Šonka vede RBAR 2018, v Rakousku vyhrál potřetí v řadě

16.09.2018 1 příspěvek

Před týdnem slavil Martin Šonka hattrick v akrobacii, když vyhrál Mistrovství Evropy ve freestylu potřetí v řadě. Teď se mu podobný kousek podařil ve Světovém šampionátu Red Bull Air Race 2018, když vyhrál třetí závod v řadě! Ve Wiener Neustadtu dokázal ve finále zaletět svůj nejlepší čas dne a díky těsnému náskoku několika setin porazil druhého Japonce Muroju a bronzového Australana Halla. Šonka se tak díky skvělému výkonu posunul dva závody před koncem do čela průběžného hodnocení.

Před rokem bojoval Šonka o titul až do posledního letu sezóny, ve kterém o něj přišel. Letošní rok pro něj začal dvěma technickými diskvalifikacemi a ztrátou bodů. Teď se ale postaral o ne tak obvyklý počin, když se mu podařilo vyhrát třetí závod Red Bull Air Race v řadě.

„Je to neskutečný výsledek a mám ohromnou radost. Přijelo sem spoustu českých fanoušků, naše vlajky vlály všude, těžko se to teď popisuje, co to pro nás znamená, bylo to skoro jako domácí závod,“ líčil dojatě Šonka. „Po kvalifikaci jsme nebyli úplně spokojení, ač jsme skončili třetí. Týmy vepředu byly o dost rychlejší. Dnes to znovu vše zaklaplo, v každém letu jsme zrychlovali, až se ve finále povedl ten úplně nejlepší. Je to díky práci celého týmu, který tvrdě pracoval, aby se tohle mohlo podařit.“

Šonka triumfoval ve Wiener Neustadtu před takřka domácími kulisami
Šonka triumfoval ve Wiener Neustadtu před takřka domácími kulisami / Foto Red Bull Air Race

Šonka se sice dostal do čela průběžného pořadí, stále ale snaží se zůstat nohama na zemi. „Ve hře je ještě třicet bodů, což je stále hodně. Po loňské sezóně vím, že v air race se může stát cokoliv a nikdy nemáte nic jistého až do posledního letu,“ připomíná hořkou pilulku z ročníku 2017. „Nejdříve nás čeká závod v Indianapolis a následně v Dallasu, budou to náročné závody a musíme se na ně dobře připravit. Všichni dnes viděli, že rozdíly byly minimální, rozhodovali setiny, každý na první pohled nepříliš důležitý detail může být rozhodující. Takže dnes to asi s týmem oslavíme, je to velká věc, a až si krátce odpočineme, vrátíme se zase k tvrdé práci.“

Šonka vede šampionát o šest bodů před Mattem Hallem, třetí je se ztrátou devíti bodů Američan Michael Goulian. Druhý Čech ve startovním poli Petr Kopfstein si z Rakouska veze dva body poté, co v druhém kole podlehl v českém souboji právě pozdějšímu vítězi. Rodák z Karlových Varů je v celkovém pořadí s 16 body desátý.

Další závod v Indianapolis se letí 6. a 7. října, sezóna vyvrcholí v texaském Fort Worthu o víkendu 17. a 18. listopadu.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

frajer

17.09.2018 v 8:26 M!

šonka je fakt frajer, doufám že mu letos celkové vitězství vyjde, poté co ho loni zařízli...

Odpovědět

Přidat komentář