Letenka do vesmíru přijde na 3,5 milionu korun

09.12.2009

Letenka do vesmíru přijde na 3,5 milionu korun
Letenka do vesmíru přijde na 3,5 milionu korun (Zdroj: Aeroweb.cz)

Britský miliardář Richard Branson v pondělí v Kalifornii představil loď SpaceShipTwo, kterou by od roku 2011 mohli do vesmíru létat turisté. Podmínkou je ovšem dostatek peněz na účtu, dvouhodinový let bude stát v přepočtu skoro 3,5 milionu korun. Zájem projevilo už 300 lidí.

V příštích 18 měsících čekají loď testy, teprve po nich se bude moci vydat do vesmíru. Poprvé by měla s turistou startovat z Nového Mexika, postupně pak i z jiných míst. Nové Mexiko investovalo skoro 200 milionů dolarů (3,5 miliardy korun) do základny v Uphamu, z níž by měla loď startovat. Její součástí bude tříkilometrová dráha, terminál a hangár.

Konstrukce SpaceshipTwo je založena na technologii použité u letounu SpaceShipOne, jemuž se jako prvnímu stroji nevládní organizace podařilo v roce 2004 překročit hranici vesmíru, tedy 100 kilometrů nad zemským povrchem.

Její následník je ovšem dvakrát tak velký - měří 18 metrů na délku a bude v něm místo pro dva piloty a šest pasažérů. Ty čeká zkušenost šestiminutového beztížného stavu.

Projekt je dílem Bransonovy společnosti Virgin Galactic, která má v tomto smyslu několik konkurentů. Je si ale jistá, že na trhu bude první. "Rád dělám věci, na něž mohu být hrdý a které přinášejí revoluci do průmyslu. Po našem vstupu už ve vesmírném oboru nebude pouze NASA (americký Národní úřad pro letectví a vesmír)," řekl Branson na letecké základně Mojave, kde stroj představil.

Čím víc zaplatíte, tím dříve poletíte. Místa v jeho lodi už prodává cestovní kancelář v Portlandu. Její ředitelka Pamela Hurleyová-Moserová řekla, že několik klientů zaplatilo za rezervaci od 20 000 do 200 000 dolarů. "Čím víc zaplatíte, tím dřív poletíte," vysvětlila.

Ekonomická krize podle Bransona na jeho podnik nemá žádný vliv, jelikož ani jeden z 300 lidí, kteří si let zarezervovali, zatím objednávku nezrušil. Prvním z cestujících bude Branson s rodinou a spolu s nimi se do vesmíru vydá konstruktér lodi Američan Burt Rutan.
Podle předpokladů ji vynese do výšky asi 15 kilometrů nosné letadlo, pak loď rychlostí přes 4000 kilometrů za hodinu vystoupá do výšky 110 kilometrů a se složenými křídly pak bude klesat k zemi. Branson návrat lodi přirovnal ke snášení gigantického badmintonového míčku. Při letu se cestující budou moci zvednout ze sedadel a pozorovat Zemi okénky.

Zdroj: www.idnes.cz

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář