Dnes je 23. ledna 2019

7:48 16:40

RBAR: Šonka byl v kvalifikaci v Cannes diskvalifikován, Kopfstein osmý

21. 4. 2018

Kvalifikace na druhý závod světového šampionátu Red Bull Air Race v Cannes ve Francii skončila pro Martina Šonku zklamáním. Po překročení limitu přetížení hned v prvním kvalifikačním letu byl diskvalifikován, stejně jako Brit Murphy, a skončil tak celkově třináctý. Zítra ho čeká v prvním kole závodu souboj s Američanem Chamblissem. Nejrychlejší byl v sobotu vítěz úvodního závodu z Abú Dhabí Američan Goulian. Druhý český pilot Petr Kopfstein si vyletěl osmé místo a v neděli ho čeká v prvním kole souboj se Španělem Velardem.

Šonka navzdory technice věřil v dobré umístění

Šonka vletěl do trati jak utržený ze řetězu, na prvním mezičase měl nejlepší čas. Jenže hned v prvním vertikálním manévru ukázal měřič hodnoty přetížení 12,2 G. Dvě desetiny přes maximální povolený limit znamenaly konec nadějí na dobrý čas.

“Viděl jsem, že se létaly docela rychlé časy, a asi jsem chtěl až moc. Zatáhl jsem o malinko více a je z toho pokažená kvalifikace. V trénincích jsme vertikální manévry létali skvěle, teď to bohužel nevyšlo a bylo to už trochu za hranou. Nezbývá než se připravit na zítra. Určitě jsme schopní letět rychle, i když Kirby zaletěl skvělý čas a nebude lehké ho porazit. Bude to výzva. Ale ty já mám rád,” dodává bojovně Šonka.

Náladu mu už v týdnu zkazila zpráva, že zásilka nových válců do motoru, které chtěl před závodem měnit, se zpozdila a nebude možné akci provést. Letí tak se starými, což je komplikace. “Musíme letět s původními válci, protože nové jsou už přes týden zaseklé někde u celních úředníků. Museli jsme si s tím tedy nějak poradit. Druhé, třetí a čtvrté místo v trénincích ukázalo, že by to nemuselo být úplně špatné. Nicméně výkon motoru samozřejmě nemůže být optimální. Uděláme ale vše proto, abychom byli na zítra nachystáni a potěšili české fanoušky, kterých sem dorazilo hodně. Určitě by si pěkný výsledek zasloužili.”

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář