních soutěžích ? A když jsem tedy "jen" plachtař, jak jsme to měli dělat v "před GPS" době na závodech, kdy páska byla na prahu dráhy a tam jsme v závodním úsilí byli v 5ti metrech na rychlosti 160 ? To, alespoň bez menšího nácviku, smrdělo .... a co naprosto bezpečná výcviková úloha, kdy se "ocitnu" s Blaníkem na T na rychlosti 110 v výšce 1m a "dudám" Blaníka do doteku...lepší úloha na "zjemění" pilotáže snad není (s výjímkou létání pod boudou) a ... když k tomu přidáme manipulaci s klapkami, kdy se "přetahují ruce", to je nácvik....ale toto rozhodně v POH/AFM pro Blaníka není.... :)

Moc rád si přečtu další názory na toto téma od vás dalších, více "vylétaných".... :)

Odpovědět

nadávka průměrný pilot! - ne definice, jak se tvoří provozní příručka, dochlazování turba, napínák

02.06.2022 v 14:50 Filip Zejda

 To Martin: "Zkušební pilot" je ten, který píše na základě podkladů výrobce  POH tedy příručku pro uživatele SLZ, nebo letadla GA, ale vždy pro "průměrného pilota" dle definice. Někdy jsou zkušební piloti dva a někdy i více, záleží na předpisu a zemi a kategorii letadla a jestli je letadlo vojenské, nebo civilní. Tedy jde o shodu mezi těmito zkušebními piloty co napíšou do příručky, že je bezpečné a zvládnutelné pro "průměrného pilota" bez dodatečných dovedností, nebo zvláštních postupů.  Někteří výrobci letadel se snaží - kvůli prodejním úspěchům tlačit na zkušební piloty, aby v příručce byly uvedeny líbivější, nebo vyšší hodnoty. To může mít za následek nezvládnutí letadla "průměrným pilotem"! Proto takoví někteří výrobci trvají na zaškolení pilota od výrobce zkušebním pilotem.

Hypoteticky: jsem-li zkušební pilot, pak  napíšu provozní příručku mnou vyrobeného letadla tak, aby to bylo na bezpečné straně, protože to letadlo vydělává pouze když se pujčuje, provádějí letecké práce, nebo se létá výcvik a protože to letadlo mi dalo spoustu práce a mnoho úsilí, nebudu zavdávat příčinu "průměrnému pilotovi" aby se mohl odkázat na příručku a u soudu  říci : ano pane předsedající, sice jsem to letadlo rozbil, ale podle hodnot, respektive do limitu a pokynů  uvedených v provozní příručce, nemohu za to, že tam byly uvedeny vyšší hodnoty než pro průměrného pilota... A ano, moderní letadlo obvykle zvládne více než průměrný pilot, nebo se k tomu dá mnoha způsoby systematicky donutit. Je to však komplexní záležitost, zabere spoustu času, zkušebních letů a potřebuje zkušennosti a dlouholetou praxi. Na druhou stranu jako zkušební pilot mám jistá privilegia, ale  také odpovědnost a nesu následky a mohu za určitých okolností létat nad hodnoty dané provozní příručkou při výkonu své funkce. Není to tedy tak jak se domníváte a jak jste popsal.

Zkušební pilot tedy již z principu musí mít výrazně vyšší dovednosti a nejen dovednosti, ale i teoretické znalosti a nejen je, ale povědomí o technice letadla a jeho systémech. A měl by být schopen i v maximálních poryvech při bočním větru spolehlivě uřídit letadlo v případě problému, nebo vysazení jedinné pohoné jednotky. ( to vše na bezpečném a velkém letišti)

Pak je ještě vyšší level zkušebních pilotů, kteří dostanou stroj k vyzkoušení v nevyhovujících podmínkách v stísněném nebo jinak omezeném, nebo namrzlém a jinak více obtížném, nebo dokonce extrémním prostředí navíc s nefungující částí systémů.( simulující průstřely, nebo selhání) 

Snad tedy  Vaše rozhořčení, respektive váš pohled co se týká "průměrného pilota"  po přečtení těchto řádků  bude oblažen přísunem informací i z jiné strany. Znovu opakuji Většina pilotů je "průměrnými piloty" dle definice.

Mnozí jsou pak i podprůměrní piloti, ti kteří létají málo, měli dlouhou pauzu, nebo se dál nezdokonalují. Ale to už není definice, jen můj osobní názor. A právě takovým pilotům  s již vydaným pilotním průkazem mohou instruktoři výrazně pomoci. Nejlepší konbinace je instruktor a současně zkušební pilot a současně stavitel letadla či letadel, ten pokud je schopen dobře a efektivně učit může přinést okamžitou a největší přidanou hodnotu, právě protože většinou dokáže komplexně odpovědět na všechny otázky a přispůsobit tak pokračovací výcvik tomu danému pilotu, který by se chtěl zdokonalit. Takový zdokonalující se pilot pak může být schopen pod vedením takového "komplexního instruktora" létat až za hranou provozní příručky ( boční a zadní vítr, daleko kratší přistání ale i vzlet) stejně bezpečně jako průměrný pilot  v polovině rozsahu hodnot určených provozní příručkou. Takový výcvik je vhodný pro piloty - majitele letadel. Málokterý pújčovatel letadel by snesl, aby mu někdo kdo si letadlo pujčí létal za hodnotami dané provozní příručkou, je to celkem pochopitelné. Navíc někteří provozovatelé letadel si určují další dodatečné a přísnější - rozuměj nižší hodnoty pro boční a zadní vítr, než jaký udává výrobce letadla, nebo jinak modifikují příručku,( nebo dokonce omezují výkon motoru technickými prostředky) pro "své" piloty, aby byla dle jejich názoru příručka více "blbuvzdorná" tím samozřejmě  pilot  neznalý dané problematiky bude hlásat, a bude tomu i věřit, že vše musí být v souladu s příručkou... No - jde o to, kdo ji napsal, a pro jakou kategorii( SLZ, LSA, GA) jestli výrobce, dovozce, provozovatel a co tím sleduje... 

Každá příručka může být výrazně jiná, přestože jde o naprosto stejné letadlo se stejnou okamžitou hmotností a stejným motorem.

Řetěz 1,2 TSI byl modifikován asi třikrát poslední modifikace včetně  výměny spodního ozubeného kola na řemenici je již dlouhodobě bez známých závad.

Motor 1.2 TSI  EA 111 má dochlazování turbodmychadla přes řídící jednotku spínané oběhové čerpadlo vodního okruhu.Tady problém není.

 

Odpovědět

Přidat komentář