Dnes je 18. února 2018
7:06 17:25

Šonka vyhrál první závod sezóny Red Bull Air Race 2017

11. 2. 2017 1 příspěvek

Martin Šonka se stal historicky první českým pilotem, který vyhrál závod Světového šampionátu Red Bull Air Race. V prvním závodě letošní sezóny v Abú Dhabí navázal na vítěznou kvalifikaci a ani v samotném závodě nenašel přemožitele. „Je to neskutečný pocit, splněný sen. Mám strašně velkou radost i za tým a za fanoušky, kteří nám drželi palce. Těžko teď přesně popsat, co se ve mně odehrává. Zvlášť po loňské sezóně, která se nepovedla. Vykročili jsme správným směrem, dařilo se nám létat konzistentně a hlavně bez chyb. Teď na to hlavně navázat v dalších závodech,” sděloval hned po závodě Šonka.


Foto Red Bull Air Race

Letos mu v Abú Dhabí vyšlo vše téměř dokonale. Už v tréninku se mu dařilo, jeden dokonce vyhrál. Na rozdíl od loňské sezóny svou rychlost potvrdil i v páteční kvalifikaci, kterou nejrychlejším časem ovládl. „Tým odvedl skvělou práci, podařilo se nám vše správně nastavit, letadlo bylo rychlé a mně se v trati dařilo vyvarovat se zbytečných chyb. Trošku jsme se obávali, co bude dělat vítr, protože se tady neustále točil, ale i na to jsme se dokázali připravit. Konečně si vše sedlo, jak bychom si představovali.“

Jako vítěz kvalifikace ho v prvním kole závodu v souboji čekal Slovinec Podlunšek, který byl v kvalifikačním snažení naopak nejpomalejší. Šonka nakonec mohl letět v klidu, protože soupeř byl diskvalifikován za překročení bezpečnostní linie, za kterou se letadlo během letu nesmí dostat. „Letěl jsem pak na jistotu. Nechtěl jsem udělat chybu. Zároveň jsem ale nemohl letět jako na výlet, protože v osmičce se soupeři určují podle dosaženého času,“ vysvětluje Šonka. V dalším kole ho následně vyzval Francouz Ivanoff, Šonka ale předvedl znovu rychlý let a postoupil do finálové čtyřky.


Foto Red Bull Air Race

Druhý český pilot v elitní třídě mistrovství světa Petr Kopfstein bohužel nepotvrdil skvělé časy z tréninků a kvalifikace. V prvním kole závodu stanul proti Francouzi Nicolasu Ivanoffovi, který loni na zdejší trati vyhrál. Kopfstein do závodu vlétl s velkými ambicemi a dlouho vedl. Než přišla osudná brána, do které se nevešel a za trefení pylonu obdržel třísekundovou penalizaci. Ta mu bohužel zavřela cestu do vytouženého druhého kola, a tak Kopfstein odjíždí ze Spojených arabských emirátů bez bodu a s vyhlídkou na další závod ve Spojených státech. Druhé místo nakonec obsadil Španěl Juan Velarde, třetí skončil Pete McLeod z Kanady.

Druhý závod letošního šampionátu se letí v San Diegu o víkendu 15. a 16. dubna.


Pořadí šampionátu po prvním závodě / Foto Red Bull Air Race

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Gratuluji !!!

12. 2. 2017 v 14:31 Lubor

Tak tohle je prvenství, které Ti již nikdo nevezme a nepřekoná. Je to paráda!!!

Odpovědět

Přidat komentář