Liberec připravuje prodej letiště pod Ještědem - LKLB

05.02.2010 1 488 přečtení

Město Liberec chce prodat letiště pod Ještědem a vypovědělo Aeroklubu Liberec, který areál využíval, nájemní smlouvu.

Podle primátora je výpovědní lhůta půlroční. Během ní připraví město výběrové řízení, z něhož pak vzejde nový vlastník celého areálu. „Letiště by mělo patřit městu. Nemělo by přejít do soukromých rukou,“ podotkl k chystanému prodeji náměstek hejtmana Martin Sepp. Záměr se ale nelíbí Libereckému kraji.

Jak řekl Českému rozhlasu náměstek hejtmana Martin Sepp, Liberecký kraj by si přál, aby ze strategických důvodů letiště buď zůstalo městu Liberec, které je dosud jeho majitelem, nebo aby areál za přijatelných finančních podmínek získal kraj.

Zároveň ale kraj už dopředu hlásí, že nemůže městu za současné ekonomické situace nabídnout tržní cenu. Ta je podle některých libereckých zastupitelů až 100 milionů korun, kraj prý může dát zhruba třetinu této částky.

Náměstek Sepp potvrdil, že by kraj mohl nabídnout Liberci výměnou za letiště jiné lukrativní pozemky. Vše je podle něj otázkou jednání.

Zástupci města a kraje by se měli sejít příští úterý. Primátor Liberce Jiří Kittner dnes ale upozornil, že se hodlá bavit jen o konkrétní nabídce. Na žádná obecná prohlášení podle něj není čas, protože město chce mít problém letiště, které nepotřebuje, do půl roku vyřešený. Primátor tvrdí, že letiště zůstane letištěm.

Jednoho privátního zájemce o letiště už město má. Vítěz výběrového řízení, které bude vyhlášeno nejpozději v březnu, se pak rozhodne, zda opětovně uzavře smlouvu s libereckým aeroklubem, aby areál nadále provozoval. Na letišti mimo jiné přistávají i vrtulníky záchranné služby.

Primátor zdůraznil, že na pozemcích letiště je věcné břemeno. Obavy kraje, že by tam po prodeji soukromníkovi bylo něco jiného, jsou tedy podle něj neopodstatněné.

"Je třeba si uvědomit, že letiště musí zůstat letištěm, protože jednak je jako letiště v našem územním plánu, jednak bude jako letiště v územních zásadách rozvoje Libereckého kraje. A hlavním důvodem je, že ze zákona je na pozemích věcné břemeno k provozování letiště," uvedl Kittner.


Zdroj: www.rozhlas.cz , www.liberecky.denik.cz 

Volně diskutovat a podělit se o své názory k prodeji letiště v Liberci můžete v diskusním fóru ZDE.

Sdělte veřejně svůj názor.

Mohlo by vás zajímat