Britská policie chce na neukázněné řidiče nasadit bezpilotní letouny

31.01.2010

Britská policie chce na neukázněné řidiče nasadit bezpilotní letouny
Britská policie chce na neukázněné řidiče nasadit bezpilotní letouny (Zdroj: Aeroweb.cz)

Britská policie plánuje v domácích podmínkách nasazení bezpilotních letounů podobných těm, které americká a britská armáda používají v Afghánistánu. Podle britských médií by terčem sledování vysoko letících letounů měli být především neukáznění motoristé či demonstranti. Bezpilotní stroje mohou být ve vzduchu až 15 hodin a pořizovat záběry z výšky až šest kilometrů, v níž jsou ze země prakticky neviditelné.

Policie v jihoanglických hrabstvích Kent a Essex za podpory některých vládních úřadů vytvořila konsorcium se zbrojařským koncernem BAE, které by chtělo nasadit bezpilotní letouny do policejních služeb již do roku 2012, tedy do londýnské olympiády. Záměr má podporu ministerstva vnitra a je pokládán za pilotní projekt, který by mohl předcházet nasazení těchto strojů v celé zemi.

Již letos mají policisté vyzkoušet prototypy bezpilotních letadel, které měly původně sledovat lodi s ilegálními přistěhovalci. Podle britského listu The Guardian se ale nasazení takových strojů má zaměřovat především na dopravní přestupky, sledování demonstrací a protestů, ale i na krádeže zemědělských produktů.


Ilustrační foto

Je třeba systém, který zabrání střetům s jinými stroji

Bezpilotní stroje mohou být ve vzduchu až 15 hodin a pořizovat záběry z výšky až šest kilometrů, v níž jsou ze země prakticky neviditelné. Oproti běžným helikoptérám mohou být tedy ve vzduchu o hodiny déle, upozornil deník The Telegraph.

Britský letecký úřad zatím nechce vydávat povolení k letům bezpilotních letadel v civilním leteckém prostoru. Policie z Kentu a Essexu společně se zbrojařským koncernem BA ale věří, že už brzy budou vyvinuty dostatečně účinné systémy zabraňující střetům bezpilotních letounů s jinými stroji.

Podle deníku The Guardian ale nasazení těchto letadel vyvolává další otázky o omezování individuálních svobod v Británii, kde je například veřejný prostor sledován rekordním počet kamer.

Zdroje: www.ceskenoviny.cz; www.ihned.cz; www.idnes.cz

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář