Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) postupně přechází na nové webové rozhraní. Přechod však v praxi vytváří značný zmatek mezi uživateli. Zatímco části veřejnosti se stále zobrazuje původní web, jiným uživatelům se již načítá nové rozhraní. Právě tato nejednotnost vyvolává v pilotní komunitě rostoucí vlnu kritiky a stížností, stejně jako samotné nové rozhraní, které je dle uživatelů nepřehledné a postrádá plusy původního rozhraní.
ČHMÚ přechází na nový web: pilotní komunita hlásí problémy, reaguje i Aeroweb (Zdroj: Aeroweb.cz)
Aeroweb v posledních dnech zaznamenává zvýšený počet e‑mailů i telefonických dotazů od pilotů, kteří se potýkají s nefunkčními odkazy, chybějícími meteorologickými produkty nebo zásadně změněnou strukturou stránek ČHMÚ. Situaci proto nebylo možné přehlížet.
Jedním z hlavních problémů je fakt, že nové a staré webové rozhraní ČHMÚ fungují paralelně. Někomu se i nadále načítá původní, roky používaný web, jiní uživatelé jsou automaticky přesměrováni na novou verzi. Tento stav způsobuje, že odkazy, které dlouhodobě fungovaly, najednou vracejí chybu nebo vedou na neexistující stránky. To je zásadní problém zejména pro piloty, kteří využívají stránky ČHMÚ pro předletovou přípravu, například i přes náš hojně navštěvovaný „Briefing". Velmi problematicky fungují i odkazy na ČHMÚ přes webové prohlížeče.
Podle reakcí pilotní veřejnosti se nové webové rozhraní ČHMÚ zatím jeví jako nepřehledné a uživatelsky problematické. Častým terčem kritiky je zejména změna ovládání a omezení některých funkcí, na které byli uživatelé dlouhodobě zvyklí. Opakovaně je zmiňován například meteorologický model ALADIN, který patří mezi nejčastěji využívané nástroje v letecké komunitě. V novém rozhraní již nenabízí způsob zobrazení, na jaký byli piloti roky zvyklí, což výrazně snižuje jeho praktičnost při rychlém vyhodnocování počasí. Stížnosti se týkají také celkového grafického pojetí, struktury menu a obtížného dohledávání konkrétních výstupů.
Reakce Aerowebu
Aeroweb zdůrazňuje, že s přechodem ČHMÚ na nové webové rozhraní nemá žádnou spojitost a nemůže jej nijak ovlivnit. Přesto považujeme za svou povinnost na vzniklou situaci reagovat.
V naší sekci Briefing, která slouží jako rozcestník pro důležité meteorologické a letecké informace, aktuálně pracujeme na tom, abychom:
zachovali funkční odkazy na původní rozhraní ČHMÚ,
zároveň nabídli alternativní odkazy i na nové rozhraní pro uživatele, kterým se stará verze již nezobrazuje,
minimalizovali riziko, že pilot při přípravě narazí na nefunkční nebo zavádějící odkaz.
Cílem je zachovat kontinuitu a bezpečnost předletové přípravy i v období, kdy samotný přechod na nové rozhraní není ze strany ČHMÚ technicky ani komunikačně dořešen.
Dle tiskové zprávy by k přechodu na nový web mělo dojít kompletně do konce roku 2025. Jelikož tisková zpráva je součástí problému a ne každému se otevře, tak ji naleznete i na odkazu ZDE. Jakmile obdržíme oficiální stanovisko, přineseme čtenářům Aerowebu další informace. Zatím však zjevně ČHMÚ komunikaci s námi i spoustou dalších odmítá.
Bohužel to jde svojí cestou celým systémem. Noví programátoři nedosahují kvalit těch starších. Dríve intuitivní, technicky ovladatelné, jasné a použitelné. Dnes přeplácané barevné obrázky jako na pouti se sníženou funkčností....
Je to srovnatelné s digitalizací stavebního řízení, web, na kterém běžely animace, byl přehledný a intuitivní se , podle české tradice rušit, co funguje a za miliony ze státního vybudovat nefunkční nesmysl, zavře dřív, než se vyladí a vychytají mouchy. Zdalipak někdo v ČHMÚ zodpoví tu spoustu otázek.
Nejsem pilot (když jsem byl, rozhodnutí jestli otevírat hangáry nebo flašky - přeháním, ale jen trochu :-) - vyplynulo z hlášení rozhlasu "Výstup Praha"), ale na meteomapy se občas koukám.
V týdnu jsem na čhmú poslal dva emajly, zatím na žádný mi neodpověděli. Z tohoto článku jsem se teď dozvěděl, že to není chyba u mne, ale "pokrok" :-(
Na jedné webové diskusi je motto: "Věci co fungují se zásadně neopravují."
.....................
Odvolávám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil. Už mi to zase funguje, chyba byla asi u mě.https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/inca-cz/short.htmlhttps://www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/evropa/synopticka-situace
---------- Původní e-mail ----------Od: Komu: chmi@chmi.czDatum: 11. 12. 2025 8:14:04Předmět: MeteomapaDobrý den.Hodně často jsem koukal na meteomapu, abych se orientoval co nás čeká a co nás nemine:https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/inca-cz/short.html Tento týden mne to přesměruje sem:https://www.chmi.cz/namerena-data/radar-nowcast/srazky-a-bleskyTa původní meteomapa se mi zdála taková jednodušší. A přehlednější.Lze se ještě na tu meteomapu nějak dostat?
Těžko říct, zda je to od ČHMÚ arogance nebo šlendrián, ale tohle, co udělal ČHMÚ při přechodu na nový web, by neudělal žádný, byť malý, eshop. ČHMÚ se vůbec nezaobíral tím, že jeho produkty někdo konzumuje a že by měl ošetřit přesměrování starých odkazů na nové, aby se nedělo přesně to, co se teď děje těm, co už vidí nové stránky ČHMÚ. Nefunguje nic, ani odkazy z googlu. Tohle by si žádný komerční subjekt, kterému záleží na uživatelích nebo na vybudovaných pozicích a klientech nedovolil. Státnímu ústavu je to úplně jedno. Je to smutné, ale tenhle přístup vidím u státních institucí nebo u podniků vlastněných státem všude. Ti lidé, kteří tohle ale dopustili, ať už vedení nebo konkrétní vývojáři si neuvědomují, že přesně tohle je to, co nás všechny jako společnost stahuje zpět a brzdí... Doma všichni na něco nadávají, "jak je to v tomto sátu špatně, že ten ukradl tohle, ten zašmelil tamto" ale pak se chovají ve svých pozicích přesně takto s arogancí a nezájmem. Teď je to ČHMÚ, za chvíli to bude zase ÚCL s něčím dalším, pak ŘLP, pak MD a tak stále dokola... Asi musí přijít nějaká nová generace, která bude víc myslet na své okolí a která chápe, že tenhle svět si tvoříme každý z nás. Máte někdo odvahu se ČHMÚ zeptat, kolik to stálo a který rodinný příslušník to naprogramoval... já snad už ani ne.
Vždyť máme všechno přehledně pod jednou záložkou. Potřebovalo to trochu se zorientovat, některé věci již nepublikují, nebo jsem je nenašel a snímky radarů je potřeba stahovat na opendata.chmi.cz, ale pro letce jsou data přehledně na www.chmi.cz/letectvi
Mapa se základnami oblačností už není. Webkamery již nepoužitelné. Radar občas nefunguje. Aladin nepoužitelný. Synoptika nefungovala už dlouho. Satelit ve vrstvě VIS-IR (to co teď všichni sledujeme kvůli mlhám) občas něco zobrauje a občas nezobrazuje nic. Nic nového nepřidali (nepočítám-li předpověď pro houbaře) a to funkční dodrbali - standard vedení státních institucí. Za mě to hraničí s ohrožením bezpečnosti letového provozu, ne-li s obecným ohrožením.
Dobrá zpráva – astronom Martin Myslivec naprogramoval vlastní prohlížeč satelitních snímků, který využívá otevřené, dostupné sady dat, a běží to na jeho webových stránkách.
Prozatím implementoval noční a 24h mikrofyzikální produkt, denní VIS-IR kompozit a airmass.
používám a mohu doporučit : www.flugwetter.de. Je to sice zpoplatněné, ale naprosto funkční ve všem. Díkybohu nejsem odkázán na výše uvedené zoufalosti.
Ten se fak povedl. Od včerejška sem ho ani jednou nedokázal použít. Buď se vůbec nenačte, nebo načte úvodní stránku (pooomaluuuuuu) a při kliku na libovolný odkaz vyhodí buď 404, nebo 500, nebo 503, nebo 504 atd atd. Tedy spatlal to nějakej totální neumětel. Zase totální tunel a někdo si dobře vydělal bez toho aby odvedl odpovídající práci.
Také se mi někdy stránka načítá rok, jindy se nenačte vůbec. No a ty nové mapy a přehlednost jsou hrozné. Si asi zase někdo potřeboval před Vánoci přilepšit o pár nemovitostí...
z nového webu jsem stejně rozladěn jako někteří přispěvatelé viz výše i když z jiného pohledu. Používal jsem web ČHMÚ jako stavbyvedoucí při organizaci práce na pracovištích v rámci republiky. Hned po páté hodině ráno jsem si prostřednictvím stránek běhěm několika vteřin udělal přehled o tom jaký byl vývoj počasí na jednotlivých místech .tzn např. kolik mm srážek a v kolik hodin spadlo, jaká byla teplota, vítr v noci nebo dny předem a včas jsem mohl odvolat činnosti, jejichž realizaci vývoj počasí znemožňoval ( odvolat bagry, nákl.auta, jeřáby ,izolatéry,střechaře a pod). Dobrý byl i přehledný definovyný výhled na hodiny, den,dva až tři dopředu (Aladin), stejně jako možnost získat informaci o výhledu srážek v daný okamžik (radar). Podobně bylo možné zjistit informace o důležitých jevech (srážky a pod) denně až pár týdnů nazpět. To vše velmi rychle. Stránky byly přehledné, přiměřeně často aktualizované a vyhledávání srozumitelné a podle mě i graficky jednoduše a celkem vkusně provedené
Nevím komu by měly být stránky především určeny. Je možné,že někomu vyhovují ale mně určitě ne. Nevidím tento pokus jako krok vpřed...
Obávám se, že tento úřad nám nabízí čím dál tím méně. Přes 20 let sleduji počasí. Posledních deset let jim často předpovědi nevychází a docela se sami meteorologové diví proč? Je to jednoduché nemají správné informace, buď jsou hloupí, neschopní nebo dobře placení, aby vše vymlčeli.
Přes střední evropu létají stovky letadel denně, i když budeme uvažovat pouze kontrails pak tu máme stovky tun spalin z leteckých motorů, které na sebe vážou vlhkost a klesají a různě se míchají s vysoko položenými i středními proudy. Hmoty s těmi to částicemi v leteckých koridorech pak modifikují místní počasí. A milí meteorologové s tím neumí pracovat.
Pamatujete na covid diktaturu? Když nemohly létat letadla? Najednou byly předpovědi jasné, obloha čistě modrá, oblaka bílá, nebe nezastřené sříbrno šedým bordelem.
Nyní jisté skupiny a mezi nimi i vojsko zkouší různé rozprašování různých látek, které mají různé využití. Využití je mnoho existuje jen přes 100 patentů na změnu počasí přes rozprašování a radarové modifikace. Jedno z nich je zjistit létající objekty , které nejsou jinak zjistitelné pomocí stávajících technologií. Ale vědí, že pohyb jakéhokoliv tělesa v atmosféře produkuje víry. Pomocí zviditelnění těchto vírů kovovými látkami dokáží i pomocí AI a velmi citlivých senzorů rozpoznat, kde se jaké těleso a v jaké rychlosti nachází.
Jiní hlupáci hrající si na boha, tedy pomatení vědci, nechávají z letadel rozprašovat chemické látky proto, aby modifikovali počasí. S tím opět běžní meteorologové neumí pracovat a nemají na to modely. Řekl bych, že pravděpodobnost předpovědi počasí se blíží ne 30/70 ale 40/60 někdy 50/50 a s takovou jsou zadarmo drazí!
Zkuste říci soustružníkovi můžeš udělat 50 procent zmetků a stejně dostaneš celou výplatu. Nebo prodavačce: "Hele i když nenacvakáš 30 procent zboží furt na tom budeš líp než meteorolog se svou předpovědí, takže dostaneš celou výplatu. A obchod to zvládne" Vážně? Ne! Tak to nefunguje! A proč mají meteorologové výjimku? Co umí? Jak nás obohacují?
Jejich výstupy vidím rok od roku horší... Sami to cítí, sami vědí, že jejich předpovědi kulhají na obě nohy, ale nevzdělávají se, nehledají - drží hubu a krok, přizpůsobují se a tak táhnou celý obor ke dnu. Sami sebe nakonec také připraví o práci - tedy pokud se tak tomu dá říci... Nebudou potřeba- jen co lidé prohlédnou.
Za mne je to naprostá katastrofa. Staré stránky byly přehledné, na pár kliků člověk i z paluby letadla zjistil vše potřebné - tím novým webem to končí, pro mne naprostá katastrofa, nové stránky pro praktickou meteorologii prozatím naprosto nepoužitelné. (Asi je tvoří Piráti!)
staré stránky jsem používal (včetně výuky) po dlouhé roky. Jednoduché, přehledné intuitivní, v podstatě člověk dostal co potřeboval na 3 (výjimečně) 4 kliky myší. A teď???
Jenom na zobrazení meteogramu z LKMT 7 kliků a 1 zásah prsty do mapy.
1. Rozkliknutí stránky
2. Klik na menu vpravo nahoře
3. Naměřená data
4. Předpovědi
5. Meteogramy Aladin
6. Obce překliknout na letiště
7. Ručně zvětšit nepřehlednou mapku s ikonami
8. Kliknout na LKMT
9. Kliknout na žlutý nápis meteogram!!!
Tomu říkáte intuitivnost, zjednodušení, vylepšení. Někdo z nás se zbláznil ale já to nejsem!
A kam se mi ztratil přehledný meteogram, kde sem si vyčetl všechny potřebné veličiny, včetně vlhkosti a rozložení oblačnosti na patra?! To co tam teď je, jak kopie YR.NO
A je to tak u všech potřebných veličin. Předpověď pro kraj byla na 2 kliky a zobrazily se pod sebe všechny zobrazené dny. Teď klikat, klikat jak deb…)
Webkamery si člověk otevřel a hned měl přehled o celé republice. Teď – orientace v přehuštěné mapě považujete za zlepšení?! Nezapomeňte, že většina nás lidí z praxe používá tyto stránky na telefonu.
A kam se ztratila synoptická situace a synoptická předpověď? A mohl bych dále pokračovat…..
Dobrý den do CHMI.Váš web využívám k létání již od nepaměti.Odkazy byly drobné , ale fungovaly.Váš nový web mne utvrzuje v tom , že weby a vůbec aplikace pro normální lidi dělají ajťáci nemající o potřebách lidí pracujících rukama dole v zákopech mnoho ponětí.Jako ostatně vêtšina lidí od židlí.Ještě se mi nestalo , aby se mne někdy ajťák zeptal, jak by mi to vyhovovalo , co dobře funguje.Tvoří si pro mnoho lidí na základě svého omezeného poznání a ez znalosti použití obyč.lidí.Přispívají k rychlosti s jakou tlačíme naše děti k hraně propasti.
Dejme tomu , že bych si zvyknul na nove uspořádání stránek.Ale nikde nemůžu nají kamery tak , jak byly , kdy snad dvěma kliknutími bylo vidět na mapě ČR jen v náhledu na mapě umístěných snímků jak kde je jaké počasí, zda od západu jde modrá obloha atd.Pak následovalo kliknutí na tabulku kamer , z níž trend počasí také vypovídal.Kliknutím pak na danou kameru se tato měřící stanice zobrazila i s grafem meteorologických hodnot.Kik a zobrazil se velký graf.Kde je to nyní?Graf byl velmi názorný a je z něj patrná tendence vývoje počasí.Teď tam vidím jenom tabulky jednotlivých hodnot.Pokud se pletu rád se opravím , ale intuitivně jsem to nenašel.
Stačí, musím se jít živit.Rukama.A jsem tomu rád.
Práce Vás na CHMI si velmi vážím, i když jak říkám , počítače mají za miliardy ale úměrně jejich ceně se zas tak netrefujete.
Není to o ajťákách, ale o vedoucím pracovníku CHMI: mark.rieder@chmi.cz
který nemá ani tušení, co způsobil svou nekompetentností. Takovéto články je třeba rychle vyměnit, jsou to lidi, co pobírají vysoké platy a jejich práce je horší než žádná.
po přečtení mnohých příspěvků se nechci opakovat, ale naprosto souhlasím s tím, že po spuštění nového webu CHMI se stal tento web pro většinu laické veřejnosti téměř nepoužitelný a pro uživatele, třeba v letectví se stal naprostou katastrofou. Proč?
Aby tu nebyl jen hate, tak já na nových stránkách CHMI nevidím nic tragického nebo významně horšího než na těch minulých. Ruku na srdce, kolik ze stížností je jen o tom, že web teď vypadá jinak, než jste byli zvyklí?
Organizace mi přijde logická, třeba předpovědi per letiště mi přijdou fajn.
Na první dobrou jsem nenašel synoptickou mapu, ani vyhledávačem. Nebo už není?