Nehoda ruského Airbusu A-310 v Irkutsku

09.07.2006

Havárii letadla Airbus A-310 v ruském Irkutsku v neděli přežilo jen 54 zraněných cestujících.. Všichni ostatní z 200 lidí na palubě zřejmě zahynuli. Záchranáři zatím v ohořelých troskách našli 102 těl. Podle českého konzula Jana Jedličky zřejmě linkou z Moskvy neletěl žádný český občan.

Nehoda ruského Airbusu A-310 v Irkutsku
Nehoda ruského Airbusu A-310 v Irkutsku (Zdroj: Aeroweb.cz)

9.7.2006

MOSKVA - Letadlo mělo havárii deset minut před třetí ráno moskevského času (1:50 našeho času). Údaje o počtu obětí katastrofy se různí. Původní informace hovořily pouze o 40 zraněných, počet obětí ale rychle narůstal. Podle ruských agentur je mezi oběťmi údajně i větší počet dětí, které mířily na prázdniny k jezeru Bajkal.

Stroj Airbus A-310 letecké společnosti S7 (dříve Siberia Airlines), který letěl na pravidelné lince z Moskvy do Irkutsku, havaroval při přistání. Sjel z přistávací dráhy, prorazil betonovou zeď a narazil do přízemní budovy na okraji letiště. Poté na palubě propukl požár, který se podařilo uhasit až za dvě hodiny. Přední část letadla byla zcela zničena.

Představitel ruského ministerstva pro mimořádné události agentuře ITAR-TASS řekl, že deset pasažérů a letuška se zachránili nouzovým východem a dalších 40 lidí z vraku letadla zachránili požárníci. Zraněné s popáleninami a přiotrávené dýmem odvážely sanitky do irkutské nemocnice.

Pilot normálně přistál, pak spojení vypadlo

Ruské televizní stanice ve zpravodajství ukázaly amatérské záběry hořícího stroje s propadlou stropní částí. V něm pracovali záchranáři a hasiči. Očití svědci z paluby letadla prý hovoří o ráně a následném požáru v kabině. Nalezeny už byly černé skříňky letadla.

Příčiny havárie nejsou zatím známy, případ se vyšetřuje. Odborníci z ruské prokuratury za hlavní verzi pokládají selhání techniky, nejspíš některého z brzdných systémů stroje, vyloučeno ale není ani selhání pilota. Požár zřejmě způsobilo zbývající palivo.

Ruský ministr dopravy Igor Levitin, který odletěl na místo v čele vyšetřovací komise, uvedl, že pilot přistál předpisově a kontrolní věži oznámil ukončení přistávacího manévru. Pak spojení s letounem vypadlo.

Stav letiště nevyhovoval

Ruští experti už dlouhou dobu upozorňovali na nevyhovující stav letiště v Irkutsku, jehož přistávací plocha prý nesplňuje současné bezpečnostní standardy. O rekonstrukci letiště se však zatím jen hovořilo.

Již nyní je takřka jisté, že havárie ruského letadla se zařadí mezi nejhorší letecké katastrofy posledních pěti let. Jde navíc již o druhou leteckou katastrofu na ruském území během posledních měsíců. V květnu se na pobřeží Černého moře zřítil arménský letoun. Při nehodě, kterou údajně způsobilo špatné počasí, tehdy zahynulo 113 lidí.

Zdroj: Novinky.cz

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář